Kapat
Windows PowerShell Nedir? Ne İşe Yarar?
Windows 0

Windows PowerShell Nedir? Ne İşe Yarar?

Microsoft tarafından geliştirilen ve ilk olarak 2006 yılında yayınlanan gelişmiş komut arabirimi Windows PowerShell nedir?

Günümüzde yaygın olarak kullanılan CLI yöntemlerinden bir tanesi olan Windows PowerShell, Windows 10 ve diğer Windows işletim sistemleri ile birlikte gelmektedir. Standart bilgisayar kullanıcılarının pek çoğu bilgisayarında yüklü olan bu uygulamanın ne işe yaradığını merak etmekte. Peki, Windows PowerShell aslında ne?

Microsoft PowerShell Nedir? Ne İşe Yarar?

Windows PowerShell, komut istemcisinin gelişmiş hali olarak karşımıza çıkan nesne yönelimli komut ortamıdır. Hem bağımsız olarak hem de ağa bağlı olarak çalışabilen PowerShell, cmdlet ismi verilen küçük programları kullanır ve komut dosyası dili özelliklerine sahiptir. Microsoft’un bu gelişmiş komut arabirimi standart bilgisayar kullanıcıları için pek bir anlam ifade etmese de ileri seviye kullanıcıların işine sıkça yarayabilmektedir.

Microsoft PowerShell, BT uzmanları tarafından Windows işletim sisteminde ve sunucularında çalışan uygulamaların yönetimlerinin denetimi ve otomatikleştirilmesi gibi konularda yoğun bir şekilde kullanılmaktadır. Özetle PowerShell, BT uzmanları gibi ileri seviye bilgisayar kullanıcılarının işlerini kolaylaştırmak üzere sunulan gelişmiş komut istemcisidir.

Ceren {Ceren}

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir