Kapat
Android 0

Huawei’den 5 dakikada %48 şarj eden hızlı şarj teknolojisi

Akıllı telefon üreticisi Huawei, bünyesinde barındırdığı Watt Lab isimli yenilikçi teknolojiler geliştiren AR-GE merkezinin yeni icadını kamuoyuna tanıttı. Watt Lab‘ın geliştirdiği yeni nesil hızlı şarj teknolojisi sayesinde bir telefonun bataryası yalnızca 5 dakika içinde yüzde 48 doluluk oranına ulaştı! Şaka değil, gerçek.

Bu müthiş teknolojinin tanıtıldığı videoyu hemen aşağıdan izleyebilirsiniz. Huawei’nin yeni nesil teknolojisi, mevcut hızlı şarj teknolojilerinin fersah fersah önünde.

Videonun ilk kısımlarında dönen reklamları hızlıca atlayıp 50. saniyeye geldiğinizde Huawei Watt Lab çalışanının bir telefonun bataryasını çıkarıp özel istasyona yerleştirdiğini görebilirsiniz. Farklı bir şarj cihazı yapısına sahip olan bu istasyon sayesinde halihazırdaki şarj dolum hızının tam 10 katına ulaşılabiliyor.

Şuan için yalnızca deneme aşamasında olan hızlı şarj teknolojisinin önümüzdeki yıllarda tüm cihazlarda standart haline gelmesi kuvvetle muhtemel.

Tek bir sorun var…

Evet, videoyu izleyen herkesin fark edebileceği üzere bu muhteşem teknoloji şuan için tek bir engele sahip: Günümüzde üretilen telefonların çoğu dahili bataryaya sahip. Yani bataryalarını çıkarıp ayrı bir istasyonda şarj edebilmek ne yazık ki mümkün değil, üstelik bu da çok zahmetli.

Ayrıca bu mümkün olsa bile şarjınız azaldığı zaman telefonun bataryasını çıkarıp cihazı kapatmak zorunda kalmak, pek de tercih edilir bir yol olmasa gerek. Ancak yine de 5 dakika içinde bataryası bitmiş bir telefonu yüzde 48 oranında şarj edebilmek, gerçekten büyük başarı.

Birol Çolhan {Birol Çolhan}

Teknoloji, gündem, oyun, mobil ve inceleme alanlarında yabancı ve farklı kaynaklardan aldığı yazıları sitemiz için paylaşıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir