Kapat
Windows 11 Özellikleri ve Adım Adım Kurulumu!
Windows 0

Windows 11 Özellikleri ve Adım Adım Kurulumu!

Microsoft, haziran ayının son haftasında yeni işletim sistemi Windows 11’i resmi olarak tanıttı. Son zamanların en çok konuşulan konusu olan Windows 11 özellikleri ve kurulumuyla birlikte yazımızda mercek altında.

Dünyanın en çok tercih edilen işletim sistemi olan Windows, bugün dünyadaki bilgisayarların çok büyük bir bölümünde aktif şekilde kullanılıyor. Microsoft tarafından geliştirilen ve bugüne kadar pek çok farklı sürümle birlikte güncellenen Windows’un en son sürümü geçtiğimiz ayın sonunda resmi olarak duyuruldu. 6 Yıldan uzun bir zamandır kullanılan ve oldukça da beğenilen Windows 10 sürümünden sonra Microsoft, Windows 11 sürümünü tüm dünyaya duyurdu. Birçok yenilikle birlikte gelen Windows 11 özellikleri ve yapısıyla kullanıcılar arasında heyecan yarattı.

24 Haziran tarihinde Microsoft tarafından düzenlenen bir etkinlikle duyurulan Windows 11’in detayları aslında bu etkinliğin öncesinde de az çok belli olmuştu. Zira 15 Haziran’da yeni Windows 11’in kurulum materyali olan ISO uzantılı dosya internette sızdırılarak yayınlanmıştı. Bu dosya ile kullanıcılar isterlerse bilgisayarlarına kurulum yapıp Windows 11’i görüp kullanabilirdi. Peki, Windows 11 bizlere tam olarak ne vaat ediyor? Gelin bu sorunun yanıtına bir bakalım.

Tasarımsal Yenilikleriyle Windows 11 Özellikleri

Yeni Windows 11 sürümünün özelliklerine bakıldığında özellikle tasarımsal yenilikler ön plana çıkıyor. Genel tasarım, animasyon ve ikonlar tarafında yapılan değişikliklerin yanında günümüzün ve geleceğin teknolojik altyapısına uyumlu özelliklerin bulunduğunu söylemek de mümkün.

Geçiş animasyonları değişti

Günümüzde gerek mobil cihazlarda gerekse de MacOS cihazlarda animasyonların daha farklı bir hale büründüğünü görmüştük. Öyle ki, sayfa ve uygulama arası geçişlerde keskin animasyonlar yerine daha yumuşak geçişlere sahip animasyonlar tercih edilmeye başlanmıştı. Fakat Windows 10’da bu tür yeni nesil animasyonlar bulunmuyordu. Öyle görünüyor ki Microsoft, bu durumun farkına vardı. Zira Windows 11’deki geçiş animasyonları keskin olmaktan ziyade daha yumuşak ve göze daha hoş gelecek bir yapıda.

Kenarlar yuvarlak bir hale büründü

Windows 11 ara yüzünde göze çarpan bir diğer yenilik de kenarların değişmiş olması. Zira yeni tasarımda başlat menüsü başta olmak üzere pek çok ara yüzün kenarlarının keskin kare veya dikdörtgen gibi bir görünümde değil de daha yuvarlak bir hale geldiğini görebiliyoruz. Bu da Windows 11 özellikleri bakımından yeni nesil tasarım değişiklikleri barındırdığını bizlere bir kez daha gösteriyor.

Başlat menüsü değişti

Başlat menüsü, Windows işletim sisteminin bugüne kadar en öne çıkan kısmı olmuştur. Uygulamalara, programlara ve diğer komutlara hızlıca ulaşmaya yarayan başlat menüsü, Windows 11’de ciddi bir değişikliğe uğramışa benziyor. Windows 10 ve önceki sürümlerde sol alt kısımda bulunan başlat menüsü ve diğer uygulama kısa yolları, Windows 11’de görev çubuğunun ortasına taşınmış durumda. Bunun yanında başlat menüsünün içerisindeki ikonların tasarımlarının değiştiğini de görebiliyoruz.

Dokunmatik ekran özellikleri geliştirildi

Windows 10 ile Microsoft’un dokunmatik cihazların uyumluluğuna yönelik çeşitli çalışmalar yaptığına tanık olmuştuk. Microsoft’un bu cihazlara yönelik uyumluluk ve entegrasyon çalışmalarını Windows 11’de de kapsamını genişleterek devam ettirme niyetinde olduğunu görüyoruz. Zira tanıtımda yapılan açıklamada Windows 11 ile birlikte dokunmatik cihazlarda varsayılan Windows tasarımında hiçbir değişiklik yapmadan işletim sisteminin kullanılabileceği söylendi. Bu demek oluyor ki Windows 11’de dokunmatik cihazlarla tam uyumluluk sağlanacak.

Windows 11 ile Widget’lar geri geliyor

Android ve IOS gibi mobil işletim sistemlerinde sık gördüğümüz Widget ismindeki araç kutuları Windows 8 ve sonraki sürümlerde görmediğimiz bir özellikti. Windows 11’de bu özelliğin tekrar hayata geçirilmesine karar verilmiş gibi görülüyor. Öyle ki, yeni sürümde başlat menüsü altında pek çok bilgiyi bize sunan çeşitli araç kutularıyla karşılaşmak mümkün.

Dosya ve uygulamaların simgeleri değişti

Windows 11 özellikleri sıraladığımızda belirtmemiz gereken bir başka yeni özellik de uygulama ve dosyaların simgelerinin değişmesidir. Simgelerin yeni ara yüz tasarımı ve konseptiyle uyumlu bir şekilde güncellendiğini görebiliyoruz. Yeni simgelerin güzel ve göze hoş durduğunu söyleyebiliriz.

Windows 11 ile gelen özelliklerden en öne çıkanları genel olarak bu şekildedir. Şunu da belirtmemiz gerekiyor ki, Windows 11 şu anda beta sürecinde. Yani ilerleyen zamanlarda bu versiyona yeni özellikler gelme olasılığı çok yüksek.

Windows 11 Nasıl Kurulur? Sistem Gereksinimleri

Windows 11 tanıtıldıktan sonra birçok kullanıcının aklında beliren soru, yeni sürümü kurmak için gerekli sistem gereksinimlerinin neler olduğudur. Microsoft’tan yapılan açıklamaya göre Windows 11 için minimum çift çekirdekli 1 Ghz hızında 64 bit işlemci gerekmektedir. Bunun yanında 4 GB 1660 Mhz hızında RAM, 64 GB depolama kapasitesi ve 768 piksel ekran çözünürlüğü de gerekli olan diğer minimum sistem gereksinimleridir. Son olarak ekran kartınızın DirectX 12 destekliyor olması gerektiği bilgisini de paylaşalım.

Windows 11 kurulumu için yapmanız gereken şeyler önceki Windows kurulumlarından farklı değildir. Windows 11 ISO dosyası yayınlandığı için isterseniz bu sürüme geçiş yapabilirsiniz fakat şunu da unutmamalısınız ki Windows 11 hala beta sürecinde ve olası birçok hata barındırabilir. Windows 11 kurulumu için yapmanız gerekenler şu şekildedir:

  • Şu adresten Windows 11 beta ISO dosyasını indirin,
  • ISO dosyasını indirdikten sonra Rufus programı yardımıyla ISO dosyasını Flash diskinize yazdırın (Flash diskinizin minimum 8 GB, hatta mümkünse 16 GB kapasiteli olması daha iyi olacaktır.
  • Flash diske yazdırma işlemi tamamlandıktan sonra bilgisayarınızı yeniden başlatın ve ana kartınızın boot tuşu ne ise o tuşa art arda basıp sisteminizin boot ekranını açmaya çalışın,
  • Boot ekranı geldiğinde Flash diskinizi seçin ve kurulum ekranına ulaşın,
  • Bundan sonrası klasik Windows kurulumu şeklinde ilerleyip tamamlanacaktır.

Ceren {Ceren}

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir