Kapat
Uygulama Çözümleri 0

Suya Düşen Telefon Nasıl Kurtarılır (Acil Kurtarma Yöntemi)

Telefonlar için suya düşme konusu pek çok kişi için önemlidir. Çünkü anlık olarak insanların telefonu suya düşebilir. Lavabo ya da yağmur altında bir yere düşerek ıslanan telefonlar için en önemli şey hızlı acil durum çözümü olacaktır.

Telefonların başına en sık gelen durumlardan biri de suya düşmesi ve o an kullanıcıların yapması gerekeni bilmediği için cihazın bozuluvermesi. Suya düşürdüğünüz telefonun içinde çok önemli mailleriniz, birbirinden değerli anılarınız ve fotoğraflarınız yer alıyor ve bunları kurtarmak istiyorsanız dikkat! Bu adımları uygulayarak telefonunuzu kurtarma ihtimaliniz yüksek. Yapmanız gerekenler aşama aşama size anlatıyoruz. Hazırsanız başlayalım.

Telefonu Kurtarmak İçin Bu Adımlara Dikkat!

 • Su telefonunuzun parçalarına çok hızlı nüfuz edecektir. Kuruduğundan emin olana kadar telefonu sakın açmayın. Kurumadan açmaya çalıştığınızda kendine gelme ihtimali varsa bile kısa devreden dolayı tamamen kullanılamaz bir hale gelecektir.
 • Bataryayı çıkardınız veya çıkabilen bir bataryanız yok. Ardından telefonun dışını ve su geçirebilecek bütün yüzeyleri bir mendille kurulayın. Sık sık mendili değiştirin.
 • Sim kartınızı çıkarıp yine bir mendille kurulamanız gerekiyor. Telefon kurumadan hiçbir şekilde kartı takmıyoruz.
 • Harici donanımlar kulaklık, hafıza kartı, ekran filmleri, telefon kapları vs. olabilir
 • Islanan telefonu direkt olarak elektrikli süpürgeyle çekmeyin. Denerseniz hem elektrik çarpabilir hem de elektrikli süpürgenize zarar vereb   ilir. Sadece kalan nemi çekmelisiniz. Bu işlemi yaparken elektrikli süpürgenin başlığını çok yakın tutmayın, telefonu bölümlere ayırın ve her bölümü en az 20 dakika boyunca çekin. Bu sırada telefonu sürekli döndürmeyi de unutmayın.
 • Telefonunuz saatlerce suyun altında kalmış dahi olsa saç kurutma makinesinin size yardımcı olmasını beklemeyin. Yine de merak ediyorsanız bu işlem telefonunuzun içindeki suyun daha derine gitmesine sebep olacak ve elzem elektronik parçalara zarar verecektir. Ayrıyeten sıcak hava telefonunuzun bazı parçalarını eritebilir.
 • Pirinç, telefonda bulunan nemi çekerek kurumasına yardım edebilir. Bu işlem için de telefondaki bütün harici donanımları çıkarmanız gerekmekte, en önemlisi de çıkabiliyorsa bataryayı. Çıkan parçaları da poşetinin içine koymalısınız. Unutmayın ki hâlâ nemli olan telefonu açmak için sabırsız davranmak size hiçbir şey kazandırmayacak; korozyon ihtimalini azaltan bu işlem için 2-3 gün beklemeniz ve gün içerisinde birkaç kere telefonu ters çevirmeniz gerekiyor. Sudan çıkardıktan sonraki ilk 6 saat oldukça önemli. Her saat başı telefonunuzu kontrol edin. Eğer yüzeyinde su varsa mendille kurulayın, elektrikli süpürgeyle tekrar nemini alın ve poşetin içine geri koyun.
 • Pirinç yerine, tıpkı prinç gibi nemi emme özelliğine sahip olan silika jeli de kullanabilirsiniz.
 • Bu işlem için kağıt havlu ya da nemi çekebilen bir bez de kullanabilirsiniz. Pirinç poşetinde veya silika jelle kuruttuysanız bile bu adımı es geçmeyin. Yalnız burada dikkat etmeniz gereken şey; telefonunuzu güneş altına koyduğunuza, sıcaklığın telefonunuza zarar vermeyecek düzeyde olması.
 • Kuruduğundan gerçekten eminseniz ve bataryası çıkabilen bir telefonunuz varsa bataryayı takın. Ardından telefonu açmayı deneyin. Eğer açma sırasında garip sesler duyarsanız bazı parçaların ne yazık ki bozulmuş olma ihtimali var.
 • Bu yüzden telefonu şarj edin ve tekrar açmayı deneyin.

Telefonunuzu tekrar çalışır halde görebilmek için teknik servise gitmekten başka çareniz kalmadı demektir. Yetkililere telefonun arızası hakkında yalan söylemeyin. Bu tür elektronik cihazlarda bizlerin kolayca göremeyeceği sıvı sensörleri bulunmakta. Yani ne derseniz deyin cihazın sıvı temasından dolayı arızalandığını anlayacaklardır. Bu yüzden telefonu tuvalete düşürdüyseniz tuvalete düşürdüm, havuza düşürdüyseniz havuza düşürdüm deyin ki size daha hızlı yardımcı olabilsinler.

 • Bazı mağazalarda sıvı teması sonrasında kullanılabilecek kitler satılıyor. Böyle durumlarda bu kitleri deneyebilirsiniz.
 • Telefonunuz tuzlu suya düşerse saf su kullanarak bir mendille temizleyin çünkü tuz kristalleri batarya bölümüne zarar verebilir.
  Islak telefonu direkt olarak elektrikli süpürgeyle çekmeyin.
 • Şarj etmeden önce kuruduğundan emin olmanız çok önemli.
 • Sıcak bir ortamda telefonunuzu çok uzun süre bırakmayın bazı parçaları eriyebilir.
 • Telefonun içini açmayı denemeyin. Bu işi teknik servise bırakın.

Ceren {Ceren}

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir