Kapat
bilgisayar ses sorunu
Donanım 0

Bilgisayar Neden Çok Ses Yapıyor?

Bilgisayarlar her zaman bakıma muhtaç olan teknolojik ürünlerdir. Bu ürünler her ne kadar günden güne gelişen ve profesyonelleşen cihazlar olsalar da günümüzde bu gibi cihazların çeşitli bakımlarının periyodik olarak yapılmaları gerekir. Eğer bakımları yapılmazsa ekrana görüntü gelmeme sorunları, ses gelmeme sorunları, kasma ve yavaşlama sorunları ve buna ek olarak aşırı ses yapma sorunları gibi problemler meydana gelebilmektedir. Eğer bilgisayarınız çok ses yapıyorsa büyük ihtimalle sorun fanlardadır.

bilgisayar ses yapıyor

Bilgisayarın içerisindeki bir çeşit parçaları soğutmaya yarayan bu pervaneler zamanla tozlanırlar ve işlevlerini başarılı bir şekilde yerine getirememeye başlarlar. Böyle durumlarda ise kasalar açılarak bakımları yapılmalı, pervanelerin içerisinde bulunan çeşitli tozlar silinmelidir.

Kasa Parçaları Nasıl Temizlenir?

İlk yapmanız gereken en önemli işlem kasanızın güç kaynağını kapatmak olacaktır. Elektriği kestikten sonra kasanızın kapağını açın ve bir üfürücü yardımı ile içerisinde bulunan bütün tozları, kirleri ve rutubeti ortadan kaldırın. Bunun arkasından bir peçete yardımı ile yine kasa içerisindeki bütün parçaları güzel bir şekilde silin.

bilgisayar fan sesi problemi

Ancak peçetenin asla ıslak olmaması gerekiyor veya ıslak mendil, ıslak bez gibi çeşitli nemli şeyler kullanmamalısınız. Yoksa parçalarınız kısa süre içerisinde bozulabilirler. Bunun arkasından kasanın dış temizliğini, diğer parçaların temizliğini yani ön temizliği bitirdikten sonra fan parçasının üzerinde bulunan vidaları söküyoruz. Fan parçasından kastımız ise işlemci demirin üzerinde bulunan yani işlemciyi soğutan fan parçasıdır. Bu parçayı güzel bir şekilde temizliyoruz. Bunun yanı sıra işlemci demirini de güzel bir şekilde temizliyoruz ve yerine geri takıyoruz.

Fanı Olan Her Şeyi Temizleyin

Sadece işlemci pervanesini, fanını değil bunun yanı sıra ekran kartınızın fanının ve power fanını da temizlemelisiniz. Power yani güç kaynağınızın fanını temizlemek için kutuyu açmanıza gerek yok dışarıdan bir hava üfürücü ile yani saç kurutma makinesi ile içeriye hava gönderiyorsunuz. Sonrasında ekran kartı fanını da güzel bir şekilde temizleyin. En son bütün fanları temizledikten sonra her şeyi geri yerine takın tek bir şey hariç o da işlemci fanı çünkü işlemci ile biraz daha işimiz var.

İşlemci demirini de yerinden söküyoruz ve işlemcinin üzerindeki macun miktarını kontrol ediyoruz. Bazı durumlarda işlemci macunu bittiyse de sistem ses yapabilmekte veya kendini yeniden başlatma gibi çeşitli sorunları beraberinde getirebilmektedir. Eğer elinizde işlemci macunu yani termal macun yoksa diş macunu kullanabilirsiniz. Diş macununu işlemci üzerine bir fındık tanesi kadar sıkın ve işlemciyi geri yerine takın. Fanı da güzel bir şekilde yerine takın ve bütün parçaları temizlediğinizden emin olduktan sonra kasanızın kapağını kapatabilirsiniz. Bundan sonra artık sisteminizin ses yapmadığını göreceksiniz. Artık kasa bakımınızı periyodik olarak yapmalısınız.

Kerem {Kerem}

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir