Kapat
Instagram Mavi Tik Nasıl Alınır? Şartlar ve Başvuru Adımları
İnternet 0

Instagram Mavi Tik Nasıl Alınır? Şartlar ve Başvuru Adımları

Dünyanın en büyük sosyal medya uygulaması Instagram mavi tik rozetini sadece belirli hesaplara vermektedir. Peki, mavi tik almak için neler yapılmalı? Gelin bu sorunun cevabına bakalım.

Sosyal medya platformları dünya çapında milyonlarca, hatta belki de milyarlarca, insan tarafından kullanılmaktadır. Bu platformların her biri farklı özellikleriyle ön plana çıksa da dönemsel olarak bazı platformlar diğerlerinden daha önde olabilmektedir. Bu döneme baktığımızda en popüler sosyal medya platformları listesine Instagram’ı rahatlıkla en üst sıralara yazabiliriz. Türkiye’de ve dünyada çok sayıda insan tarafından kullanılan Instagram, özellikle fotoğraf ve video paylaşımı konusunda kullanıcılarına keyifli deneyimler yaşatmaktadır.

Sosyal bir platform olmasının bir sonucu olarak Instagram’da ön plana çıkmak, dikkat çekmek ve daha çok insan tarafından takip edilmek pek çok insanın hedeflediği bir amaçtır. Bunu gerçekleştirmenin birden fazla yolu vardır ve bu yollardan biri de Instagram mavi tik rozeti almaktır. Bu rozeti alan hesapların diğer normal hesaplara göre arama sonuçlarında, keşfet kısmında ve önerilenler bölümünde daha fazla öne çıktığı bilinen bir gerçektir. Fakat öte yandan herkes kolay şekilde mavi tik alamamaktadır. Mavi tik almak için belli şartlara sahip olmalı ve uygun şekilde başvuru yapmalısınız.

Instagram Mavi Tik Nedir? Ne İşe Yarar?

Mavi tik veya hesap doğrulaması diye adlandırılan işlem aslında hemen her sosyal medya platformunda bulunmaktadır. Mavi tik rozetinin amacı, ünlü, tanınmış veya çeşitli özellikleri sebebiyle ön plana çıkan kişi ve kurumların resmi hesaplarının net olarak tanımlanmasıdır. Yani bir kişi veya kurumun ilgili hesabı eğer mavi tik rozetine sahipse o hesap gerçek, resmi bir hesaptır ve diğer taklit hesaplardan kolayca ayırt edilebilir. Aynı zamanda bu rozet, daha çok ön plana çıkan kişilere verildiği için platform içerisinde bu rozete sahip kişiler bazı ayrıcalıklar yaşar.

Mavi tikli bir hesap paylaşım yaptığında takipçilerinin haber kaynağına en önde olacak şekilde düşer ve keşfet kısmında da ön planda yer alır. Ayrıca mavi tikli bir hesabın kapanma ihtimali de çok düşüktür. Hesabın olası bir çalınma durumuyla karşı karşıya kalması halinde hesabı geri almak da normal hesaplara göre daha hızlı ve basittir. Kısacası Instagram’da mavi tik rozetine sahip hesaplar pek çok ayrıcalığa sahiptir. Siz de bu ayrıcalıklardan yararlanmak istiyorsanız Instagram’ın bu rozeti verirken aradığı kriterleri yerine getirmeye çalışın.

Instagram Mavi Tik Alma Şartları Nelerdir?

Instagram’da mavi tik rozeti başvurusu yapmadan önce hesabınızda çeşitli düzenlemeler yapmanız gerekebilir. Zira Instagram, mavi tik vereceği hesapların birtakım kriterleri tam anlamıyla karşılamasını ister. Bu kriterleri karşıladığınız takdirde hesabınız için yapacağınız mavi tik başvurusunun onaylama ihtimali çok daha yüksek olacaktır. Bu kriterlere detaylı şekilde bakmaya çalışalım:

İsminizin haber sitelerinde geçmesini sağlayın

Mavi tik başvurunuzun olumlu sonuçlanma ihtimalini arttıracak en önemli kriter, kişisel veya şirket isminizin yerel veya ulusal haber sitelerinde geçmesini sağlamaktır. Yukarıda da değinildiği üzere mavi tik rozetinin amacı ünlü, tanınmış ve ön plana çıkmış insanları belirlemektir. Kurumsal veya kişisel isminizin haber sitelerinde, televizyonda, kısacası medyada geçmesi, Instagram’ın sizin tanınmış bir kişilik olduğunuza ikna olmasını sağlayacaktır. Tüm bu sebeplerden dolayı mutlaka bu kriteri yerine getirmek için çaba gösterin. Haber sitelerinde isminizi geçirip Instagram mavi tik almak istiyorsanız bu kriteri yerine getirmek için medya ve iletişim ajanslarıyla iş birliği yapabilirsiniz.

Düzenli ve göze hoş görünen bir profil yaratın

Mavi tik alacak hesabın düzenli, ilgi çekici ve göze hoş gelecek bir hesap olması, Instagram’ın talep ettiği bir başka kriterdir. Bunu sağlamak için yapabileceğiniz ve dikkat etmeniz gereken birkaç husus vardır. Bunlardan ilki profil resmidir. Bakan kişinin ilgisini çekebilecek, güzel görünen ve biraz da ciddi bir profil resminizin olması size avantaj sağlayacaktır. Bunun yanında kendinizi tam anlamıyla en iyi şekilde açıkladığınız bir biyografiye sahip olmanız da çok önemlidir. Biyografinizde kendinizi kısa ama öz şekilde güzel bir dille tanıtmalısınız.

Bir Instagram profili için en önemli husus, yapılan paylaşımlardır. Hesapta yapılan paylaşımların insanların ilgisini çekecek türden olması çok önemlidir. Bunun dışında paylaşımlarınızın diğer hesapların paylaşımlarından farklı, tamamen özgün olması da çok önemli bir konudur. Özgün olmayan paylaşımlar yapan bir hesabın mavi tik alma ihtimali oldukça düşüktür.

Takipçi sayınızı yükseltin

Instagram mavi tik almak isteyen kullanıcıların hesaplarının belli bir takipçiye sahip olmasını beklemektedir. Takipçi sayısı düşük olan bir hesabın mavi tik alması çok zordur. Bu yüzden takipçi sayınızı arttırmaya yönelik hamleler yapmanız gerekmektedir. Fakat bu noktada illegal, bot yöntemlere de kesinlikle başvurmamalısınız. Sahte takipçiler, Instagram tarafından direkt fark edilecek ve mavi tiki almanız neredeyse imkânsız hale gelecektir.

Instagram Mavi Tik Başvurusu Nasıl Yapılır?

Mavi tik almak için gerekli şartları sağladığınızı düşünüyorsanız bu konuda Instagram’ın ilgili formunu doldurarak başvuru yapabilirsiniz.

  • Mavi tik başvurusu yapmak için Instagram mobil uygulamasını açın ve Ayarlar bölümüne gelin.
  • Eğer hesabınızın görünürlüğü gizli durumdaysa başvurudan önce hesabı herkese açık hale getirin.
  • Ayarlar kısmındaki Hesap yazısına tıklayın.
  • Hesap sayfasında Doğrulama İste yazısını bulun ve üzerine tıklayın.
  • Doğrulama iste yazısına tıkladığınızda karşınıza bir form çıkacaktır. Bu formda sizden istenen bilgileri ve belgeleri doğru bir biçimde girmelisiniz. Kişisel bir hesapsa kimliğinizi, kurumsal bir hesapsa vergi bilgilerinizi forma doğru biçimde yükleyin.
  • Tüm kısımları eksiksiz doldurduktan sonra Gönder butonuna basıp Instagram mavi tik başvurunuzu tamamlayabilirsiniz. Başvurudan sonraki aşamada ise Instagram’dan gelecek cevabı beklemelisiniz.

Ceren {Ceren}

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir