Kapat
Sinema 0

Turkcell TV+ İle Netflix’in Farkı Nedir?

Pek çok dijital medya kuruluşunun son dönemlerde kıyaslamaya çalıştığı ve özellikle de insanların taleplerine göre şekillenen incelemeler yapmak istiyoruz.

Bildiğiniz gibi Turkcell TV her zaman için insanlara sunulan ve özellikle de marka bazlı olarak incelenen bir platform. Netflix daha çok paket program sunulan bir aylık bulut sistem diyebiliriz. Peki ama nedir bu iki platform arasındaki fark? Gelin Turkcell TV+ ve diğer film izleme platformlar arasındaki farklara ayrı ayrı göz atalım.

Turkcell TV+ Nedir? Turkcel TV+ Ne İşe Yarar?

Turkcell TV+ her zaman için güncel televizyon yayınlarını sunan ve hemen hemen pek çok kontrolün bizde olmasını sağlayan bir platform olarak karşımıza çıkıyor. Bu yüzden de Turkcell TV+ genellikle daha çok tercih ediliyor yerel kullanımlarda. Turkcell Tv sistemini bir uydu sistemi gibi düşünebilirsiniz. Yıllar önce (ki hala var) pek çok evin çanağı olurdu, uydu sistemi olurdu. Şimdi bunu daha çok dijital üzerinden yapmak istiyor kanallar. Turkcell de bu tarz bir atılım yaptı ve internetle birlikte bu sistemi ön plana çıkardı. Hem uydu üzerinden izleme yapabiliyorsunuz hem de doğrudan kanallarla ilgili bir çalışma oluşuyor.

Bireysel bir kullanım ile birlikte pek çok kanalı izleyebiliyorsunuz. Ama Turkcell TV+’nin en ayırt edici özellikleri yayınları geri sarabilmek oluyor. Yayını geri sarabiliyor ve tekrar izleyebiliyorsunuz. Diyelim çok sevdiğiniz bir program çıktı. Bu programı da hızlı bir şekilde izlemek istiyorsunuz ama geç kaldınız. İşte o zaman Turkcell TV+ devreye giriyor. Burada izlediğiniz bir programı geriye sarabiliyor ve ilk başlangıçtaki ana getirebiliyorsunuz. Arada çıkan reklamları dahi ilerletebiliyorsunuz ileriye sarabiliyorsunuz (şayet geri sarmışsanız).

Turkcell TV’nin en büyük özelliği naklen yayınlardaki geri sarma özelliği oluyor. Bu özellik ile birlikte zaten hiç bir şeyi kaçırmamış oluyorsunuz. Hem kolaylıkla film, dizi, haber seyredebiliyorsunuz, hem de istediğiniz yerde durdurabiliyorsunuz. Geri ve ileri sardırma özelliği Turkcell TV+ için büyük bir özellik olarak sunuluyor. Bununla birlikte Netflix tarzı bir de sinema arşivi bulunuyor. Tabi buradaki filmler genellikle eski filmler ve telif sorunu olmayan kült filmler olarak çıkıyor karşımıza.

Yani Turkcell burada kendine has bir üretim yapmıyor. Mevcut filmleri izleyebileceğiniz bir arşiv oluşturuyor. Sinema filmleri ile aranız iyi ise bunu kolaylıkla inceleyebilir ve izleyebilirsiniz. Zaten Turkcell TV+ pek çok konuda kampanya sunabiliyor. Örneğin bir sürü sinema ve belgesel kanalı var. Bunların çoğu ücretli olsa da, Turkcel TV+ ayrıcalıkları ile kullanmaya başlayabiliyorsunuz. Yer yer ücretsiz olarak bazı kanallar açılıyor ve hediye niyetiyle sunulmaya başlanıyor. Bu da Turkcell için önemli ve etkili bir adım diyebiliriz. Aşama aşama ilerleyen ve büyüyen bu süreçler için tek yapmanız gereken ihtiyaçlarınıza karar vermeniz olacaktır.

Netflix Nedir? Netflix Nasıl İzlenir? 

İnsanların seyir zevkini oldukça üst düzeye çıkarmak amaçlı olarak yıllar önce açılmış bir girişim olan Netflix, ilk zamanlarında aylık olarak abonelikle evlere dvd gönderiyor ve her ayın filmi çıkıyordu içinde. Bu kez işler biraz daha değişti ve zaman içerisindeki yatırımını ve girişimini büyüterek dijital bir yapıya evrilmeye başladı. Bu yüzden de Netflix ile ilgili bir seçenek ve fırsat ön plana çıkarılmış oldu. Aşama aşama değişen ve farklı yaklaşımlar ile birlikte ön plana çıkarılan her türlü seçeneği ve fırsatı kullanabiliyor oluyorsunuz.

Aslında Netflix ortalama 150 milyon kişiye hitap eden ve dünya çapında çok büyük bir yere sahip olan, önemli bir kuruluş. Tabi Turkcell TV+ ile en büyük farkı, Netflix bir yayın aracı değil (yani naklen yayınlar, yerel tv kanalları vs), doğrudan arşivindeki film ve dizileri sunuyor. Bu sayede de pek çok kişinin tarzına ve hikayesine hitap eden bir alt yapı sağlıyor. Netflix hem içerik olarak hem de tarz olarak yerel diziler ve sinema filmlerine de katkı sağladığı için dijital platformlar konusunda da önemli bir yapı sağlıyor diyebiliriz.

Netflix daha çok aylık belirli bir kullanım kotası koymuyor. Son dönemde Türkiye’ye özel aylık deneme hizmetini kaldıran Netflix, artık ücretsiz bir ay deneme Netflix hizmeti sunmayacak. Bunun sebebini de suistimal olarak veriyor. Yani insanlar her ay yeni bir mail adresi alarak bu durumu suistimal ediyormuş. Bu yüzden de ücretli üyelik modeline geçiş yapmış Netflix. Kişisel olarak değişimleri ve beklentileri ön plana çıkarması da hepimiz için özverili bir yapı oluşturuyor.

Turkcell TV+ ve Netflix’in Farkları Nedir?

Meraklısı için olayı çok daha sade bir şekilde listelemek istiyoruz:

  • Netflix bir film ve dizi platformudur, tamamen dizi, film ve belgesel üzerine üretim yapar ve dünyadaki tüm abonelerine bu içerikleri sağlar.
  • Turkcel TV+ bir uydu sistemi gibi çalışır. İnternet bağlantılı olarak film izlemenizi ve televizyon kanallarını izlemenizi sağlar.
  • Netflix üzerinde sansür olayı yoktur. Bütün filmler, diziler ve belgeseller yetişkin içerikleri ya da çocuk içerikleri olarak filtre edildiği için ulaşım konusunda sorun oluşmaz.
  • Turkcell TV+ denetlenen ve doğrudan Rtük üzerine bağlı bir yayın kuruluşu olduğu için sansür, sınırlama ve benzeri gibi olaylar getirebilir. Bu durumlar da haliyle daha çok aile ortamında izlenebilecek içerikler için zorunlu hale gelmiş olur.
  • Netflix üzerinde kalite internet hızınıza göre değişir ama yine her internet yapısına göre bağlantı açılmış olur ve algoritma bu durumu kurtarır.
  • Turkcell TV doğrudan uydu destekli bir sistem olduğu için kanallara erişiminiz de doğrudan internet destekli olacaktır.
  • Turkcell TV+, dilediğiniz zaman, dilediğiniz yerden TV ve film izleyebileceğiniz internet tabanlı dijital TV platformudur. TV+, çoklu ekran erişimi, yayınları kaydetme, geri alma ve gelişmiş kişiselleştirme özellikleri ile bir TV deneyimi sunulmaktadır.

Farklarını da bu şekilde ön plana çıkarabilirsiniz. Aşama aşama değişen ve yenilenen her bir ayrıntıyı da kendine has bir yapıda kullanabilir ve inceleyebilirsiniz. Bu yüzden size dair değişimi ve hızlı bir tercihi ancak arayışlarınıza göre verebilirsiniz.

Bizim önerimiz şayet daha çok sinema ve yabancı dizi izleyen biri iseniz ve farklı ve özgün içeriklerden hoşlanıyorsanız Netflix üzerine yoğunlaşabilirsiniz. Ama gündemden haberim olsun, yerel kanalları da seyretmek istiyorum, böylece arada bir dondurmak ekran içi ekran yapmak ve farklı seçeneklerle çözüm üretmek tarzı beklentilerim var diyorsanız, işte o zaman da Turkcell TV+ ön plana çıkıyor. Artık internet hızınıza ve beklentinize göre çözüm üretebilir ve beklentilerin tamamını organize edebilirsiniz.

Bu çalışmalar ile birlikte de sizinle ilgili seçenekleri ön plana çıkarıyoruz. Şimdiden keyifli seyirler diliyor ve teknolojinin bulut yapısının oldukça ilerlediği günümüzde, Netflix ile birlikte gelecek olan yeniliklerin tam olarak neler olacağını merak ediyoruz.

Ceren {Ceren}

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir