Kapat
İnternet 0

Stok Fotoğraflarına Ücretsiz Ulaşabileceğiniz 5 Site

Dünyanın dört bir yanında insanlar gezmeyi, doğayı, hayvanları görmeyi onları hafızalarına kayıt etmeyi başarırken sadece hatıralar da kalmaması için fotoğraf makinelerinden ve cep telefonlarından yardım alıyorlar.

Sosyal platformlarda bir yazı yazdığımız da, bir uygulamaya baktığımız da her zaman görsel içeriği olan sayfalar dikkatimizi çekmiştir. Yapılan araştırmalara göre, yazıların içerisine görsel koyulduğunda görüntülenme sayısı %90 daha fazla. Sosyal platformlar, blog sayfaları, e-kitap gibi bir çok uygulama için görsele duyulan ihtiyaç gün geçtikçe artıyor. Ücretsiz stok fotoğraf siteleri bizleri bu zahmetten kurtarıyor.

Yüksek kaliteli görselleri ücretsiz indirip kullanabileceğiniz 5 siteyi sizin için derledik. Eğer sizde web ve grafik projelerine yada blog içeriklerinize eklemek için ücretsiz stok fotoğrafları arıyorsanız bu liste oldukça ilginizi çekecektir. Listede eksik bulduğunuz yada eklemek istedikleriniz varsa lütfen yorumlarda bize katılın.

Ücretsiz stok fotoğrafları paylaşan siteler:

1- Pixabay 

Çok ekstrem aramalar yapmadığımız sürece ihtiyacımızı karşılayabilen bir site Pixabay. İstediğiniz şeyleri anahtar kelimelerle arama yapabilmeniz önemli bir özellik. Sitede iki çeşit indirme seçeneği var. Düşük çözünürlükte ki görselleri üye olmadan indirebilirsiniz, Yüksek çözünürlükte ki görseller içinse üye olmanız gerekiyor.

2- Pexels

Pexels arama butonu bulunan ücretsiz stok fotoğraf sitelerinden. Geniş bir fotoğraf veri tabanına sahip bir uygulama. Pexels’te üye olmanız gerekmeden fotoğrafları indirip kullanabiliyorsunuz.

3- Flickr

Güçlü veri tabanı ile size fotoğraflarınızı yükleme, düzenleme, paylaşımlarınızı görmeleri için arkadaşlarınızı ekleme ve paylaşma olanağı sağlayan bir site Flickr. Kayıt olmak için sizden Yahoo maili istiyor. Flickr’dan fotoğraf indirirken dikkat etmeniz gereken şeyler var fotoğraf kime aitse onu paylaşırken kaynak göstermeniz gerek. Bilmenizde fayda var Flickr’da bütün fotoğraflar indirmeye uygun değil.

4- Unsplash

Arayüz açısından kötü olsa da kaynak açısından geçerli bir site olan Unsplash’e her gün olmasa da 10 günde bir yeni fotoğraf ekleniyor. Bu site de fotoğrafları indirmek için üye olmanıza gerek yok ve fotoğrafların lisans problemi de yok. İstediğiniz görseli istediğiniz gibi indirip kullanabilirsiniz.

5-  Stok Foto

Son sıramızda Türkiye’den daha yolun başında olan bir siteye yer vermek istedik. Fotoğraf sayısı şimdilik diğer sitelere nazaran oldukça az. Listede yer vermemizin sebebi takibimize aldığımız bu sitenin hızlı yükselişte olması. Fotoğraflara erişim için üye olmanıza gerek yok. Yüksek çözünürlükte olan görselleri ücretsiz indirebilir, üye olarak ta görsellerinizi kişisel ve ticari alanda kullanmaya imkan verebilirsiniz.

 

Ceren {Ceren}

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir