Kapat
Windows İçin Tamamı Ücretsiz En İyi İnternet Tarayıcıları
Windows 0

Windows İçin Tamamı Ücretsiz En İyi İnternet Tarayıcıları

Piyasada birbirinden farklı pek çok farklı tarayıcı seçeneği bulunuyor. Peki, bilgisayarınızda kullanabileceğiniz en iyi internet tarayıcıları hangileri?

Günümüzde hiç olmadığı kadar gelişim gösteren bilgisayarlar, pek çok farklı internet tarayıcısı seçeneğini de beraberinde getiriyor. Kullanıcıların internete bağlanmasında önemli rol oynayan internet tarayıcıları, bilgisayar dünyasında önemli bir görevin de sahipleri. Google Chrome, Opera ve Firefox gibi uygulamaların zirveye oturduğu alanda farklı seçenekler de yok değil. Her bir tarayıcının ise öne çıkan, kendini diğerlerinden ayıran bir özelliği mevcut. Peki, hangisini kullanmalı?

Windows İçin Tamamı Ücretsiz En İyi İnternet Tarayıcıları

  • Google Chrome
  • Opera
  • Mozilla Firefox
  • Microsoft Edge

Google Chrome

İnternet tarayıcısı denildiğinde ilk akla gelen uygulamalardan bir tanesi Google tarafından geliştirilen ve 2008 yılında piyasaya sunulan Google Chrome oluyor. Chrome’un arkasında dünyanın en büyük teknoloji şirketlerinden bir tanesi olan Google bulunuyor. Yayınlandığı günden bugüne kadar geliştirilmeye ve güncellenemeye devam eden internet tarayıcısı, bugün 3 milyar 258 milyon kullanıcıya hizmet veriyor.

Popüler internet tarayıcısı Google Chrome, yüksek performansına karşın aşırı RAM ve CPU tüketimi nedeniyle sürekli olarak şikâyet alıyor. Chrome’un uzantı seçenekleri ile zenginleştirilebilmesi ve hem masaüstü hem mobil pek çok farklı platformda kullanılabilmesi bu tarayıcının öne çıkan özellikleri arasında.

Opera

Tarayıcı dünyasının en popüler isimlerinden bir tanesi olan Opera, yüksek performansı ve beraberinde sunduğu özellikler ile dikkat çekiyor. Reklam engelleme, kripto para madenciliği engelleme, VPN ve daha pek çok özellik tarayıcıyı ilk açtığınızda sizleri karşılıyor. Pek çok özelliği bünyesinde barındıran Opera, kullanıcılara bu özellikleri ilk dakikadan kullanma şansı sunuyor.

Şık tasarımı, performansı ve beraberinde sunduğu özellikler ile dikkat çeken tarayıcı Windows’un yanı sıra macOS, Linux, Android ve iOS gibi çeşitli platformlarda da kullanılabiliyor. Opera’nın en önemli eksisi ise Opera Turbo’nun yalnızca mobil uygulamada çalışması oluyor. Tarayıcının sunduğu diğer özellikler karşısında bunun ne kadar önemsenebilecek bir dezavantaj olduğu ise kullanıcıların görüşlerine kalmış.

Mozilla Firefox

En köklü internet tarayıcılarından bir tanesi olan Mozilla Firefox, 2002 yılından bugüne kullanıcılara hizmet vermeye devam ediyor. Kullanıcı deneyimine önem veren kullanıcıların favori tarayıcıları arasında yer alan Firefox, sürekli olarak güncelleniyor ve yeni özellikleri ile kullanıcıların karşısına çıkıyor. Güvenlik ve gizlilik özelliklerinin geliştirildiği tarayıcıda Chrome’a benzer şekilde uzantı desteği de sunuluyor. Bu sayede kullanıcılar, bir mağaza aracılığıyla istedikleri uzantıları kısa sürede tarayıcılarına ekleyebiliyor ve kullanmaya başlayabiliyor.

Windows, macOS, Linux, Android ve iOS platformları için sunulan Firefox, senkronizasyon özelliği sayesinde tüm platformlarda eşzamanlı olarak çalışabiliyor. Güvenlik ve gizlilik özelliği ile öne çıkan internet tarayıcısının eksi yönü ise görece rakiplerine göre yavaş çalışan sayfa işleme motoru oluyor.

Bonus: Microsoft Edge

Listemizin son sırasında yer alan internet tarayıcısı ise Windows 10 ile sunulan Microsoft Edge oluyor. Chromium altyapısını kullanan ve bir süre önce baştan aşağı yenilenen Edge, Microsoft’un gözde tarayıcısı olarak karşımıza çıkıyor. İçerisinde çeşitli özellikler barındıran internet tarayıcısı, Windows’un yanı sıra macOS, Android ve iOS’da da çalışabiliyor. Farklı bir seçenek arayan kişilerin göz atabileceği Microsoft Edge, bizce denemeye değer.

Windows işletim sistemine sahip bilgisayarlar için hazırladığımız en iyi tarayıcılar listesinin burada sonuna geldik. Peki, siz hangi internet tarayıcısını tercih ediyorsunuz, neden?

Ceren {Ceren}

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir