Kapat
Donanım 0

10 Parmak Klavye Kullanmanın Püf Noktaları

Bilgisayar parçalarının olmazsa olmazlarından olan klavye, özellikle ifade dilinde büyük bir yere sahiptir. Hem derdimizi anlatmak, hem de aktif olarak yazı yazabilmemiz ve daha pek çok konuda bir dil oluşturmamız için kullandığımız klavyeleri, yer yer hızlı kullanmak zorunda kalabiliriz. Ya da bu durum işimiz olabilir. Peki ama hızlı bir şekilde klavye kullanmak için ne yapmak gerekiyor? Bu yazımızda sizlere klavye kullanımında dikkat edilmesi gereken püf noktalarından bahsedeceğiz. Hazırsanız başlıyoruz!

Bu içeriğimizde öğreneceğiniz konular:

  • 10 parmak klavye ne demektir?
  • Hızlı klavye nasıl kullanılır?
  • F ya da Q klavye hızı etkiler mi?
  • Hızlı klavye kullanmak için alıştırmalar
  • 10 parmak klavye uygulamaları ve siteleri

10 parmak klavye ne demektir? 

Hemen hemen pek çok kişiden duyduğumuz konulardan biridir 10 parmak klavye kullanımı konusu. Çünkü insanların istekleri ve beklentileri her zaman farklı olabiliyor. Kiminin işi yazı yazmak üzerine iken, kimisi sadece bilgisayar oyunu oynamak için klavye kullanıyor. Ama bir süre sonra o kadar çok alışıyoruz ki artık klavye kullanımı ile ilgili beklentiler ve istekler sürekli değişken bir hale gelebiliyor. 10 parmak klavye de bu durumda karşımıza çıkıyor.

Adı üstünde 10 parmağımızı aktif olarak kullanarak yazı yazma biçimine 10 parmak klavye kullanımı diyoruz. Genellikle birkaç parmağımız ile yazı yazdığımız için, klavyeleri daha aktif kullanarak hızlı bir şekilde yazılar yazılabiliyor. Bunun için de bir şekilde 10 parmak tekniklerini öğrenmek gerekiyor.

Öncelikle yukarıda yer alan oturma stiline göre oturun ve bu sayede doğru bir oturma pozisyonu almış olun. Bu pozisyon ile çok daha rahat ve hızlı bir şekilde kendinizi güvenli ve sağlıklı bir duruma dahil edersiniz. Böylece yazı yazarken de çok rahat çalışmış olursunuz. Deneyimle sabit.

Bunu çoğu meslek lisesi (özellikle pc ile ilgili bölümlerde) anlatırken, bazı kişiler de özel olarak kendini geliştirmeyi tercih ediyor. Genellikle de başarılı olunuyor.

Çünkü bir şekilde bir öğrenim görmek isteniyor ise, kesinlikle bu işin en büyük noktası pratikten geçiyor. Yani hızlı bir şekilde klavye kullanmak istiyorsanız, hızlı klavye kullanmak için gerekli şeyleri yaptıktan sonra emin olun sizler de bir aşama kaydetmiş olacaksınız. Peki ama nasıl oluyor bu çalışmalar? Gelin hızlıca ona değinelim.

Hızlı klavye nasıl kullanılır?

Klavyenin üzerinde yer alan F ve J tuşlarını bilirsiniz. Bu tuşların üzerine dikkatli bakarsanız bir çentik olduğunu göreceksiniz. İşte bu çentikler sağ ve sol ellerimizin baş parmağı için hazırlanmış çentiklerdir. Bu sayede alıştırma yaparken işinizi hızlandırmış olursunuz ve bir süre sonra ellerinizi klavyeye hiç bakmadan yerleştirmiş olursunuz. Tıpkı araçlardaki gaz ve fren pedallarına bakmadan ayağınızı koyduğunuz gibi, klavyelere de aynı şekilde elinizi yerleştirmiş olursunuz.

Bu yüzden bol bol pratik yaparak hızlı klavye kullanma taktiklerini öğrenebilirsiniz ve en azından kendinizi bu süreç içerisinde ortaya çıkarmış olacaksınız. Bireysel seçimleri ve beklentileri kendinize dair büyütmek ve incelemek adına daha fazla zaman kaybetmeyin ve hemen öğrenmeye başlayın. Çünkü bir şekilde klavye konusunda hızlanmak ise amacınız, bu işin en büyük kuralı çok çalışmak ve bol bol pratik yapmak olacaktır. Kesinlikle bu konuda bir alışkanlık kazanmış olursunuz. Bu her aşamada işinize yarayabilir.

F ya da Q klavye hızı etkiler mi?

Aslında çok net bir cevabı var. Evet etkiler. Çünkü F klavye özellikle Türkçe dilinin yazımında kullanılan bir klavyedir ve Türkçe yazı yazmak için üretilmiştir. Q klavye daha çok global bir klavye tarzında üretildiği için ağırlıkla İngilizce kelimeler için uygundur. F klavyenin üretilme süreci de tamamen Türkçe kelimeler ön plana çıkarılarak yapılmıştır. Yani Türkçe dilinde en çok kullanılan Türkçe kelimeler belirlenmiş ve bu kelimelerde geçen harfler merkezi bir konumda toplanmıştır.

Bu sayede en çok kullanılan kelimelerin harfleri en pratik ulaşım noktasında yer alır. Böylece ellerimiz en hızlı şekilde harflere dokunur ve o kelimeleri yazmış oluruz. Q klavyede durum biraz daha farklı. Bu klavyede de hızlı yazarsınız ama ağırlık İngilizce kelimeler odaklı olduğu için, asla profesyonel bir F klavye kullanıcısının hızına yetişemezsiniz.

Çünkü burada parmak hızından çok dizilim şekli sizin için önemli olacaktı. Bu yüzden şayet yazdığınız yazı Türkçe dilinde olacak ise, önerimiz öncelikli olarak F klavye öğrenmek konusunda çalışmalar yapmanız olacaktır.

Ufak bir bilgi verelim hatta yeri gelmişken. F klavye üretimi daha hızlı yazı yazmak için oluşmuş iken, Q klavye tasarımı tamamen yavaş yazmak odaklı çıkarılmış. Daktilolar ile yazı yazarken, hızlı yazı yazınca daktilolar takılıyormuş ve bu yüzden sürekli sorun çıkıyormuş. İnsanlar biraz daha yavaş yazsın diye tuşları en uzak yerlere koymuşlar. En çok kullanılan harfler de uzakta olunca, haliyle hızda bariz bir azalma olmuş.

Hızlı klavye kullanmak için alıştırmalar

Bu konu üzerinde internette bolca kaynak bulabilirsiniz. Bizim önerimiz daktilografi kitabı edinmeniz olacaktır. Bu isim ile F klavye öğreniyorum tarzında kitapları bularak, en azından pratik kelimeler ve alfabetik çalışmalar ile kendinizi geliştirmeye başlarsınız. Aba, aka, ata, ara, ama, acaba, ata, aya gibi kelime öbekleri ile başlayacağınız egzersizler zamanla beyninize yerleşeceği için bir süre sonra hiç bir şekilde klavyeye bakmadan yazı yazmış olacaksınız ve gayet de hızlı bir şekilde kendinizi geliştirmiş ve yazı tarzınızı ön plana çıkarmış olacaksınız diyebiliriz.

Alıştırmalar için internette de farklı uygulamalar var. Bunun için siteleri de aşağıdaki başlığımızda sizlerle paylaşacağız. Bu iş biraz klavye öğrenmek üzerine olduğu için, mobil uygulamalar pek işinize yaramayacaktır. Tamamen online klavye öğrenme siteleri üzerinden egzersiz yapmanız işinizi hızlandıracağı gibi size de artı bir katkı sunacaktır. Önerimiz tamamen bu konuda bir ilerleme katetmeniz üzerine olacak. Çünkü pratik yapmak için sık sık ulaşabileceğiniz nitelikli ve erişilebilir ücretsiz 10 parmak klavye öğrenme siteleri bulunuyor.

10 parmak klavye uygulamaları ve siteleri 

10 parmak klavye siteleri ile ilgili pratik yapmak için, aşağıda maddelediğimiz sitelere göz atabilirsiniz. Bu siteler sizin için de büyük bir kolaylık ve fırsat yaratacağından dolayı çok daha hızlı bir şekilde çözüme ulaşabilirsiniz. Profesyonel olarak aşağıda yer alan siteler, kesinlikle işinize artı katacaktır. Ama önerimiz daktilografi kitabı almanız, edinmeniz olacaktır. Bu kitaplar genellikle sahaflarda da bulunabilen, sıfır olarak da alabileceğiniz kitaplar olacaktır. Fiyatları da oldukça uygun olduğu için rahatlıkla edinebilirsiniz.

Hızlı klavye öğrenmek için siteler

  • m5bilisim com
  • typingme com
  • onparmak com
  • sense-lang org
  • klavyecalis com

Yukarıda yer alan siteler sizin için büyük bir pratik oluşturabilir. Bu siteleri kullanarak kesinlikle rahatlıkla çalışmalarınızı artırabilirsiniz ve kendiniz için de önemli bir gelişim sağlayabilirsiniz. Başta biraz zorlanabilirsiniz ama emin olun zaman içerisinde durum düzelecek ve çok daha keyifli bir ilerleme kaydedeceksiniz.

En azından parmaklarınız bir süre sonra kendi kendine harflere gitmeye başlayacağı zaman sonuçlara siz de şaşıracaksınız.

Keyifli bir pratik için şimdiden kolay gelsin dileklerimizi iletiyoruz. Sizlerin de ekleyeceği, söyleyeceği konular var ise yorum olarak katkı sağlayabilirsiniz.

 

Ceren {Ceren}

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir