Kapat
Android 0

Android Telefonlar Nasıl Yedeklenir?

Sağlıklı bir iletişimin temeli telefonlarımızı en etkin ve verimli şekilde kullanmak. Günümüzün cihazlarından olan Android cihazlar, özellikle olası güncellemelerde ya da tek servis süreçlerinde sıfırlanabiliyor. Bu durum bile isteye yapılan bir durum olmadığı için de, insanların pek çok bilgisi bir anda habersiz olarak uçurabiliyor. Peki ama yedekleme işi nasıl yapılır? Gelin üzerine düşünelim.

Android işletim sistemleri bildiğiniz gibi Gmail hesapları ile çalışıyor. Bu hesaplar bir nevi cihaz çalıştırma anahtarı gibi oluyor. Telefonunuzdan bir şekilde çıkış yaptığınız andan itibaren çoğu özelliğini kullanamıyorsunuz. O yüzden ana kural, bu maili iyi bilmeniz ve şifresini unutmamanız üzerine kuruludur. Yani bir şekilde yedekleme sürecini otomatik olarak mail adresinize adapte ederseniz, pek çok şeyin düzenli olarak yedeklendiğini göreceksiniz. Ama bunun farklı yöntemleri de var tabi. Peki ama nedir bu yöntemler?

Bu yazıda geçen ana başlıklar:

  • Telefonunuzu mail adresinize yedekleyin
  • Yardımcı programlar aracılığı ile bilgisayara yedeklemek
  • Bulut yedekleme teknolojileri
  • Operatörün yedekleme servisleri

Aşağıda sırası ile en sağlıklı yedekleme yöntemlerini anlatıyoruz. Tercihlerinize göre sizin için en pratik olan yöntemi seçebilirsiniz. Detaylı Android yedekleme kılavuzunu da bir sonraki yazımızda size sunuyoruz.

1. Telefonunuzu mail adresinize yedekleyin

Belki de pek çok kişinin bilerek ya da bilmeyerek yaptığı bir işlemdir. Bu işlem sayesinde telefonunuzu kolaylıkla yedeklemiş olursunuz ama bunu belirli periyotlarda yaparak işinizi daha da hızlandırmış olursunuz. Bu durumu size en iyi ve etkili şekilde sunmak amaçlı olarak organize edilecek her türlü seçeneği ve fırsatı tek bir tıklama ile kullanın. Telefonunuzun ayarlarına girin ve senkronizasyon bölümüne ulaşın. Burada zaten bir şekilde uygulamalar çıkacak karşınıza. Bu durum eski Android cihazlardan son model Android cihazlara kadar aynı şekilde yapılıyor.

Karşınıza çıkan menüden hangi uygulamaları yedeklemek istediğinizi seçerek düzenli senkronizasyon yaptırabilirsiniz. Örneğin en büyük sorun rehber sorunu ve dosya sorunu oluyor. Bu yüzden dosyalarınızın ve rehberinizin düzenli olarak yedeklenmesi için bir çalışma yapabilirsiniz. Bu durum sizi de rahatlatacağı için gayet kolay ve rahat bir şekilde işleminizi halletmiş olursunuz.

2. Yardımcı programlar aracılığı ile bilgisayara yedeklemek

Bu da var ama bu biraz daha ekstra emek isteyen bir iş. Kullandığınız cihazın mutlaka bir programına ulaşırsınız. Örneğin Samsung Android cihaz kullanıyorsanız, Samsung tarafından surulan yedekleme araçları var. Bunu resmi sitesi üzerinden indirerek, düzenli olarak telefonunuzu yedekleyebilirsiniz.

Genellikle bu yedeklemeler rehber ve video ile fotoğraflar üzerinde oluyor. Sizler de bu durumu kendinize göre bilinçli bir şekilde toparlayabilir ve hızlı bir çalışma seçeneği ile organize edebilirsiniz. Burada asıl amaç, kişisel beklentileri iyi belirlemek ve organize edilen her çözümü de aktif olarak kullanmak olacaktır. Bizim önerimiz bu işlemi çok iyi teknolojik bilginiz yok ise pek denemeyin. Zira bilgisayara attığınız dosyalar bir bulut ortamında saklanmıyor ise, olası bir sorunda bilgisayarınızda da yedekleri kaybetmiş olabilirsiniz.

3. Bulut yedekleme teknolojileri

Bu teknolojiler ise telefon şirketlerinin telefonlara koyduğu bir özelliktir. Son dönemlerde bunu General Mobile çok yapmaya başladı. Cihazın içerisinde yer alan yedekleme seçeneği ile her şeyi bulut bir sistem üzerine mail adresinizle yedekleyebiliyorsunuz. Bu sayede telefonunuz olası bir şekilde bozulursa, yazılımsal hata görürse ve benzeri bir durum ile karşılaşır ise tek yapmanız gereken cihazınızı tekrar çalıştırmak ve sıfırlanmış cihazınıza bu yazılımı kurmak. Bunu da zaten marka kendisi telefonlarına uyguladığı için işin içinden kolaylıkla çıkabilirsiniz.

Sizin için büyük ve hızlı bir ilerleme kaydeden bu yöntem, her türlü çalışmayı ve beklentiyi ön plana çıkarmış olacaktır. Bizim önerimiz biraz bu yöntemi denemeniz üzerine olacaktır. Bulut yedekleme konusu gerçekten önemli bir konu. Bu konu son dönemlerin üzerine kafa yorulan ve yazılımsal olarak insanlara fayda sağlayan bir konusudur. Amaç burada tamamen hızlı ve etkili bir çalışma sunmak olduğu için rahatlıkla kendinizi güvende hissedebilirsiniz.

4. Operatörün yedekleme servislerini kullanabilirsiniz

Android teknolojileri açık kaynak kodlu bir teknoloji olduğu için her zaman gelişime açıktır. Bu yüzden de ülkemizde hizmet veren Turkcell, Vodafone, Türk Telekom gibi operatörler bu konuda hizmet vermektedir. Verilen hizmetlere göre yedeklemeleri doğrudan sistem üzerindeki bulut yazılımlara yapabilirsiniz. Bu sayede işleriniz de kolaylaşmış olacak ve kendinizi de bu alanda başarılı hissedeceksiniz.

Zira telefonlarda yedeklere ihtiyaç duymanız için ya telefonunuzu teknik servise vermeniz gerekiyor, ya da bir şekilde telefonunuzu yenilemeniz gerekiyor. Aksi durumlarda cihazınızın bozulması ve benzeri olaylar zaten bir şekilde sorun demek. Bu yüzden en sağlıklı yedek için birkaç yedekleme birimini birden kullanabilirsiniz. Ama her şeyden öte, mail adresinizi ve şifrenizi kesinlikle unutmayın. Çünkü bu sayede olası bir kayıp durumunda yapacağınız yedeklemeler boşa gidecektir.

Not: Yedekleme yaparken ya da cihazınızı yeni aldıysanız kurulum esnasında gireceğiniz mail adresi ve şifre bilgisini kesinlikle not edin. Ya da iyi bildiğiniz bir mail ve şifre olsun. Çünkü bazen yıllar sonra ihtiyacınız oluyor ve o zaman şifreyi hatırlayamayabiliyoruz. İnsanlık hali diyerek bunu da not düşelim ama kesinlikle şifrenizi bir şekilde not edin. Bu sayede yedekleme konusunda daha rahat adımlar atmış olacaksınız diyebiliriz. Şimdiden kolay gelsin dileklerimizi iletelim.

Ceren {Ceren}

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir