Kapat
Donanım 0

Farklı Şarj Kablosunun Cihaza Zararı Olur Mu?

Şarj kablosu konusu uzun süredir tartışılan bir konu ve markalar bu konuya dair net bir açıklama yapmıyor. Çünkü her şey ortada. Peki ama neden bu konu bu kadar tartışılıyor?

Çünkü ortada çok fazla kirli bilgi var. Gelin isterseniz bütün bilgileri temizleyelim ve olayın detaylı analizlerini sizlerle paylaşalım. Bildiğiniz gibi mobil cihazların orijinal şarj kabloları oldukça pahalı. Bir şekilde kaybettiniz ya da arızalandı diyelim kesinlikle yenisini almanız gerekiyor. Çünkü şarj yoksa telefon da yok. Ya paraya kıyıp orijinal ürün alacaksınız ve hiç bir şey düşünmeden devam edeceksiniz, ya da alternatif markaların bir ürününe yönleneceksiniz. Peki ama bu ne kadar sağlıklı?

Farklı şarj makinesi tercih etmek genellikle insanları bir nebze de olsa tedirgin ediyor. Bu konu bir şekilde sorun yaratır mı ya da nasıl bir dertle boğuşuruz gibi cümleleri tekrar ettiriyor içimizden. Batarya ile ilgili sıkıntı yaşar mıyız ya da cihazımız bozulur mu gibi pek çok soru ile karşılaşınca ortaya da haliyle hatırı sayılır dertler çıkıyor. Şarj kablosu ile ilgili sorun yaşamamak için de alanında uzman bir markanın ürününü kullanmamız gerekir. Peki ama ne yapacağız?

Aslında işin özünde şu var. Hemen hemen her marka 3.7 – 4.2 lityum polimer batarya yapısını kullanıyor ve bu batarya yapısı halen de kullanılmaya devam ediliyor. Mikro USB ya da farklı usb girişleri dahilinde üretilen bu batarya seçenekleri de insanlara bir artı sağlayabiliyor. Bu yüzden input ya da output değerlerine bakarak ürünle ilgili detaylı bilgi alabiliyoruz.

Uzmanların söylediklerine lisanslı markaların adaptörlerinde yer alan akım verilerine göre üretilen alternatif cihazlar tercih edilebiliyor. Bu sayede 200 ile 240V arası bir tercih yapabiliyorsunuz. Örnek verelim mesela. Diyelim ki elinizde bir şarj cihazı var ve bunun adaptöründe 200 ile 240 V input ile 5.0 V output yazıyor. Bu giriş ve çıkış enerji dengelerine göre bu aralıklarda yer alan ve üretimi de bu aralıklarda yapılmış olan farklı bir marka ürünü kullanabiliyoruz. Bu sayede bir sorun yaşamıyoruz.

Yani sorunlar genellikle bataryadan ya da şarj cihazından kaynaklı sorunlar değil, tamamen akım farklarından kaynaklanan sorunlar olarak çıkıyor karşımıza. Aynı akım ve aynı enerji seviyelerinde üretilen pek çok şarj cihazını kullanmak mümkün oluyor. Bu yüzden ürünlerin seçiminde en azından lisanslı olmasına dikkat etmeniz gerekiyor. Yani farklı bir marka kullanılsa dahi, o markanın da çok kötü bir marka olmamasına dikkat etmekte fayda var.

Usb şarj noktaları ne kadar güvenli?

Aslında pek çok kişinin merakını cezbeden sorulardan biri de bu. Geçtiğimiz senelerde cihazını USB şarj noktalarından şarj eden kişiler için bir güvenlik uyarısı yayınlanmıştı. USB ile şarj hizmeti sunan yerlerde şarj yapmak telefonunuza istenmeyen virüslerin ya da yazılımların yollanabilmesini sağladığı için sorun teşkil edebiliyormuş. Bu yüzden de USB üzerinden şarj yapmamız sağlıklı değilmiş.

Kötü amaçlı kişilerin usb şarj istasyonları konusunda yaptığı bu çalışmalar pek çok kişiye bir sorun yaratabiliyor. Geçmişte en azından bu konunun bir emsali var ve insanlar bir şekilde zarar görmüş bu durumdan. Hal böyle olunca da daha dikkatli ve daha özverili davranmak gerekiyor.

Özellikle ios cihazlar için halka açık yerlerde bir kaç tl karşılığında yapılan şarj çalışmaları insanlar için kötü amaçlı yazılım konusunda bir sorun teşkil edebiliyor. Bunun da altını çizeli.

Havalimanı ve otellerde şarj sorunu 

Havalimanı ve oteller üzerinde şarj konusunda birbirinden farklı çalışmaları kendinize göre kullanabilirsiniz. Eğlence mekanları, hava limanları ve oteller gibi pek çok yerde sunulan şarj istasyonlarında USB teknolojisi çok sık bulunuyor. Tamam bu durum her zaman olmuyor belki ama USB şarj istasyonları ister istemez hack vakalarına çok müsait oluyor. Bu yüzden her zaman için adaptör kullanarak telefonunuzu şarj etmeniz öneriliyor.

Farklı şarj kablosu kullanmak telefona zarar veriyor mu?

Özellikle Android işletim sistemli cihazlar için bu durum çok yaşanıyor. İnsanlar için büyük bir sorun teşkil eden bu sorunlar, inanılmaz farklılık yaratıyor. Malumunuz o kadar çok Android işletim sistemli telefon var ki markalar da sürekli yeni kablolar üretiyor. Yedek parçalardan tutun da telefon satışlarına kadar piyasada pek çok sahte ürün bulunuyor.

Bunca seçenek içinde kafalar az da olsa karışabiliyor iken tek yapılması gereken şey sağlıklı bir ilerleme yaratmak. Yani bu yüzden de başarılı ve lisanslı markaların ürünlerine göz atmanız olacaktır. Orijinal şarj kablosu fiyatları çok yüksek olunca mecburen alternatiflere yönlenebileceksiniz. Ama onda da en azından güçlü olan markaları seçmenizi öneriyoruz.

Tabi bunu yaparken de ürün üzerinde yer alan değerlere önem verin. Çünkü değerler gerçekten cihazın ehemmiyeti için çok önemli. Cihazınız 2V şarj ile şarj oluyor ise ona 4V batarya ile enerji yüklemek kötü sonuçlar yaratabilir. Bu durum da her telefon için ister istemez batarya ömrü konusunda sorun teşkil edebilir.

Yedek parça seçiminde markaların önemi

Sadece yedek parça üreten başarılı markalar var. Pek çok Android cihaz üreticisinden onay alarak bu konuda çalışmalar yapan bu yedek parça firmaları, en azından lisanslı olarak çalışıyor. Yani Android yetkililerinin mevzudan haberi var ve bu şekilde üretim yapılmasına onay veriliyor diyebiliriz bu markalar için.

Alternatif seçimler yaparken de bunlara dikkat etmenizi öneriyoruz. Uzmanların görüşü tam olarak bu şekilde karşımıza çıkıyor aslında. Çünkü ortalama 15 TL ye alacağınız bir kablo uzun vadede çok başarılı sonuçlar vermeyecektir en nihayetinde. Bu konuda seçim yaparken de kesinlikle marka bir seçim yapmanızı öneriyoruz.

iPhone cihazlar için farklı şarj kablosu sorunu

Farklı şarj cihazı kullanmak Android teknolojilerinde nasıl ise iPhone üzerinde de aynı şekilde ilerliyor. Şarj cihazlarının farklı yaklaşımlarını kendi içinde detaylandırabiliyor ve ön plana çıkarabiliyoruz. Ucuz şarj cihazları zaten iPhone tarafından pek tanınmıyor. Biraz bu konuda uzman olan iPhone yetkilileri, seçici bir telefon oluşturdukları için sahte cihazları telefon tanımıyor.

Ama bu konuda iPhone üzerinden lisans almış ve onaylı olarak iPhone şarj cihazı üreten markalar var. Apple aksesuarlarının içerisinde onaylı olarak satılan bu yan sanayi Apple ürünleri konusunda seçim yaparak sizler de kullanıma dahil olabilirsiniz. Burada da karşımıza MFi sertifikası çıkıyor. Bu sertifika bizzat Apple tarafından markalara veriliyor ve iPod, iPad ve iPhone cihazlar için üretilen yedek parçaları kapsıyor. Yani bu sertifika var ise farklı bir marka olsa dahi telefonunuz ile uyumlu bir yedek parçaya ulaşmış oluyorsunuz.

Bu sayede uzun vadede çok daha sağlıklı bir kullanım size ulaşmış olacaktır. Bireysel bir çalışma ve beklentilere dair ön plana çıkarılan yedek parçalar için kaliteli olanları seçtikten sonra sorun yok. Tamam orijinal ürünler çok pahalı ama alternatifleri seçerken de 15 TL değerinde bir ürün alırsanız sizin için büyük sorun teşkil edebilir. En azından uzun vadede dalgalı elektrik akımından bataryanız bozulabilir. Bunların hepsi ihtimal dahilinde olduğu için bilinçli bir seçim yapmak çok önemli olacaktır.

Ceren {Ceren}

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir