Kapat
İnternet 0

Medium Blog Sitesi Nasıl Kullanılır?

Gündeme dair birbirinden farklı pek çok çalışma yapılıyor. Gündem dışı konuların ya da gündemle ilgili pek çok konunun tartışıldığı, uzun uzun yazıldığı ve sosyal medyanın kısa metin paylaşım bölümlerine sığmadığı her anda, Medium sitesi kullanıma sunuluyor. Bu sitenin aktif olarak nasıl kullanılacağını sizlere anlatmak istiyoruz. Bildiğiniz gibi kişisel olarak organize edilen ve yeniliklerle karşımıza çıkarılan her aşama için tek yapmanız gereken birkaç tıklama işlemi olacaktır.

Pek çok blogger tarafından kullanılan ve ön plana çıkarılan Medium, aktif bir blog sitesi olarak çalışmalarını yürütüyor. 2012 senesinde kurulan bu site, sosyal medyanın paylaşım imkanlarını çok daha büyük bir yere getiriyor. Bu yüzden de insanlara doğrudan blog yazıları ve görselleri ile hitap ediyor. Haliyle de yeni bloggerler oluşmuş oluyor bu sayede.

Bir konuda eleştiri okumak, filmlere ve güncel bilgilere dair metinleri görmek artık bu site ile çok daha rahat ve kolay olacak diyebiliriz. Bir eleştiri ve kitaplara dair güncel bilgileri de sizler kolaylıkla görebilir ve ön plana çıkarabilirsiniz. Aşama aşama değişen ve yenilenen her bir fırsat ve beklenti için tek yapmanız gereken birkaç tıklama işlemi olacaktır.

Peki ama medium sitesinin kullanımı nasıl oluyor? Gelin bu sitenin çalışma mantığına birlikte bakalım ve neler yapabiliriz ona göz atalım.

Medium Blog Nasıl Açılır?

Yapmanız gerekenler şu şekilde ilerliyor:

 • Öncelikle medium sitesine ulaşın.
 • Sonra sayfanın ortasında ya da bir şekilde sağ tarafında yer alan get started yazısına tıklayın.
 • Google hesabınız ile giriş yaparak ya da başka bir hesap bularak giriş yapın ve sayfaya kaydolun. Ardından da devam edin.
 • Hesabınızı açtıktan sonra da profilinizi özelleştirin ve bu sayede içerikler girilmeye artık hazır hale gelsin.

Site üzerinde yazınızı yayınlamak için siteye üye olmanız gerekiyor. Site üzerinde gezmek ve bulduklarınızı paylaşmak adına bir üyelik gerekmese de, sitede içerik üretmek istiyorsanız kesinlikle üye girişi yapmanız gerekiyor. Bu sayede orada yer alan takipçilerinize çok daha hızlı erişmiş olursunuz. Sizin için ön plana çıkarılan ve güncel olarak karşınızda yer alan her bir aşamayı ve beklentiyi tek bir tıklama ile kullanabilir ve ön plana çıkarabilirsiniz.

Daha kolay ve hızlı bir paylaşım için Medium pek çok kişi tarafından tercih edilmektedir. Peki ama siteyi okuyucu moduyla kullanırsak nasıl kullanmamız gerekir? Gelin bir de ona bakalım.

Medium Sitesini Okuyucu Olarak Nasıl Kullanırız?

Google ile bir şekilde üye olduysanız, elbette bir yazar olarak siteye giriş yapabilirsiniz. Ama tabi öncesinde siteye hakim olarak işe başlamak gerekiyor. Peki ama nasıl? Eğer site içerisinde bir yazar arıyorsanız ya da bir yazı ve etiket arıyorsanız burada sağ üst tarafa gitmeniz gerekiyor. Arama yapmak için arama çubuğuna ulaşır ve Google arama motoru misali arama yaparak içeriklere ulaşabilirsiniz.

Yazılar, yazarlar ve etiketler bazında yapılan aramalar sizlere pek çok konuda çözüm sunacaktır. Yazarın ismine tıklayın ve profil sayfasına giderek sizler de kendinize göre çözümleri ön plana çıkarmaya başlayın. Follow bölümünden tıklama yaparak kişisel seçenekleri ve beklentileri tek bir tık ile ortaya çıkarabilir ve inceleyebilirsiniz.

Siteye Yorum ve Beğeni Eklemek

Site içerisinde aktif olarak hareket etmek için üye olmanız gerekiyor. Arama sonuçlarında bir şekilde aradığınız içeriklere ulaştınız diyelim. Burada beğeni yok tamamen farklı bir mantık işliyor. Bu yüzden de Claps isimli tuşa basarak beğenilerinizi belirtebilir ve bu sayede içeriklerinizi de organize edebilirsiniz. Responses butonuna tıklayarak da yazıya yorumlar ekleyebilirsiniz.

Claps ve responsesler herkes tarafından görüleceği için bu konuda daha etkili ve aşama aşama büyüyen bir yenilik ile ilerlemek gerekecektir. Butonun yanında yer alan Save bölümüne tıklayarak da daha sonra okuma yapmak için bir kayıt sayfası oluşturmuş olursunuz. Okuma listenize buradan yazı ekleyebilir ve okumanızı yapabilirsiniz. Yazınızı beğendiyseniz ve uzun bir süre saklamak niyetiniz var ise de bu bölümü kullanabilirsiniz.

Yazar İle Özel Olarak İletişime Geçmek

Medium yazısında yazar ile doğrudan iletişime geçmek istiyorsanız bunun bazı yöntemleri var. Öncelikle dikkat etmeniz gereken şey seçenekleri en iyi şekilde kullanmanız ve ön plana çıkarmanız olacaktır. Gelin aşama aşama maddeleyelim:

 • Bir medium yazısı açın
 • Yazının istediğiniz herhangi bir bölümüne ulaşın
 • çıkan seçenekleri inceleyin ve bu seçeneklerden ilkini seçin.
 • Sonra ikinci seçeneğe bakarak alıntı ekleme bölümünü görün.
 • Özel notunuzu yazara bu sayede rahatlıkla gönderebilirsiniz.

Yazara özel not iletebilmek gibi özellikleri olan bu site oldukça işlevsel bir yere sahip. Doğrudan notları da paylaşabiliyorsunuz.

Peki Yazar Olarak Nasıl Medium Kullanabiliriz?

Bunu yapmak için belirli aşamalar ve çözümler bulunuyor. İnsanlar için önemli bir seçenek yaratan Medium, hepimizi etkilemeye devam ediyor. Yazar olarak dilediğiniz her konuda içerik üretebilir ve istediğiniz uzunlukta yazılar yazabilirsiniz. İnternet dünyasında yer alan diğer yazarlarla ve insanlarla da bu sayede tanışabilirsiniz.

Sitenin sağ üst tarafında bulunan bir menü var. Burada New Story bölümünü tıklayarak yeni bir içerik oluşturma sayfası açabilirsiniz. Burada bazı konularda başlıklar ekleyebilirsiniz. Başlığınızı sınırlı bir şekilde özelleştirebiliyorsunuz. Sonrasında imleç ile aşağı inerken yeni bölümlerin açıldığını göreceksiniz ve bu sayede çok daha etkili içerikler üretmiş olacaksınız. Aşama aşama değişen ve yeniliklerin tamamını ön plana çıkaran site, kişisel olarak da bazı beklentiler oluşturuyor.

Medium Sitesinde Nasıl Yazı Özelleştiririm?

Yazı özelleştirme konusunda yapacağınız işlemler biraz daha tarz ile ilgilidir. Açılan menüler üzerinden istediğiniz bölümü özelleştirebilirsiniz. Burada farklı bir internet sitesinden alacağınız linki de kullanarak kendinize göre özverili bir çözümü yakalayabilir ve incelemeye başlayabilirsiniz. Yazınızı tamamladıktan sonra ise kaydederek yayına hazır hale getirebilirsiniz.

Burada Publish butonu var. Ona tıklayarak gerekli çözümleri ön plana çıkarmış olursunuz. Yazının görünürlüğünü artırmak adına da gerekli seçenekleri rahatlıkla kullanabilir ve incelemeye devam edebilirsiniz.

Series Yapma Durumu Nedir?

Medium sitesi bir blog sitesi olduğu için diğer sitelerden farklı olarak bir Series bölümü oluşturmuş. Burada da story formatında yazılar yazabiliyorsunuz. Bunu yapmak için de şunları kullanabilirsiniz:

 • Öncelikle sağ üst tarafa gidin ve fotonuzun olduğu bölüme tıklayın ve menü açılsın
 • Sonrasında menülerden series bölümüne ulaşın
 • Ardından daha önce yaptığınız seriler görülecektir burada
 • Sonra da Create Series butonuna tıklayarak yeni bir seri bölümünü incelemeye başlayın
 • Her parçaya göre farklı görseller ve yazı biçimleri ekleyebilirsiniz.
 • Bunları yaptıktan sonra publish butonuna tıklayarak seriyi paylaşın ve bu sayede içeriklerinizi yayınlamış olun.

Oldukça keyifli ve bir o kadar da kullanışlı olan Meduim sitesi, pek çok kişi için organize edilebilen ve uzun içerik üretmek isteyenler için önemli bir seçenek sağlayan sitedir. Bu sitenin rahatlıkla kullanılabilmesi ve insanlara dair de geniş çözümler üretebilmesi hepimiz için bir yenilik ve fırsat oluşturacaktır.

Aşama aşama ilerleyen ve beklentiler ile birlikte organize edilen her süreç için tek yapmanız gereken birkaç tıklama işlemi olacaktır. Sosyal medyalarda paylaştığınız yazılar için size yeterli limit tanınmıyor ise ya da daha uzun yazılar yazmak isityor iseniz, hemen bir Medium hesabı açabilirsiniz.

 

Ceren {Ceren}

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir