Kapat
bad sector harddisk
Donanım 1

Bad Sector Nedir ve Nasıl Oluşur?

Çoğu zaman hard diskimiz kendi kendine bozulabilmektedir. Uzun zaman boyunca kullanılan, üzerinden uzun seneler geçmiş olan harddiskler rahatlıkla bozulabilirler. Bunun sonucunda da çeşitli problemler beraberinde gelebilmektedir. Örnek vermek gerekirse yüzlerce veriniz aniden ortadan kaybolabilir ve geri kurtarmanız imkansız hale bile gelebilir. Bu yüzden hard disklerde bad sector oluşmadan tespit edilmeli ve gerekenler yapılmalıdır. Gerekenlerden ziyade bütün verilerinizi ayrı bir diske veya taşınabilir belleğe yedeklemelisiniz. Çünkü sisteminizde çok önemli verileriniz olabilir ve bu yüzden yedekleme işlemlerinizi özellikle de eski bir hard disk kullanıyorsanız mutlaka yapmalısınız.

Bad Sector Nedir?

Bad sector yani Türkçesi ile “ölü nokta” bu ölü noktalar zamanla hard disk içerisinde bulunan bir disket vardır ve bu disket üzerinde belirli noktalar vardır. Sizler sisteminizde bir dosya oluşturduğunuzda bu dosya bu disket üzerinde bir noktaya yerleşmektedir. Sildiğiniz veriler, yüklediğiniz programlar, filmler, müzikler ve daha nicelerinin her birinin noktaları vardır.

Eğer bir veri silinirse bulunduğu noktada yine daha da sıkıştırılarak yok olur. Ancak disk üzerindeki noktasında hala sıkıştırılmış bir biçimde durmaya devam eder yeni bir veri oluşturduğunuzda yine bu noktanın üzerinde oluşma ihtimali vardır. Bad sector yani ölü noktaya gelirsek zamanla bu noktalardan biri veya birkaçı kullanılmaz hale gelebilir çoğunlukla fiziksel hasarlar sonucu meydana gelen ölü noktalar asla tamir edilemezler desek yeridir.

Ölü Nokta Nasıl Tespit Edilir?

Ölü noktaları tespit etmek istiyorsanız HD Tune isimli yazılımı kullanabilirsiniz. Bu yazılımı araştırın ve indirin sisteminize kurduktan sonra çalıştırın ve tam tarama başlatın. Tarama 1 gün dahi sürebilmektedir çünkü bütün noktaları teker teker taramaktadır. Bu noktaları taradıktan sonra başarılı olan çalışır durumda olanları yeşil olarak gösterir ve ölü nokta olanları da kırmızı olarak gösterir. Kırmızı olan ölü noktaları gördüğünüzde mutlaka hard diskinizi değiştirmeniz gerekmektedir. Bunun arkasından yeni sabit diske eski verilerimizi kopyalayabilirsiniz.

Ölü Noktalar Nasıl Onarılır?

Günümüzde bu sorun başına gelmiş olan bilgisayar kullanıcılarının en çok sormuş olduğu soru ise bu ölü noktaları nasıl tamir edecekleridir. Bu noktalar tamir edilemezler ancak ayrılabilirler. Yani ölü nokta bulunan bir hard diske format atamıyor olabilirsiniz. Eğer format atamıyorsanız veya çeşitli sorunlar yaşıyorsanız özel yazılımlar ile ki bu yazılımlara çok rahat ulaşabilirsiniz; hard diskinizi bölümlendirme işlemi yapacaksınız. Yazılımları çalıştırdığınızda örnek vermek gerekirse 100 GB olan bir disk için ilk olarak 30 GB bir alan oluşturun. Arkasından bir 30 GB daha oluşturun. Amacımız ölü noktaya denk getirmeden alanları oluşturmaktır. Arkasından 20 GB alan oluşturun. Örnek vermek gerekirse 20 GB alan oluşturduğunuz da hata alabilirsiniz çünkü ölü noktaya denk gelmiştir. Hatadan sonra 10 GB alan oluşturmayı deneyin ve kurtarabildiğiniz kadar alanı kurtarın. Artık ölü noktaları ayırdınız ve bir süre daha diskinizi kullanabilirsiniz. Ancak emin olunuz ki ölü noktalar bir salgın hastalık gibi hızlı bir şekilde ilerleyen zamanlarda tekrardan yayılacaktırlar.

Kerem {Kerem}

“Bad Sector Nedir ve Nasıl Oluşur?” üzerine 1 yorum

  1. adnan dedi ki:

    Bu bad sectorler yüzünden 4 tblik diskim arızalandı ve yenisini almak istediğimde döviz kurundaki artış nedeniyle iki katına çıkmış. Bu sebeple yeteri kadar param olmadığından 2 terabaytlık olandan almak zorunda kaldım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir