Kapat
Yeni Windows 11 Neler Sunuyor? Nasıl Kurulur?
Windows 0

Yeni Windows 11 Neler Sunuyor? Nasıl Kurulur?

Microsoft, yeni işletim sistemi Windows 11’i 24 Haziran’da tanıtmaya hazırlanırken işletim sisteminin ISO dosyası sızdırıldı. Peki, Windows 11 neler sunuyor?

ABD’li teknoloji devi Microsoft, Windows işletim sistemi ile bilgisayar dünyasında önemli bir noktada yer alıyor. Markanın en önemli ürünlerinden bir tanesi olan Windows’un şu anda resmi olarak yayınlanan en güncel sürümü Windows 10 oluyor. 2015 yılında tanıtılan Windows 10 işletim sistemi, bugün 1,3 milyar kişi tarafından aktif olarak kullanılıyor. Microsoft ise 6 yılın ardından kullanıcılara yeni bir işletim sistemi sunmaya hazırlanıyor. 2 hafta önce yeni bir işletim sistemi tanıtacağını açıklayan markanın yeni ürünü, henüz resmi olarak duyurulmasa da internete sızdırılan ISO dosyası sayesinde bugün pek çok kişi tarafından deneyimlenebiliyor. Bu dosyanın kim ya da kimler tarafından paylaşıldığı ise gizemini koruyor.

Yeni Windows 11 Neler Sunuyor?

Microsoft’un yeni işletim sistemi Windows 11, ilk bakışta minimal tasarımı ile dikkat çekiyor. Modern tasarım çizgilerine kavuşan işletim sisteminde güncellenen ikonlar ve tasarım anlayışı net bir şekilde görülebiliyor. Pek çok Windows sürümünün aksine görev çubuğunun ortaya konumlandırılmış olması ise dikkatlerden kaçmıyor. Yenilenen ikonlar arasında Windows’un dört kutucuktan oluşan klasikleşmiş simgesi de bulunuyor.

Resim

Yeni Windows sürümünde en çok dikkat çeken değişikliklerden bir tanesi de yenilenen başlat menüsü ve görev çubuğu oluyor. Ortaya konumlandırılan görev çubuğunun yanı sıra başlat menüsü de değişimden nasibini alıyor. Modern tasarım anlayışı pek çok noktada olduğu gibi başlat menüsünde de görülebiliyor.

24 Haziran’da tanıtılacak Windows 11 işletim sitemi, resmi olarak dağıtıldıktan sonra Windows 7, Windows 8.1 ve Windows 10 kullanıcıları tarafından ücretsiz olarak kullanılabilecek. Windows 11’e sahip olmak isteyen Windows 8 kullanıcıların ise ilk olarak sistemlerini 8.1’e yükseltmeleri gerekecek. Microsoft’un Windows 10 işletim sisteminde de yaptığı bu hamle, yeni sürüme geçişi hızlandırmada önemli rol oynayacak gibi görünüyor.

Windows 11 Nasıl Kurulur? Sanal Makinaya Windows 11 Kurma

İnternette paylaşılan Windows 11’e ait ISO dosyası sayesinde Windows’un tanıtmaya hazırlandığı yeni işletim sistemi canlı olarak deneyimlenebiliyor. Resmi olarak yayınlanmaması ve henüz geliştirici sürümü olması nedeniyle bu işletim sisteminde çeşitli hataların ve güvenlik açıklarının bulunabileceğini hatırlatalım. Eğer Windows 11’i deneyimlemek istiyorsanız güvenli bir kaynaktan indirmeniz ve güvenli şekilde sanal makinaya kurulum yapmanızda fayda olduğunu belirtelim.

Windows 11 Kurmanızı Sağlayacak Sanal Makine Yazılımları

  • VMware Workstation Player
  • Oracle VM VirtualBox

Bonus: Windows 11 Açılış Sesi

Uzun yıllar boyunca Windows denildiğinde ilk akla gelenlerden bir tanesi hep açılış sesleri olmuştur. Özellikle Windows XP’nin açılış sesi bugün hala pek çok kişi tarafından hatırlanmaktadır. Peki yeni Windows’da bu durum nasıl? Sizce Windows 11’in açılış sesi güzel mi? Fikirlerinizi bizimle yorumlar kısmında paylaşmayı unutmayın.

Ceren {Ceren}

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir