Kapat
adil kullanım kotası
İnternet 0

Adil Kullanım Kotası Neden Çabucak Doluyor?

Maalesef ülkemizde adil kullanım kotası yani kısaca AKK denilen bir şey var. Siz daha internet paketinizi seçerken bu AKK içerisinde dahil olarak sizlere sunulmaktadır. Bu AKK unsuru sizin aylık belirli bir boyutta indirme yapabilmenizi sağlamaktadır.

akk neden hemen dolar

Örnek vermek gerekirse internet paketlerinden sınırsız olanları seçerseniz yani sınır aşımı yapıldığında faturanıza herhangi bir ücret binmeyeni tercih ederseniz belirli bir kota ile size sunulmaktadır. Örneğin bu kota 50 GB olmakta. Aylık 50 GB indirme limitini aşarsanız bunun sonucunda sizin internet hızınız düşürülür. Bu sayede kalan günlerde yapacağınız indirmelerde sınırlandırılmış olur.

AKK Kuralı Neden Var?

Bu olayı biraz daha açarsak internet paketi sınırsız diye insanlar gereksiz yere yüzlerce indirme yapabilirler. Bu şekilde sırf inadına yapılan indirmeler de İnternet Servis Sağlayıcısı şirketi zor duruma sokabilir. Herkes bu şekilde yaparsa şirketin sonunun ne olacağı belli olmaz. İşte son günlerde de Türk Telekom ile AKK konusunda görüşmeler yapılıyor.

Büyük ihtimalle önümüzdeki yıl içerisinde belki de AKK olayı artık ortadan kalkacak. Turknet gibi internet sağlayıcıları tüm paketlerinde Adil Kullanım Kotasını kaldırmış durumdalar. Şimdilik konumuz bu değil. Birçok kullanıcı AKK unsurunun daha yeni aya girdikten 4 – 5 gün sonra dolmasından şikayet edebilmekteler. Eğer AKK çabuk dolarsa daha kalan 25 – 26 gün içerisinde internet bağlantı hızı neredeyse %70 düşük olmaktadır.

AKK Neden Çabucak Dolar?

AKK’nın çabuk dolmasının sebeplerine gelelim. Çoğunlukla kullanıcılar internet faturasından tasarruf etmek için aynı binada oturdukları komşularına interneti dağıtmaktalar. Bir internet ağına 4 – 5 kişi birden giriyor. Sonuçta her kullanıcı belirli günlerde çeşitli müzikler dinliyor, filmler seyrediyor ve web sitelerde geziniyorlar. Genellikle Adil Kullanım Kota’ları aylık en fazla 50 veya 70 GB gibi bir sınırlamada oluyorlar. Gün içerisinde sadece 3 film izleseniz ve bu filmlerden tanesi 1 GB olsa yani 720p bir film olsa 3 GB yapar. Bu ağa bağlı olan herkes bu şekilde yapsa günlük 15 20 GB bir indirme ortaya çıkar ve 4 – 5 gün içerisinde AKK hemen dolar. Bu nedenle komşularınızı bu konuda uyarmanız oldukça önem arz etmektedir.

Ayrıca eğer internetinizi tek başınıza kullanıyorsanız ve AKK olayından yine şikayetçiyseniz büyük ihtimalle sisteminize bir virüs girmiş olabilir. Sisteminizi bir anti virüs programı ile taratmanız ve virüsleri silmeniz faydalı olacaktır. Yine kotanızı takip edebilmek amacı ile günlük olarak kota kontrol programları kullanmanız sizin açınızdan oldukça iyi olacaktır.

Kerem {Kerem}

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir