Kapat
Kripto Paracılar İçin Mining Ekran Kartı Önerileri 2021
Donanım 0

Kripto Paracılar İçin Mining Ekran Kartı Önerileri 2021

Mining ekran kartı önerileri ile bu senenin öne çıkan rig sistemlerinde kullanabileceğiniz alternatiflerden detaylıca bahsedeceğiz.

4 senelik aranın ardından Ethereum mining furyası kaldığı yerden devam etmekte. En son 2017 yılında bu kadar revaçta olan rig sistemleri günümüzde yaşanan Bitcoin ve Ethereum fiyat artışlarından ötürü tekrardan gündeme geldi. İnsanlar ekran kartları satın alarak Ethereum mining sistemleri kurmaktalar. Bu mining sistemleri aracılığıyla Ethereum kazanan kişiler sektörü ciddi bir yatırım aracı olarak görüyorlar. Siz de gerekli ekipmanlara sahipseniz kolaylıkla Etheruem mining yapabilirsiniz. Peki mining ekran kartı önerileri nelerdir? En iyi mining ekran kartları hangileridir?

Kripto Paracılar İçin Mining Ekran Kartı Önerileri 2021

Günümüzde birçok ekran kartı alternatifi mevcut. Gerek AMD ve gerekse Nvidia taraflarında ekran kartlarının son derece verimli çalıştıklarını söyleyebiliriz. Ancak ekran kartı seçimi gerçekleştirirken dikkatli olmakta fayda var. Zira yüksek ücretlerle alacağınız ekran kartları verim bazında iyi performans veremeyebiliyor. Çünkü mining verimi ile ekran kartının genel verimi aynı şeyleri ifade etmemekte. Öyle ki birkaç sene önce çıkmış kartlar bile günümüzdeki yeni nesil kartlara nazaran çok daha performanslı çalışabilmekteler. Peki mining için kart seçimi nasıl yapılmalı?

Mining için kart seçimi yaparken dikkat etmeniz gereken nokta MHs ve Watt değerleridir. Watt başına en yüksek MHs’yi veren kartlar her zaman en verimli cihazlar olurlar. Aynı zamanda bunları ucuz bir yolla da bulabilirseniz yatırımınız kısa sürede katlanır. Örnek vermek gerekirse yeni nesil bir kart 30 MHs verebilirken eski nesil bir kart 40 MHs verebiliyor. Bu durumu Watt başına MHs oranına oranladığınızda elbette ki yeni nesil kartlar daha avantajlı, ancak eski nesil kartlara atılan modlanmış bioslarla bu avantaj yön değiştirebilmekte. Bu bağlamda ucuz yolla eski nesil bir kart satın almak ve modlamak yeni nesil kartlara göre daha avantajlı. Gelin sizlere fiyat ve performans oranına göre en iyi kartları listeleyelim.

  • RX 580 8GB
  • RX 590 8GB
  • 5700 XT 8GB
  • 5500 XT 8GB
  • 8GB Nvidia Alternatifler
  • RTX 3070
  • RX 6000 Serisi

RX 580 ve 590 8 GB Modeller

An itibariyle piyasada bulabileceğiniz fiyat ve performans oranı en yüksek modeller bu kartlar olmakta. Zira bu kartların gerek modlanma avantajı ve gerekse MHs değerleri son derece yüksek. Kartların fabrika çıkışı olarak çok fazla güç tükettiği doğru, ancak ufak bir işlemle bu oranı azaltmanız mümkün. Bu bağlamda mining ekran kartı önerileri tavsiyemizdeki bu kartlara modlama yapmanız çok önemli. Modlama ile birlikte hem elektrik performansını yarı yarıya düşürebiliyor hem de kartlardan daha yüksek MHs, yani kazım performansı alabiliyorsunuz.

RX kartlar alırken dikkat etmeniz gereken husus 8GB modellere yönelmenizdir. Zira 4GB ve 6GB modeller kazım bazında pek işinizi görmeyecektir. Ethereum madenciliğinin gün geçtikçe zorlaşmasıyla beraber artık 8GB’nin altındaki kartlar ne yazık ki yeterli performansı verememekteler.

5700XT ve 5500XT 8GB

5700XT ve 5500XT yeni nesil olmalarıyla en iyi alternatiflerden bir tanesi. Üstelik direkt olarak düşük güç tüketimi ile gelmeleri de bu konuda ciddi avantaj. Ancak bu listelemede 5600XT’nin neden olmadığı sorabilirsiniz. Siz sormadan biz cevabını verelim, çünkü 5600XT 6GB olarak satılmakta. 5600XT oyun performansı olarak muazzam bir kart, fiyat ve performansı yüksek bir şekilde hizmet vermekte. Ancak söz konusu mining olunca ne yazık ki tercih edilmesi mantıklı değil. Mining ekran kartı önerileri listemizde 5700XT ve 5500XT 8GB modellere göz atabilirsiniz.

8GB Nvidia Alternatifler

Her Nvidia kartın farklı kazım değerleri bulunmakta. Bu bağlamda direkt olarak Nvidia kartlara yönelmek pek mantıklı değil. Ancak ikinci elde bile kart bulmanın zorlaştığını varsayarsak siz de Nvidia alternatifeleri tercih edebilirsiniz. Çünkü Nvidia alternatiflerin hem ikinci elde güçlü olması hem de düşük güç tüketmesi en iyi avantajları. 1660, 1660 Super, 1080, 2080, 2070 ve benzeri kartlara yönelmeniz mümkün. Bu kartların MHs değerlerine internetten göz atabilir ve fiyat-MHs değeri en uygun kartı satın alabilirsiniz. Doğru alternatifi uygun fiyatla satın aldığınız sürece hiçbir sorun olmayacaktır. Nvidia tarafında da 8GB’ye yönelmenizi tavsiye etmekteyiz.

Mining Ekran Kartı Önerileri: RTX 3000 Serisi

Mining ekran kartı önerileri listemizde RTX 3000 serisinin yeri çok ayrı. Zira ülkemizde ne yazık ki RTX 3000 kartlar bulunamaz konumdalar. Bulunsalar bile ederlerinden çok daha yüksek fiyatlarla satıldıkları için ne yazık ki hiçbir şekilde mantıklı bir yatırım olmuyorlar. Fakat yurt dışından ekran kartı getirme imkânınız varsa tercihinizi RTX 3000 serisinden kullanabilirsiniz. Böylece hem fiyat ve MHs oranı son derece yüksek kartlar almış olur hem de Türkiye’de ikinci elde kartlarınızı iyi fiyatlarla satma imkânına erişmiş bulunursunuz. Ancak şu anlık RTX 3060’ta madencilik yapılamadığını belirtelim. Bu noktada en mantıklı tercih 3090 ve 3070 arasında olacaktır.

RX 6000 Serisi

Mining ekran kartı önerileri tavsiyelerimizin son sırasında RX 6000 serisi bulunmakta. 6000 serisi kartlar her ne kadar oyunlarda son derece iyi performans gösterseler de işin mining tarafında aynı verimi vermiyorlar. Ancak yurt dışından ya da Türkiye’den aşırı uygun bir fiyata RX 6000 serisi bir kart denk getirirseniz elbette ki satın almanız mümkün. Unutmayın ki uygun fiyatla denk getirilen her şey yatırıma müsaittir. Burada dikkat etmeniz gereken tek konu fiyat, MHs oranı ve ikinci el satışı olacaktır.

Mining ekran kartı önerileri listemiz bu şekildeydi. Mining furyasının bitimine çok az kaldı, Ethereum 2.0 ile beraber sektörde birçok şey kökten değişecek. Eğer mininge yatırım yapmak istiyorsanız tam zamanında olduğunuzu unutmayın.

Ceren {Ceren}

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir