Kapat
İnternet 0

Gmail’de Gönderilen Maili Geri Alma Yöntemi

Günümüz artık hızlı bir teknoloji dönemi. Bu dönemde de hayat oldukça hızlı akıyor. İnsanlar isteklerini, düşüncelerini ve beklentilerine en hızlı şekilde birbirlerine iletiyorlar. 

Hal böyle olunca da özellikle mesaj göndermek ve mail göndermek gibi durumlar bazen can sıkabiliyor. Bu durumları toparlamak ve kendine has bir sorun çözümü yapmak için gelin size gmail ile atılan maili geri alma yöntemlerinden bahsedelim.

WhatsApp mesajlarının geri alınması süreçlerinden sonra, şimdi de mail üzerinde bu süreçler büyümeye başladı ve ortaya çıkarılmaya başlıyor. Hem daha seri hem de daha etkili ve yenilikçi bir çalışma ile karşımıza çıkan bu güncel düzenlemede, maillerin daha kolay bir şekilde geri çekilmesi düşünülüyor. Bu yöntemlerle birlikte gönderilen mailleri geri alabiliyorsunuz. Peki ama bu süreç nasıl işliyor? Gelin detaylı bir şekilde göz atalım.

Mail kullanırken insanlar gönder tuşuna basıyor ve saniyeler sonra hatalı bir yazı ya da benzeri bir durum olduğunu görüp revize etmek için yeni bir mail atıyoruz. Bu yüzden bir insan böyle bir durumda nasıl davranmalı sorusu üzerine düşünerek, daha etkili bir yaklaşım sergilenmiş. Burada amaç geri alma seçeneğini iyi bir şekilde kullanmak olduğu için de dikkatleri ön plana çıkarıyor.

Bunun için yapmanız gereken şey çok basit!

Ayarlardan Geri Alma Seçeneğini Aktif Edin

Google ayarlarına girdikten sonra, geri alma seçeneğini aktif etmeniz gerekiyor. Bunu yaptıktan sonra bir maili attığınız andan itibaren, karşı tarafın kutusuna düşünce dahi de silebiliyorsunuz. Ayarlar bölümüne girin (ekranın sağ üst bölümünden) ve ‘göndermeyi geri al’ tuşunu aktif edin. Sonra bir mail attığınız andan sonra hemen revize yapabilme hakkınız oluyor. Böylece karşı tarafa mail gitse bile hemen silinebiliyor.

Tabi yine kullanıcıların bu aşamada hızlı olması şart. Çünkü Gmail geri alma işlemi için ortalama 30 saniye süre veriyor. Bu süreyi kullanarak bir an önce geri alıp revize yapıp tekrar maili atmak daha sağlıklı oluyor. Akılda bir soru işareti varsa bunu hızlıca çözümleyebiliyorsunuz bu özellik sayesinde.

2009’dan Bu Yana Test Ediliyor

Bu özellik Google tarafından 2009 yılından bu yana test ediliyor. Daha çok test sürümündeki kullanıcıların kullandığı bu özellik, sadece denemeyi kabul eden kişiler tarafından kullanılıyordu. Artık bu konuya dair geniş bir çalışma yapan Google, maili geri alma konusunda da bir çalışma yaptı ve testlerin olumlu sonuçların ardından çözümleri ön plana çıkarıyor. E postaların geri çekilme özelliği de bu seçeneklerle karşımızda yer alıyor.

Mail adresi kullanırken hassas davranmak konusunda pek çok kişiye dair seçimler sağlanıyor. Bu seçimleri de kendine has bir çözüm ile ön plana çıkarıyor ve detaylandırıyoruz. Daha çok kişiye ulaşmak, daha farklı bir mail özelliği sunmak için özellikle Google tarafından sağlanan bu hizmet, kişisel olarak beklentilerin tamamına cevap veriyor. Bu süre 30 saniye ile sınırlı olması insanlar için nasıl bir ayrıntı yaratacak ya da ne oluşturacak tam bilemiyoruz ama en azından acil durumlarda geri dönüş yaratılabilir.

Günümüzde mail kullanımı oldukça yüksek seviyede. Hatta aktif olarak internet üzerinde çalışma yapan herkes, mail kullanımına dair bir şeyler biliyor ve bu bilgisini de yükseltiyor. Eğer olası bir hata yapmak durumunda kalırsak bunu toparlamamız da büyük bir sorun yaratabiliyor. Bu durumu çözmek için ya hızlıca yeni bir mail atmak ve revize başlığı ile bunu göndermek gerek, ya da tekrar başka bir düzenleme ile mail atmak gerek. Bir şekilde birden fazla mail arasında kayboluyoruz.

Farklı Mail Adreslerinde De Geçerli Mi?

Gmail üzerinde sunulan bu hizmet, Yandex ya da farklı bir mail adresinde geçerli mi diye sorabilirsiniz. Şuana kadar bu konuda geri alma işlemine onay veren tek firma Google gibi görünüyor. Diğer firmalar bir şekilde test ediyor ve deniyor olabilir ama karşımıza henüz bu konuyla ilgili bir beklenti cevap çıkmış değil. Kişilerin kendine has bir yapıda ilerlemesi ve büyük bir beklenti yaratması durumu hepimizi etkileyen ve ön plana çıkaran bir durum yaratıyor. Bireysel farklılıklar ve geleneksel seçimler için ayrıntıların ve aşamaların önemine dokunabilirsiniz.

Bu konuda Hotmail, Yandex ve diğer maillerde geri alma işlemi yapan farklı siteler var ise, onları da görebiliyor ve inceleyebiliyoruz. Size bu alanda da düzenli bir bilgi sunmuş olacağız. Lakin gmail maili iptal etme gibi arayışlarınız için yukarı yazan seçenekleri uygulayarak hızlı bir çözüm alabilirsiniz. Şimdiden sizinle ilgili kolay gelsin dileklerimizi diliyoruz.

Mobil Gmail Maili Geri Alma

Mobil üzerinde de Gmail kullanan kişi sayısı çok fazla. Maillerine her an ulaşan, sürekli mail kontrolü yapan ve bu konuya dair kendine her zaman güncel bir yenilik getiren Google, kişisel beklentileri de bu süreçlerde ön plana çıkarıyor diyebiliriz. Telefonunuzdan mail geri alma sürecini kullanmak istiyorsanız yapmanız gereken şey biraz daha farklı olacak. Yine bilgisayardaki Gmaile girmeniz ve ayarlardan mail geri almayı aktif etmeniz lazım. Sonra yine mobilde iken de maillerinizi geri alarak kolaylıkla kullanmaya başlayabilirsiniz. Aşama aşama, amaç amaç değişen ve sürekli farklı bir yenilik getiren bu gmail ayarları, yakın zamanda çok daha rahat bir kullanım yaratmış olacaktır.

 

Ceren {Ceren}

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir