Kapat
Ürün İnceleme 0

Lenovo ThinkPad X1 Extreme İncelemesi ve Özellikleri

Performansı ve hafifliğiyle göz dolduran teknoloji harikası Lenovo ThinkPad X1 Extreme incelemesi ve özellikleri hakkında tüm detaylara, yazımızın devamında yer verdik.

Daha öncesinde IBM markası altında üretilen ThinkPad, Lenovo tarafından satın alındıktan sonra yeni modellerine farklı özellikler katarak büyük bir gelişim yaşamaya başladı. Eski çizgisini korumasının yanında yeni birçok özelliğin entegre edildiği cihaz, kullanıcısına farklı bir deneyim sunmaya devam ediyor.

Lenovo ThinkPad X1 Extreme İncelemesi ve Özellikleri

Fiziksel Özellikler İncelemesi

Farklı birçok modeli bulunan cihazın 14 inç büyüklüğündeki modelini inceledik. Özellikle inç olarak iş dünyasının tercihleri arasında bir büyüklüğe sahip olması, hem iş ve hem de ev için kullanmak isteyenlere ideal bir seçenek sunuyor.

Full HD ekran çözünürlüğüne sahip olan ürün, standart klavyeye sahip olup klavye ortasında önceki modellerden görmeye alışık olduğumuz kırmızı joystik yerini koruyor.

Sağ tarafında parmak izi okuyucu ve güç tuşu konumlandırılmış olan Lenovo ThinkPad X1 Extreme, üst tarafında da çeşitli fonksiyon tuşlarına yer vermiş durumda.

Kapak kısmında bulunan iki kameradan biri Windows yüz tanıma teknolojisi için kullanılırken, diğeri ise görüntülü iletişim için kullanılan standart HD kamera olma özelliğini taşıyor.

Bağlantı Özellikleri

Kulaklık ve mikrofon girişi, standart özelliklerin başında geliyor. 2 USB 3.0, 2 Intel Thunderbolt 3 ve HDMI bağlantı özelliklerinin dışında, MicroSD kart okuyucu özelliği de bulunuyor. Daha önceki inceleme yazımızda yer verdiğimiz yine Lenovo markası olan Thinkbook 13S incelemesinde, microSD özelliğinin olmadığından bahsetmiştik.

Kullanıcı Deneyimi ve Performansı

Standart Q klavyesi bulunan ürünün, Türkçe tuşlarının olmadığını belirtelim. Yeni sürümlerinde, Türkçe Q klavyeyle teknoloji mağazalarında yerinde alması bekleniyor. Oldukça konforlu bir kullanıma sahip olduğunu, rahatlıkla söyleyebiliriz.

1.13 kg ağırlığıyla, hafif bir ürün olduğunu da belirtelim. Sekizinci nesil Intel Core i7 8850H işlemciye yer verilen ürünün, GeForce GTX 1050 Ti ekran kartı ve 16 GB RAM özelliğinin yanında 1 TB SSD gibi özelliklerin eşlik etmesi, son derece tatminkar geliyor.

Normal ofis kullanımları için ortalama 8 saatlik bir performans sunan ürün, video izlemelerinde yaklaşık 9 saatlik muhteşem bir pil performansına sahip. Oyunlarda ise pil süresi, ortalama 1 saat 15 dakika oluyor. Normal kullanımlarda 8 saatin biraz üzerinde bir pil performansı sunması, oldukça yeterli bir özellik olarak karşımıza çıkmaktadır.

Lenovo ThinkPad X1 Extreme Fiyatı

ThinkPad X1 Extreme özellikleri listesinde de daha fazla detay bulacağınız bu ürün, doğal olarak standart dizüstü bilgisayarlara göre oldukça pahalı gelebilir. Ancak özellikleri ve performansının fiyatıyla kıyaslandığında, aslında ürünün pahalı değil de hak eden bir fiyat ortalamasına sahip olduğunu söyleyebiliriz.

Yaklaşık 17 bin TL civarında bir fiyatla satılan X1 Extreme, farklı işlemci ve özelliklerine göre 11 bin TL’ye kadar düşmektedir.

Lenovo ThinkPad X1 Extreme Özellikleri

 • Parmak izi okuma teknolojisi
 • Windows 10 64 bit
 • 14 inç Full HD IPS ekran
 • 2 USB 3.0 bağlantısı
 • HDMI bağlantısı
 • 2 Intel Thundertbolt 3 bağlantısı
 • 16 GB LPDDR3 2133 Mhz
 • Intel Core i7 8850H işlemci
 • Intel UHD Graphics 630
 • 720p HD webcam
 • Kullanıma bağlı olarak 15 saate kadar çıkabilen pil ömrü
 • SD, MMC, SDHC ve SDXC olmak üzere, 4’ü 1 arada MicroSD kart okuyucusu
 • 13 kg ağırlık

Gibi farklı özellikleriyle, müthiş bir performans arayanların birçok ihtiyacını rahatlıkla karşılayabilecek bir ürün olduğunu kolaylıkla söylemek mümkündür.

Lenovo Thinkbook 13S İncelemesi ve Özellikleri    Başlıklı inceleme yazımızda, Lenovo Thinkbook 13S özelliklerini inceledik. Ürünün özellikleri, fiyatı ve yorumlarımızı görmek için, bu yazımızı da okuyabilirsiniz.

{Onur}

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir