Kapat
gif yapmak
Android 0

Hızlı Gif Yapmak İçin Uygulama Önerileri

Bildiğiniz gibi internet üzerinde ve mobil cihazlar içerisinde pek çok kişinin ilgisini çeken şeylerden birisi oluyor bu GIF uygulamaları. Bu yazımızda da GIF nedir ve telefondan nasıl Gif yapılır diye öğrenmek isteyenler için birbirinden güzel ve kullanışlı mobil GIF yapma uygulamalarını derledik.  

Bir mesajlaşma sırasında kendimizi ifade etme yöntemlerinden belki de en etkileyici olanı GIF olabilir. GIF nedir diye soranlar için en basit haliyle fotoğrafların arka arkaya birleştirilmesiyle elde edilen görüntü diyebiliriz. Tam anlamıyla açılımı Graphics Interchange Format. Peki ama nasıl oluşuyor bunlar? Sosyal medyada veya bir arkadaşınızla WhatsApp gibi uygulamalardan mesajlaşırken birçok kez GIFleri görebilirsiniz. Bunları gönderirken kendinizi de rahat bir şekilde ifade edebileceğiniz bu yeni uygulama seçeneklerini sizler için derliyoruz. 

GIF nasıl yapılır sorusu da en çok merak edilenler arasında. Bunu fotoğraflarla da yapabilirsiniz, gerekirse bir video içerisinden de GIFler oluşturabilirsiniz. Bunun dışında GIF oluşturmak için birçok GIF yapma sitesi ve mobil uygulama bulunuyor. Kendiniz yapmak istemiyorsanız bu site veya uygulamalar ile çok kolay GIFler oluşturabilirsiniz. Gelin şimdi GIF yapmak için hangi mobil uygulamalar var beraber bakalım.

Telefondan GIF yapmak için en popüler uygulamaları şöyle listeleyelim:

 • WhatsApp
 • Tumblr
 • GIF Maker
 • PowerDirector
 • GIF Maker – Make Video to GIFs
 • GIF Me Camera and GIF Maker
 • Camera MX 
 • Footej Camera
 • GIPHY CAM
 • GroupMe
 • Pixel Animator
 • ImgPlay

ImgPlay

Kolay kullanılan uygulamalardan biri olan bu uygulama ile hemen kendiniz de bir şeyler oluşturabilir ve çekimlerinizi de buna göre ayarlayabilirsiniz. Videoları ve fotoğraflarınızı GIF yapmak için kullanabileceğiniz güzel bir uygulama. İçerisinde görsel üzerine yazı yazma, efekt verme ve filtre uygulama gibi birçok özellik bulunuyor. Bunun için öncelikle videoyu seçmeniz gerekiyor. Ardından uygulama otomatik olarak videoyu karelere ayırıyor ve sosyal medyada paylaşmak için hazır hale getiriyor. Bu sayede sağa sola gönderebileceğiniz bir paylaşım yapmanız ve ihtiyaçlarınıza da çözümler üretmeniz gerekiyor. Herkes daha hızlı ve daha etkili bir uygulama için bunu tercih edebilir. 

Pixel Animator:

 

Daha çok kendine has özellik sunan bu uygulama incelikli işliyor. Pixel Animator bildiğimiz GIFlerden biraz farklı. Bu uygulama ile kendinizin oluşturacağı Pixel karakterlerini GIF olarak gönderebiliyorsunuz. Kendiniz bir karakter oluşturmak istemiyorsanız da mevcut fotoğraflar arasından birini seçebilirsiniz. Başka bir dosyayı düzenlemeye de izin veren uygulama, tüm tarayıcılar ve uygulamalar ile uyumlu gözüküyor. Bu sayede hem herkes için bir paylaşım yapabiliyorsunuz hem de isteklerinize dair daha aktif ve yenilikçi bir çözüme ulaşmış olursunuz. Zamana dair geç kalmayın ve sizler de kendinize dair bütün gelişmeleri ve fırsatları buradan incelemeye başlayın. 

GroupMe

Bir çeşit mesajlaşma uygulaması olarak da görebileceğimiz GroupMe aslında WhatsApp gibi bir sohbet uygulaması. Ancak uygulama içerisinden GIF oluşturmak mümkün. GIF yapmak için öncelikle hazır bir tanesinden seçmeniz gerekiyor. Ardından da bu görselin üzerine herhangi bir yazı yazabilirsiniz. Yani sıfırdan oluşturmaya izin vermiyor. Bunun yerine hazır olanların üzerine yazı yazmanızı sağlıyor. Görselleri galeriye kaydedebilir ve başkasına gönderebilirsiniz. Bu sayede çok daha hızlı ve çok daha önemli bir kurgulama işlemi yapmış olursunuz. En azından kendi işlerinizi hızlandırmış olursunuz. 

GIPHY CAM:

Büyük bir kitleye ve yoğun indirmelere sahip olan bu uygulamalar da gerçekten önemli ilerliyor. 500 bin üzeri indirmeye sahip olan uygulama genel olarak Facebook Messenger ve web ortamında göndermeye uygun GIFler yapmanızı sağlıyor. Instagram veya WhatsApp için kullananlar için uygun olmayabilir. Uygulamada özel efektler ve filtreler bulunuyor. Bu nedenle kullanılabilecekler özel GIF yapma uygulamalarından biri olarak duruyor. İsteyen için kesinlikle vazgeçilmeyecek bir seçenek diyebiliriz bu uygulama için. Daha fazla zaman kaybetmeden deneyebilirsiniz.

Footej Camera:

Kamera teknolojileri konusunda da önemli bir gelişme sağlayan bu uygulama gif üretmek için gerçekten pratik bir çalışma sergiliyor. Android telefonlar için geliştirilmiş olan uygulama, GIF yapma ve arka planda müzikle video kaydetme konusunda oldukça başarılı. Kendi içerisinde özel animasyonları ile birlikte geliyor. 1 milyondan fazla indirilen Footej Camera, 4,2 puanı ile gerçekten çok başarılı olduğunu kanıtlıyor.  İlgilisi için gerçekten keyifli ve kolay kullanım sağlıyor diyebiliriz.

Camera MX:

20 milyondan fazla indirilen Camera MX, hem fotoğraf düzenleme özellikleri hem de içerisinde yerleşik olan GIF yapma özelliği ile başarılı bir uygulama. Camera MX ile GIF yapmak için önce ardı ardına fotoğraflar çekmeniz veya kısa bir video kaydetmeniz gerekiyor. Ardından uygulama içerisinden bunları çok kolay bir şekilde yapabilirsiniz.

Gif Me! Camera:

14 saniyeye kadar videolar çektikten sonra bunları uygulama içerisinden GIF yapmanızı sağlıyor. Bunu yaparken de ekstra özel efektler veya filtreler kullanabiliyorsunuz. Uygulama Instagram, Facebook, WhatsApp ve Tumblr ile uyumlu. Aynı zamanda oluşturduğunuz görselleri e-posta ile de gönderebilirsiniz. Uygulamanın Android sürümü ücretsiz ancak iOS sürümü 13 TL. Tabi tercihlerinize göre de ios sürümünü indirebilir ve onu kullanmaya başlayabilirsiniz.

 

GIF Maker:

 

Aşama aşama değişen ve büyüyen, kaliteyi ve beklentiyi de ön plana çıkarırken bizlere sunulan pek çok çözüm için tek bir tıklama yeterli olacaktır. iPhone (iOS) için geliştirilen uygulamanın App Store’daki tam adı GIF Maker – Make Video to GIFs. Uygulama içerisinden sosyal medya platformlarında yayınlamak için GIFler yapabiliyorsunuz. Bunun dışında Instagram hikayeleri için boomerang yapmanıza da olanak sağlıyor. Bu nedenle bir taşla iki kuş vurmak isteyenler için iyi bir uygulama olabilir.

PowerDirector:

PowerDirector içeriği bakımından aradığınız uygulamalardan biri olabilir. Asıl kullanım amacı video oluşturmak veya düzenlemek olan uygulama, video içerisinden GIFler oluşturmanızı sağlıyor. Çektiğiniz uzun videolardan veya internetten indirdiğiniz videolar içerisinden bölümler alabilirsiniz. Ayrıca görüntüleri hızlandırıp yavaşlatabilirsiniz.

 

GIF Maker:

Fotoğraflarla veya videolar içerisinden grafik oluşturabilirsiniz. Oluşturduğunuz grafiklere sonradan uygulama içerisinde yer alan yüzden fazla çıkartmayı da ekleyebilirsiniz. Android mağazası Google Play Store’da 5 milyondan fazla indirilen uygulama, şu an için sadece Facebook ve Twitter ile uyumlu. GIFlerin üzerine metin de ekleyebiliyorsunuz.

Tumblr:

Tumblr zaten doğası gereği fotoğraf ve video içeriklerine önem veriyor. Buna tabii ki GIFler de dahil. Uygulama veya sitesi üzerinden, fotoğraflar ve videolarla GIFler yapabilirsiniz. Oluşturduğunuz GIFlerin üzerine çıkartmalar ve yazılar ekleyebiliyorsunuz. Bu içerikleri de Tumblr sayfanızda paylaşabilirsiniz.

WhatsApp:

WhatsApp aslında kendi GIFleri dışında, kısa videoları da GIF formatında gönderiyor. WhatsApp ile GIF yapmak için Live Photo özelliği bulunan telefonları kullanabilirsiniz. Çektiğiniz canlı fotoğrafları bir başkasına gönderdiğinizde WhatsApp formatını değiştiriyor. Bunun dışında yukarıda bahsettiğimiz diğer uygulamaları da kullanabilirsiniz.

GIF dosyalarını videoya çevirme nasıl yapılır?

İnternette gördüğünüz veya size gönderilen GIFleri videoya çevirmek isterseniz, bunu yapmak için GIF to mp4 uygulamaları var. Bu uygulamalardan şu an için en popüleri GIF to Video. Uygulama herhangi bir GIF dosyasını videoya dönüştürmenizi sağlıyor. GIFi videoya dönüştürme dışında düzenlemek için yeniden paylaşmak için de bu uygulamayı kullanabilirsiniz.

Ceren {Ceren}

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir