Kapat
Düşük Sistemli Bilgisayarlar İçin Windows 10 Lite Nasıl Yüklenir?
Windows 0

Düşük Sistemli Bilgisayarlar İçin Windows 10 Lite Nasıl Yüklenir?

Windows 10 Lite nedir? Windows 10 Lite nasıl yüklenir? En çok merak edilen Windows sürümünü sizler için ayrıntılarıyla inceliyoruz.

Windows 10 son yılların en iyi işletim sistemlerinden bir tanesi. Öyle ki Microsoft’un bu ürünü çıkış itibariyle en çok kullanılan işletim sistemi olmayı başardı. Bu etkinin en son Windows 7’de ve ondan önce de Windows XP’de yakalanabildiğini görmüştük. Windows 10 ile yakaladığı başarıyla beraber yeni bir işletim sistemi çıkartmak istemeyen Microsoft, Windows 10’u güncellemeye ve geliştirmeye devam ediyor. Bu noktada Mac OS modelini benimseyen firma, sadece güncellemeler ve geliştirmelerle Windows 10’u güncel tutmaya devam edecek.

Peki Windows 10 Lite nedir? Windows 10 Lite nasıl yüklenir? Lite sürümlü Windows nereden çıkmıştır? Aslında ilgili işletim sisteminin son zamanlarda popülerleştiğini belirtelim. Zira Lite sürümünün çıkışı üzerinden de yaklaşık 1 sene geçmiş vaziyette. Lite ile beraber Windows birçok yenilik kazandı. Bu yeniliklerden en büyüğü de hız ve stabilite oldu. Lite sayesinde eski bilgisayarlarda bile Windows 10’u stabil ve hızlı bir şekilde çalıştırmak mümkün. Şüphesiz ki ilgili modelin en çok kullanım nedeni de bu.

Windows 10 Lite Nedir? Windows 10 Lite Nasıl Yüklenir?

Microsoft, Windows işletim sistemi ile beraber birçok yazılımı da beraberinde getirmekte. Bu yazılımların birçoğu Microsoft’un kendi programları olarak öne çıkıyor. Dolayısıyla Microsoft, kendi programlarının kullanımını arttırmak amacıyla böyle bir yolu izliyor. Fakat bu yöntem ne yazık ki istenmeyen sonuçlara da neden olabilmekte. Zira Windows kullanıcılarının neredeyse tamamı bu uygulamaları hiçbir zaman kullanmıyorlar. Özellikle gündelik olarak Windows kullanan kimselerin bu uygulamalarla neredeyse hiçbir alakası yok diyebiliriz. Fakat bu uygulamalar hemen hemen her kullanıcı için son derece zararlıdırlar. Çünkü bu uygulamalar bilgisayarımızı yavaşlatan en önemli faktörler arasındalar. İşte Windows 10 Lite nedir sorusunun cevabı da bu noktada ortaya çıkıyor.

Windows 10 Lite, üçüncü parti yazılımcılar tarafından geliştirilmiş bir Windows sürümüdür. Yani resmi bir Microsoft ürünü değildir. Dolayısıyla resmi Microsoft ürün desteğini içerisinde barındırmaz. Windows 10 Lite’ın en önemli özelliği üst paragrafta bahsetmiş olduğumuz bütün uygulamalardan arındırılmış olmasıdır. Bahsedilen bu uygulamalar direkt olarak işletim sisteminizde yüklü olmayarak gelir. Böylece arka planda çalışamazlar ve sisteminizi yoramazlar. Özellikle düşük işlemci gücüne sahip, SSD kullanmayan, yoğunlukla eski laptoplarda Windows 10 Lite tam bir can kurtarandır. Zira ilgili uygulamalar bulunmadığı için sisteminiz aşırı yükte çalışmaz ve hiçbir zaman bellek şişmesi olmaz. Dolayısıyla da Windows 10 Lite nedir ve Windows 10 Lite nasıl yüklenir sorularıyla beraber rahatlıkla işletim sisteminizi kullanabilirsiniz.

Güvenli Midir?

İlgili sistemin orijinal bir Microsoft ürünü olmadığını belirtmiştik. Tamamen üçüncü parti yazılımcılar tarafından geliştirilen bu sistem güvenlik bazında bazı sorunlar da sunmakta. Zira unutmayın ki düzenli olarak güncellenmeyen her sistem aslında güvenlik problemini de barındırır. Eğer halihazırda kullandığınız Windows’u da düzenli olarak güncellemiyorsanız bu durumundan korkmanıza gerek yok. Ancak sık sık güncelleme yapmayı alışkanlık haline getirmiş birisiyseniz Windows 10 Lite’ın güncelleme almamasından dolayı sorunlar yaşayabilirsiniz. Bu bağlamda alacağınız performans gelişimiyle beraber güncellemelerden feragat edeceğinizi bilerek seçiminizi yapmalısınız.

Nasıl Kullanılır?

Windows 10 Lite nasıl yüklenir sorusundan sonra en sık gelen problemlerden bir tanesi de kullanım oluyor. Windows 10 Lite nedir sorusunu merak eden kullanıcılardan bu konuyu sıklıkla duymaktayız. İlgili Windows sürümü normal bir Windows sürümü nasıl kullanılıyorsa o şekilde kullanılmakta. Dolayısıyla ilgili sürüm için farklı bir kullanım metodu izlemenize gerek yok. Unutmayın ki Lite sürümünün amacı gereksiz uygulamaları kaldırmak. Bu sayede de cihazınızı olması gerekenden daha hızlı bir hale getirmek. Dolayısıyla ilgili işletim sisteminin kullanım bazında herhangi bir farklılığı bulunmamakta. Siz de normal bir bilgisayarı nasıl kullanıyorsanız Lite sürümünü o şekilde rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Windows 10 Lite Nasıl Yüklenir?

İlgili sürümü yüklemek istiyorsanız Google’da ufak bir arama gerçekleştirebilirsiniz. Windows 10 Lite’ın herhangi bir resmi indirme adresi bulunmamakta. Dolayısıyla internet üzerinden güvenli olarak gördüğünüz herhangi bir web sayfasından ilgili sürümü edinmeniz mümkün. Windows 10 Lite’ın iso dosyasını edindikten sonra da Rufus ve benzeri programlar aracılığıyla yazılımı belleğinize yazın. Sonrasındaysa bilgisayarınızı bellek modunda başlatarak formatlama işlemini gerçekleştirin. Tıpkı normal bir Windows yüklüyormuşçasına ilgili sürümü yükleyin. Bunun için ek hiçbir işlem ya da adım uygulamanıza gerek yok. Zira Windows 10 Lite’ın en güzel özelliklerinden bir tanesi de normal bir Windows yüklüyormuşçasına kolay bir şekilde entegre edilebilir olması. Birçok kullanıcının bu nedenden dolayı Windows 10 Lite kullandığını biliyoruz.

Ancak elbette ki ilgili sürümü edinirken dikkatli olun. Çünkü birçok kötü niyetli web sayfasının Lite sürümlerine virüs bulaştırdığını bilmekteyiz. Dolayısıyla güvenliğine inandığınız web sayfalarından Lite kurulumu yapmanız daha doğru olacaktır. Böylece olası virüs ve güvenlik problemlerini de olabildiğince düşürmüş olursunuz. Bu yazımızda sizlere Windows 10 Lite nedir ve Windows 10 Lite nasıl yüklenir sorularının cevaplarını verdik. Daha fazla Windows rehberi için bizi takipte kalın.

Ceren {Ceren}

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir