Kapat
iOS 0

Apple yanlışlıkla eski iOS sürümlerini kullanıma sundu

Apple ürünlerini kullananlar iyi bilir: ABD’li teknoloji devi üretmiş olduğu cihazlarda “downgrade”, yani sürüm düşürme işlemine resmî olarak izin vermez. Yani iOS 11 yüklediğiniz bir iPhone 6‘yı çok isteseniz dahi JailBreak yapmadan iOS 9 sürümüne düşüremezsiniz. Bunun için ya cihazın garantisini bozup JailBreak yapmanız gerekir, ya da… Ya da Apple’ın bir hata yapıp eski iOS sürümlerini kullanıma açmasını beklersiniz! Tıpkı geçtiğimiz gün yaptığı gibi.

Eski sürüm iOS’lar kullanıma açıldı

Evet, Apple muhtemelen bir hata sonucu iPhone kullanıcılarının iOS sürümlerini eski versiyonlara düşürebilmelerine izin verdi. İlk olarak 9to5 Mac sitesi tarafından fark edilen bu açık sayesinde iOS 10 güncellemeleri iPhone 6, iPhone 6 Plus ve iPhone 7 akıllı telefonları için aktif hale geldi. Bu sayede kullanıcılar iOS 11 yüklü iPhone‘larını iOS 10.2 ve 10.3 sürümüne düşürebilme fırsatını yakaladılar.

Eğer siz de halihazırda yüklü olan iOS 11 sürümünden memnun değilseniz, işte size fırsat. Bu hata Apple tarafından fark edilene kadar eski sürümü indirdiniz, indirdiniz… Üstelik söz konusu sürüm düşürme işlemi, yavaşlayan iPhone‘ların eski hızına dönmesine de imkân tanıyacaktır. Örneğin iPhone 7 kullanıcıları iOS 11.2‘den herhangi bir eski sürüme geri dönüş yaparlarsa telefonun gerçek performansını tekrar yakalayabilirler.

Bazıları iOS 6 sürümünü bile yükledi!

Apple’ın eski iOS sürümlerini imzalayarak resmî yoldan kullanıma sunması sonucu bazı kişiler cihazlarına iOS 6 bile yükleyebildi! Şaka gibi duruyor ama gerçek bu.

Birol Çolhan {Birol Çolhan}

Teknoloji, gündem, oyun, mobil ve inceleme alanlarında yabancı ve farklı kaynaklardan aldığı yazıları sitemiz için paylaşıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir