Kapat
Steam İndirme Hızı Arttırma Yöntemleri: Oyunları Daha Hızlı İndirin!
İnternet 0

Steam İndirme Hızı Arttırma Yöntemleri: Oyunları Daha Hızlı İndirin!

Bu yazıyı oyuncuların çok işine yarayacak! Steam indirme hızı arttırma nasıl yapılır adım adım açıklıyoruz!

Dünyanın en popüler bilgisayar oyunlarından Counter Strike’ın da geliştiricisi olan Valve Corporation’ın sahip olduğu Steam, bugün dünyanın en büyük oyun mağazası olarak karşımıza çıkıyor. Bundan 17 yıl önce, 12 Eylül 2003 tarihinde yayınlanan platform bugün 120 milyondan fazla kullanıcıya hizmet veriyor. 28 farklı dilde yayın yapan ve dünyanın dört bir yanına ulaşmayı başaran Steam oyuncular tarafından sıkça kullanılıyor.

Gelişen teknoloji ile oyunların boyutları da daha iyi grafikler için her geçen gün artmaya devam ediyor. İnternet hızı düşük olan kullanıcılar ise özellikle yüksek boyutlu oyunları indirirken uzun süre beklemek zorunda kalıyor. Steam’de indirme hızını arttırmanızı sağlayacak bazı küçük detaylar bulunuyor. Doğru ayarlar ile mevcut internet hizmetinizi en verimli şekilde kullanmanız mümkün hale geliyor.

Steam İndirme Hızı Arttırma Nasıl Yapılır?

İndirme Bölgesi Seçeneğinizi Değiştirin

Steam’de indirme hızınızı arttırmak için uygulayabileceğiniz yöntemlerin başında farklı bir indirme bölgesi tercih etmek geliyor. Steam sizin için en yakın sunucuyu tespit ediyor ve indirme işlemlerini bu sunucu üzerinden yapmanızı sağlıyor. Ancak bazı durumlarda bu işlem planlandığı gibi gitmeyebiliyor. Steam’in yanlışlıkla sizden uzak sunucu seçtiği durumlarda manuel olarak bu durumu değiştirmeniz gerekiyor. Bunun içinse takip etmeniz gereken adımlar şunlar:

 1. Steam’i açın.
 2. Sol üst köşede yer alan Steam yazısına tıklayın ve Ayarlar’a gidin.
 3. Sol menüden İndirmeler seçeneğine tıklayın.
 4. İndirme Bölgesi alanından bu seçeneği İzmir, İstanbul ya da Ankara olarak değiştirin.
 5. Tamam’a tıklayın ve pencereyi kapatın.
 6. İşte bu kadar!

Bant Genişliğini Sınırla Seçeneğini Kapatın

Steam’ın bilgisayarı aktif olarak kullanırken internetinizin yavaşlatmaması adına sunduğu bant genişliğini sınırlandırma özelliği bulunuyor. Steam ayarlarını kurcalarken bu özelliği yanlışlıkla aktifleştiren kullanıcılar olabiliyor. Eğer indirme hızınızdan şikayetçiyseniz bu seçeneği kontrol etmenizde fayda var.

 1. Steam’i açın.
 2. Sol üst köşede yer alan Steam yazısına tıklayın ve Ayarlar’a gidin.
 3. Sol menüden İndirmeler seçeneğine tıklayın.
 4. İndirme Kısıtlamaları alanından Bant genişliğini sınırla seçeneğini pasif konuma getirin.
 5. Tamam’a tıklayın ve pencereyi kapatın.
 6. İşte bu kadar!

Kablolu Bağlantıyı Tercih Edin

Günümüzde her ne kadar kablosuz bağlantı teknolojileri oldukça gelişmiş olsa da kablolu bağlantı hala pek çok kişi tarafından tercih ediliyor. Modemden kaynaklanan sorunları en aza indirmek ve daha hızlı internet bağlantısı için siz de kablolu bağlantıyı tercih edebilirsiniz. Bu işlem sadece Steam indirme hızınızı değil genel bağlantı hızınızı arttırmanıza yardımcı olacaktır.

Arka Planda Çalışan Uygulamaları Kapatın

Bilgisayarınızın arka planında çalışan internetli uygulamalar da yine indirme hızınızı etkileyen faktörlerden bir tanesidir. Bu uygulamaları kapatmak hem Steam indirme hızınızı hem de genel bağlantı hızınızı iyileştirebilir. Bunun için görev çubuğunun sağ tarafında yer alan gizli simgeleri göster simgesine tıklayabilir ya da görev yöneticisini kullanabilirsiniz.

Ceren {Ceren}

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir