Kapat
Sinema 0

The Walking Dead Hakkında İlk Defa Duyup Şoke Olacağınız 14 Bilgi

Belki de pek çoğumuzun sevdiği dizilerden biri olan zombi dizisi The Walking Dead, oldukça önemli bir çizgiye sahip. Zombi dizileri arasında en efsanesi olan ve hatta kimileri için bir başyapıt olan The Walking Dead hakkında şok etkisi yaratabilecek 13 şaşırtıcı bilgiyi derledik. Bunları sizin için özenli olarak seçtik ve herkes için farklı bir lezzet ve tat bırakmasını istedik. Hazırsanız anlatmaya başlayalım.

Bakalım 10 sezonluk serüvende en garip bilgiler neler? Malumunuz herkes farklı bir dokunuştan yana geliyor ve bu diziye dair de kendine has bir çizgi belirliyor. Bireysel olarak gelişimlerin ve farklı fırsatların tamamında yer alan bu aşamaları görebiliyor. The Walking Dead 1. sezon itibarıyla herkesi ekran başına kilitlemeyi ve milyonlarca hayran edinmeyi başarmıştı. Sonra birden bire fenomen olup haberlerde bile çıkmıştı hatırlarsanız.

The Walking Dead şu ana kadar yapılmış en iyi zombi dizisi olarak da görülüyor. Bunu söylüyoruz çünkü alternatifleri ya çok kısa oldu ya da bu kadar akılda kalmadı. Öyle izlenme başarılarına ulaştı ki birden fazla spin-off dizisi bile yapıldı. Bu konu herkes için değişken bir yapı olsa da, sevenleri için gerçekten farklılık sunuyor. Ancak birazdan anlatacaklarımız size biraz farklı gelebilir. Çünkü bu yazdıklarımız daha çok dizinin konusundan ziyade The Walking Dead oyuncuları ve set ekibinin başından geçenleri anlatacak. O zaman başlayalım. 

1. Ölen oyunculara toplu akşam yemekleri var!

Daha önce böyle bir şey hiç duydunuz mu bilmiyoruz ama biz söyleyelim. Diziyle ilgili ilk ilginç bilgi budur. The Walking Dead’i diğer popüler dizilerden ayıran en önemli şeylerden biri de ana karakterlere hiç acımadan sürekli ölmesi. Yani ana karakterler de her an gidebilir ve bu durum farklı bir hikayeyi doğurabilir. Zombi uğruna ne isimler geldi geçti diziden dersek zaten sayacak çok fazla şeyimiz var demektir bu. Kimi oyuncular kısa süreli kaldı dizide, kimileri de çok uzun süre rol aldı. Hem aklımızda yer etti böylece, hem de kendine has bir dilde çözüm üretmeye başladı. Bu durum da malumunuz farklılıkları ön plana çıkardı. Sonradan öğrenildi ki, diziden ayrılan tüm ana karakterler için ekip son bir kez bir araya gelerek akşam yemeği yiyorlarmış. Bu durum dizi için önemli bir etkileşim ve önemli bir toplantı seçimi oluyormuş. 

2. Rick her zaman aynı iç çamaşırları giyiyor örneğin

Rick için malesef ki böyle bir durum var arkadaşlar. Dizide karakterlerimiz hayatta kalmak için sürekli sağlık, gıda ve farklı araçlar arıyorlar. Bir nevi tarama ve yeni şeyler bulma dizisi gibi geliyor kulağa hatta. Bu durum da malumunuz çok fazla kişiden bir renk yaratıyor. Daha farklı, daha özverili ve yenilikçi bir yapı üzerinde değişken bir seçenek yaratan bu dizi, kesinlikle kişisel beklentilere de net bir çözüm oluşturuyor. Yani bir bakıma giyim The Walking Dead karakterleri için en son düşünülecek şey. Bu konu hep gündeme geliyormuş. Bu yüzden baş karakterimiz Rick de uzun süre aynı ceketi giymiş ve bu böyle devam etmiş. Ancak söylenenlere göre Rick sadece ceketi değil iç çamaşırını da hiç değiştirmedi. Bu da haliyle karaktere devamlılık katıyor. The Walking Dead 1. sezon ilk bölümünde gördüğümüz mavi iç çamaşırı hâlâ duruyor. Bakalım süreç nasıl ilerleyecek merakla bekliyoruz.

3. Figüranların hepsi zombi okuluna katılıyor!

 

Bu konu da kesinlikle önemli. Çünkü bütün figüranlar zombi okuluna katılıyor ve bu durum da kendimize dair rengimizi ve beklentimizi çıkarabileceğimiz bir yapıya ulaşıyor. Aşamalardan ve farklılıklardan dolayı değişen ve hızla ön planda yer alan bu konu, figüranlar için çok daha etkili bir eğitim süreci çıkarıyor.  Dizideki zombilerin ne kadar gerçekçi olduğu tartışılmaz. Bunun için de özel bir eğitime giriyorlarmış. En uzaktaki zombiden en yakındakine kadar her sahnede ürkütücü ve korkunç olmayı başarıyorlar. Bu konu zaten tartışmaya kapalı. Aslında bunun sırrı zombi okulunda yatıyor. Diziye zombi olarak katılan tüm oyuncular, rol almadan önce mutlaka zombi okulunda eğitim görmek zorundalar. Burada kısa bir staj gördükten hemen sonra da olay karaktere can vermekte, ya da can verememekte oluyor. Ardından korku makyajları konusunda efsane olan Greg Nicotero’nun sınavından da başarıyla geçmeleri gerekiyor. Bu yüzden de süreç böyle devam ediyor. 

4. Dizide eskiyen bir logo var ki, her sezon daha da eskiyor!

Diziyi ilk sezondan itibaren takip edenlerin fark edeceği bir detaydır bu. Gerçi her ne kadar The Walking Dead 1. sezondan beri takip edenlerin dahi başlarda anlamadığı bir olay olan bu durum, zaten detaylı bir çalışma ortamı yaratıyor. Farklılıklar her zaman yeni lezzet katsa da, böyle minik detayların hastasıyız. Dizide her geçen sezon başlangıç introsu ve dizinin logosu daha da yıpranmış ve eskimiş olarak karşımıza çıkıyor. Bunun farkını anlamanız aslında çok da zor değil. The Walking Dead 9. sezon logosu yeşillik içeriyor. Belki pek çok şeye yorarsınız ama biz yine söyleyelim hikayenin sebebini. Bu hikayedeki değişikliği, yeniden başlangıcı ve doğanın geri dönüşünü işaret ediyor. Böyle detayları sevenler için vazgeçilmez bir seçim sunuluyor ve hepsi bizlere farklı bir renk ve doku getiriyor.

5. Zombilerin nefesi efektlerle siliniyor

Dizinin çekimleri malum çoğu zaman sıcak havada yapılsa da bazen soğuk havalarda da çekimler yapılıyor. Soğuk havalarda dış çekimlerin sayısı da bir hayli fazla. Hal böyle olunca da efektler devreye giriyor ve buğuların silinmesi için baştan bir çalışma yapılıyor ve bu çalışmalar da kişisel olarak beklentileri ön plana çıkarmaya devam ediyor. Bireysel bir çalışma, ihtiyaçlara dair çok daha detaylı ve verimli bir kullanım oluşturuyor. Bu çekimlerde doğal olarak zombiyi canlandıran oyuncuların ağızlarından nefes buharları çıkıyor. Zombiler ölü ve tamamen buz gibi oldukları için böyle bir şeyin olması dizinin doğasına ters. Bilgisayardan gelen yeni efektler durumu kurtarmaya yetiyor diyebiliriz.

7. Norman Reedus hayranları tarafından ısırılmıştı!

Pek çok olay görüyor ve yaşıyoruz ama böylesi sizi de şaşırtabilir. Çünkü dizide birçok kez zombilerin saldırısına uğrayan Norman Reedus, bunun gerçek hayatta da başına geleceğine inanamazdı. New Jersey’deki bir hayran buluşma etkinliği sırasında ünlü oyuncunun bir hayranı onu göğsünden ısırdı. Bir nevi gerçek hayatta zombi saldırısına uğradı. Reedus hayranından şikayetçi olmadı ama ısıran kişi ömür boyu hayran toplantılarından uzaklaştırıldı. Bu da diziye dair etkili bir imza diyebiliriz aslında. 

8. Breking Bad ve The Walking Dead aynı evrenin projeleri olarak karşımıza çıkıyor!

AMC tarafından kısmen onaylanmış da olsa iki dizinin aynı evrende geçtiği biliniyor. Bu konu zaten pek çok kişi için sıcak bir bilgi. Bunu düşündüren temel sebep ise The Walking Dead karakterlerinden Merle’nin, Breaking Bad dizindeki bir yasaklı madde olan mavi meth’e sahip olması. Yani hal böyle iken aynı ürünler farklı detaylar ile ön plana çıkarılıyor. Bu durum herkes için bir sorun yaratıyor. Breaking Bad’de de bu yasaklı maddeyi kullanan kişiler adeta bir zombiye dönüşünüyordu. Ancak tüm insanlığı bir zombiye çevirenin mavi meth olması çok uzak bir ihtimal. Tabi yine de ilgililerin bilmesi güzel bir şey diyebiliriz.

9. Dizi boyunca hiç zombi kelimesini duymamışsınızdır!

Belki daha önce ilginizi çekmemiştir ama dizide ölüler için hiçbir zaman zombi ifadesi kullanılmıyor. Bunun yerine yürüyenler, ölüler, deri yiyiciler gibi ifadeler kullanılıyor. Aslında çizgi romanda birkaç kez zombi ifadesi geçiyor. Buna rağmen The Walking Dead bu gerçeklikten kaçarak onları çok daha farklı isimlerle çağırıyor. Konusu tamamen zombi olan bir dizide hiç zombi kelimesi geçmemesi farklı bir yaklaşım diyebiliriz aslında.

10. En ilginç detay! Jambon yiyen zombiler!

Belki daha önce hakim olduğunuz bir konu ama bu konu hâlâ birçok kişi tarafından tartışılıyor. 10 sezondur sağda solda insan yiyen bu zombi oyuncuları aslında ne yiyor? Bu durum merakla karşınıza çıkacak bir seçenek oluşturuyor. Aslında oyuncular ilk başta midelerine inmesi daha kolay olsun diye barbekü soslu jambon yiyorlarmış. Haliyle de bu durum sonradan değişmeye başlamış. Ancak sostaki sirke makyajlarını bozduğu için şu an sadece sahte kanlı jambon yiyorlar. Diziden bir aktör zombilerin et bitince kesinlikle avını bitiren bir hayvan gibi gözükmeleri gerektiğini söyledi. Bu da diziye biraz daha gerçeklik katıyor. 

11. Pilot bölümde Rick’in vurduğu küçük kız 8. sezonda geri geldi

Bu konuyu bilirsiniz. The Walking Dead Rick için kötü başlamıştı ve daha ilk bölümde, elinde Summer isimli bir ayı tutan zombiye dönüşmüş küçük kızı vurmuştu. Burada zaten herkes korkuyor ve şaşırıyordu. Çünkü dizi daha yeni başladığı için böyle bir ölüm çok sert olmuştu. Aynı kız The Walking Dead 8. sezon içinde geri geldi. Hatta bu küçük kızı vurması Rick’in vahşileşme sürecinin başlangıcı olarak görülüyor. Bu durumdan sonra çok daha değişken bir yapıda ilerlemeye başladı. Çünkü bunu yaparken gerçekten çok zorlanmıştı. Bu süreçten uzun zaman sonra geri dönen küçük zombi, Rick ile yine bir cadde üzerinde karşılaştı. Bu da belki de farklı bir durumun göndermesidir kim bilir?

12. Dizi setini SWAT ekibi bastı

Belki daha önce bu tarz olaylara çok şahit olduk ama bu durum sadece bizim ülkemizde olmuyormuş. Bu garip olay dizinin 1. sezonunda gerçekleşti. Söz konusu diziye çekim sırasında Merle karakteri bir binanın çatısından ateş ediyordu. Bu silah seslerini gerçek bir çatışma zanneden çevre sakinleri hemen polise haber verdi. Bunun üzerine dizi setine bir SWAT ekibi baskına geldi. Neyse ki gerçek kısa sürede anlaşılmış. Sonradan durumlar toparlanmış tabii ve yine daha farklı bir yaklaşımla çekimlere devam edilmiş.

13. Ölüler ve canlılar ayrı ayrı yemek yiyor!

Dizideki zombiler ve zombi olmayanlar sette farklı yerlerde yemek yiyor. Bunun sebebi bariz belli. Aslında buna şaşırmamak gerek. Kim önünde bağırsakları akan, yüzü birbirine girmiş korkunç makyajlı insanlarla yemek yiyebilir ki? Kimileri de bunun zombileri insanlardan ayırarak havayı bozmamak için yapıldığını söylüyor. Sebebi ne olursa olsun kesinlikle doğru alınmış bir karar diyebiliriz. 

14. Rick’in oğlunun dublörü aslında 30 yaşında bir kadınmış!

Biz duyunca şaşırdık. Hatta Aslantek ailesi olarak biraz daha konuya farklı baktık. Duyunca şaşıracağınız en garip bilgilerden biri bu olabilir. Chandler Riggs’i canlandıran oyuncunun zorlu sahnelerde kendisi yerine oynayan dublörü tam 30 yaşında ve aynı zamanda bir kadın. Oldukça farklı bir hikaye ile ön plana çıkıyor ve bu durum da bizlere olayın değişkenliğini hatırlatıyor. Hatta yukarıdaki fotoğraf bir dönem sosyal medyada da çok konuşulmuştu. Böyle bir şey kimin aklına gelebilirdi ki?

IMDB puanlarına bakınca çoktan klasikler arasına girmiş bir dizi olan The Walking Dead, önemli bir ilerleme gösteriyor ve bizlere diziye dair pek çok şey sunuyor. Şaşkınlığımızı da bu yüzden sürekli büyütüyor ve değiştiriyoruz. Bakalım diğer dizi severlerin konuya yorumu ve tepkisi neler olacak? En azından çok daha farklı ve güçlü şekillerde görebilir ve inceleyebiliriz yeni sezonları ve diğer bölümleri. Dizinin bu şekilde ilerlerken sürükleyici bir şekilde kalması da ayrı bir meziyet doğrusu.

Kaynak: www.mentalfloss.com/article/573924/the-walking-dead-facts

Ceren {Ceren}

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir