Kapat
iOS 0

iPhone ve iPad’ler için iOS 11.2.2 yayınlandı

Teknoloji gündemine bomba gibi düşen Spectre ve Meltdown açıkları, Apple‘ı da üst düzey güvenlik önlemleri almaya mecbur kıldı ve teknoloji devi iOS işletim sistemi için yeni bir güncellemeyi daha hayata geçirdi. Safari isimli web tarayıcısındaki Spectre açığını yamayan Apple, iOS 11.2.2 numaralı yeni sürümü iPhone, iPod Touch ve iPad‘ler için yayına aldı. Her güncellemede olduğu gibi 11.2.2 güncellemesi de OTA üzerinden dağıtılıyor.

74.5 MB boyutundaki güncellemeyle ilgili açıklamada Apple “iOS 11.2.2 güvenlikle alakalı güncellemeler içerir ve tüm kullanıcıların yükseltme yapması tavsiye edilir” diye de not düştü.

Güncellemeyi indirmek için Ayarlar > Genel > Yazılım güncellemesi menüsüne girmeniz gerekiyor. Eğer WiFi ağına bağlı değilseniz iPhone‘unuzu bilgisayara bağlayarak iTunes üzerinden güncellemeyi alabilmeniz de mümkün. Ancak bu yöntem daha büyük boyutlu iOS 11.2.2 güncelleme paketinin tamamını indireceğiniz için daha uzun sürebilir.

Spectre açığı nedir?

Geçtiğimiz günlerde ortaya çıkan ve bilgisayar kullanıcılarını şoke eden Spectre açığı, Intel ve ARM bazlı işlemcileri çeşitli saldırılara açık hale getiriyordu. Apple da Mac, iPhone ve iPad ürünlerinde bu tür işlemcilerin kullanıldığını ve kullanıcıların tehlike altında olduğunu doğrulamıştı. Şimdilerde dev teknoloji şirketi yayınladığı iOS ve MacOS güncellemeleriyle bu açıkları yamamaya başladı. Siz de kişisel verilerinizin güvenliğini sağlamak ve kötü niyetli kişilerin eline geçmesini engellemek istiyorsanız, Apple’ın yayınladığı son iOS güncellemesini mutlaka telefonunuza yüklemelisiniz.

Birol Çolhan {Birol Çolhan}

Teknoloji, gündem, oyun, mobil ve inceleme alanlarında yabancı ve farklı kaynaklardan aldığı yazıları sitemiz için paylaşıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir