Kapat
Gündem 0

Küresel İnternetle Bağlantısını Kesen Rusya Başarılı Oldu!

Bağımsız bir internet için adım adım çalışmalara başlayan Rusya, bu süreci çok daha hızlı ve etkin götürmekte kararlı. Bunun için de farklı denemeler ve çalışmalar yapıyor diyebiliriz. 

Siber saldırılara karşı önemli bir çalışma ve beklenti yaratacak olan Rusya, küresel internet ağı konusunda da ön plana çıkarılan çözümleri ve fırsatları üretiyor. Dün yapılan açıklamaya göre, Rusya hükümeti küresel internet ağı ile bağlantısını kesme testlerini sağlıklı bir şekilde yürüttüğünü söyledi. Yani Rus devlet kurumlarından tutun da yerel internet sevrislerine kadar pek çok yapı Rus internet şirketleri alt yapısı üzerinden ilerlemeye başladı.

Rusya içerisinde RuNet ismi ile çalışacak olan internet alt yapısı, küresel bir DNS sistemine ve harici yapıya ihtiyaç duymadan çalışacak ve bu sayede dışarıya bağlı olmayan bir yapı oluşturulacak. RuNet dünyanın en büyük internet yapısı olan bu yapı, insanlar için oldukça önemli bir çözüm oluşturuyor.

İstenilen zamanda küresel internetten kopulabilecek!

Küresel internet ile ilgili beklentileri ve yenilikleri  online olarak büyütecek ve yürütecek olan Rusya, bu süreçlere dair de bir çalışma oluşturuyor. Testlerin nasıl yapıldığına ilişkin açıklama yapmayan Rusya, siber saldırıları simüle eden bir senaryo üzerinde çalışarak bu çözümleri ilerletti ve bu sayede çok daha hızlı bir çalışmanın ön plana çıkmasını sağlamış oldu. Yapılan basın toplantısına göre bu testler oldukça başarılı oldu ve Rusya için de önemli bir süreç başlamış oldu.

Dijital bakanlıklar ile ilgili olarak söylenen sözlerde, yetkililerin telekom ve operatörler ile ilgili beklediği pek çok şeyinin olduğu, yapısal testlerin ön plana çıkınca sağlıklı sonuçlar verdiği ve insanların işine net cevaplar verdiği görülüyor. Nisan ayında planlanan testler Kremlin’e yasa tasarısı olarak verildiği için biraz ertelenmişti. Ama bu sonuçlar gelecek yıl sonuçlanacak ve ardından yeni düzenleme Rusya Başkanı Vladimir Puten’e sunulacak. Sonrasında da nasıl bir ilerleme ile ön plana çıkılacağı konuşulmuş olacak ve her türlü düzenleme üzerinde çalışılabilecek. Bu konular ve süreçler oldukça ilgi çeken ve dikkat isteyen çalışmalar olduğu için insanlar için de farklı ve ayrıcalıklı bir seçim gerektiriyor. Sizler de bu süreçlere dair beklentilerin tamamını takip edebilir ve incelemeye başlayabilirsiniz.

Ceren {Ceren}

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir