Kapat
Ping Düşürme Nasıl Yapılır? Yüksek Ping Sorununa Son!
İnternet 0

Ping Düşürme Nasıl Yapılır? Yüksek Ping Sorununa Son!

Bu yazımızda bilgisayar oyuncularını çileden çıkartan yüksek ping sorununu çözüyoruz! Peki, ping düşürme nasıl yapılır?

Ping, lag ya da Türkçe ismiyle gecikme, bilgisayar oyuncularının en önemli sorunlarından bir tanesi olarak karşımıza çıkıyor. Counter Strike ya da League of Legends gibi çevrimiçi oyun moduna sahip yapımlarda karşılaştığımız bu durum, sürekli meydana gelmesi durumunda can sıkıcı bir hal alabiliyor. Özellikle düşük hızda internet kullanıcılarının yaşadığı bu sorunu en aza indirgemenin bazı yöntemleri neyse ki yok değil. Peki ama nasıl?

Ping Düşürme Nasıl Yapılır? Yüksek Ping Sorununa Son!

İnternet Hızınızı Ölçün

Daha iyi bir oyun deneyimi için anlatacağımız işlemlere başlamadan önce hız testi yapmanızda ve sonucu önceki ölçümlerle karşılaştırmanızda fayda vardır. Yaptığınız ölçüm sonucunun normal zamandaki ölçümlerden farklı olduğunu düşünüyorsanız sorun internet bağlantınızdan kaynaklanıyor olabilir. Bağlantı değerlerinizi test etmek için dünyanın en popüler hız ölçüm platformlarından bir tanesi olan Speedtest’i tercih edebilirsiniz.

İnternet Kullanan Programları Kapatın

Oyun esnasında yaşanan gecikme sorunları bilgisayarınızda çalışan uygulamaların internete bağlanmasından kaynaklanabilir. Bunun için Görev Yöneticisini açmalı ve İşlemler sekmesi altından Ağ tüketimi yüksek uygulamalardan uygun olanları kapatabilirsiniz. Bu işlemin ardından internet tüketiminiz azalacak ve oynamış olduğunuz internet daha fazla bant genişliğine sahip olabilecektir.

Ağdaki Tek Kullanıcı Olmaya Özen Gösterin

Aynı ağda birden fazla kullanıcı bulunuyor ve bu kişiler aynı anda internete bağlanıyorsa gecikme sorununun nedenlerinden bir tanesi de bu olabilir. Oyunlarda daha düşük ping değerleri için ağdaki tek kullanıcı olmaya özen göstermek işinizi kolaylaştırabilir.

Kablolu Bağlantıyı Tercih Edin

Kablolu bağlantının sağladığı çeşitli hız ve kararlılık avantajları nedeniyle bilgisayar oyuncuları genellikle kablolu bağlantıyı tercih etmektedirler. Siz de bağlantı problemlerini en aza indirmek ve altyapınızdan en iyi şekilde faydalanmak için kablolu bağlantı kullanmayı deneyebilirsiniz. Kablosuz bağlantı kurmakta ısrarcı iseniz modeminizin yeterli özelliklere sahip olduğundan emin olmalı ya da modeminizi değiştirmelisiniz.

Modeminizi Kapatıp Açın

Modemi kapatmak ve güç bağlantısını kestikten sonra yeniden başlatmak zaman zaman işe yarayan çözümlerden bir tanesi olmaktadır. Bu işlem kimi kişiler tarafından komik karşılansa da işe yarayabildiği durumlar olmaktadır.

İnternet Firmanız ile Görüşün

İnternet firmalarının da pek çok işletme gibi müşterilere destek olmak amacıyla kurduğu bir çağrı merkezi bulunmaktadır. Sorununuz hala çözülmediyse firmanızın müşteri hizmetlerini arayarak yardım alabilirsiniz.

Ping Nedir?

1983 yılında Michael Muss tarafından geliştirilen ping, bir veri paketini farklı kaynağa göndermenin ve bu sürecin başarıyla gerçekleşip gerçekleşmediğini doğrulamak için kullanılan bir sistemdir. Paketlerin uzun süre yol alması gecikmelere neden olmakta, oyun deneyimini olumsuz anlamda etkilemektedir.

Ceren {Ceren}

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir