Kapat
Oyuncu Monitörü Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?
Donanım 0

Oyuncu Monitörü Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Oyuncu monitörü alırken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir? Hangi seçeneklere göre monitör tercihimizi yapmalıyız? Bu soruları açıklıyoruz.

2020 yılının mart ayında hayatımıza giren ve o günden günümüze hayatımızın tamamen değiştiren pandemi süreci, eğlenceye yönelik ihtiyaç önceliklerimizi de değiştirdi. Doğrudan ya da dolaylı olarak karantinada kaldığımız şu aylarda oyunlara ve oyuncu ekipmanlarına olan ilgi gözle görülür şekilde arttı. Her ne kadar oyuncu ekipmanı denildiği zaman akla gelen ilk ürünler oyuncu bilgisayarı, klavyesi, faresi ve kulaklığı gibi ürünler olsa da ilginin arttığı ürünlerden bir diğeri de oyuncu monitörü.

Bir oyuncu için oyun oynamanın yarısından daha fazlası neyi gördüğü ve nasıl gördüğü ile ilgilidir. Bu bağlamda doğru oyuncu monitörü tercihi ile oyuncu hem oyunlarda daha başarılı sonuçlar elde edebilir hem de oyunlardan daha çok keyif alabilir. Ayrıca monitörlerin fizyolojik sağlığı koruma açısından da önemli olduğunu biliyoruz.

Oyuncu Monitörü Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Oyuncu monitörü seçerken seçime doğrudan etki edecek birkaç kilit özellik vardır. Bu özelliklere dikkat edilerek oyuncu monitörü seçimi yapılması gerekir. Böylelikle hem daha sağlıklı bir oyun keyfi yaşayacak hem de paranızı doğru bir şekilde harcayacaksınızdır. O halde gelin oyuncu monitörü alırken dikkat etmeniz gerekenler listemizdeki bu özelliklere yakından bakalım.

Tepkime Süresi

Göz önünde bulundurulması gelen ilk özellik tepkime süresidir. Milisaniye olarak ölçülen tepkime süresi, oyuncu monitörü üzerinde peş peşe sıralanan tepkime geçişlerine yönelik bir terimdir. Oyuncu monitörü tepkime süresinin düşük olması her zaman daha iyidir. Yani oyuncu monitörü seçimi yapılırken tepkime süresi düşük olan monitörler tercih edilmelidir.

Düşük tepkime süresi olan bir oyuncu monitörü oyuncuya daha kaliteli bir görüntü sunar. Ayrıca katkıda bulunacağı tek şey görüntü kalitesi de değil. Düşük tepkimeli monitörler milisaniye aralıklarla daha net görüntü geçişleri sunacağı için de oyun keyfinizi kat ve kat arttırırlar. Özellikle rekabetçi oyunlarda rakiplerinizden daha avantajlı olmanızı sağlarlar.

Çözünürlük ve Renk Kalitesi

Bakmamız gereken bir diğer monitör özelliği de çözünürlük ve renk kalitesidir. Bir monitörün görüntü kalitesi tamamen renk değerlerine ve çözünürlüğüne göre değişiklik gösterir. Yüksek ekran çözünürlüğüne ve renk kalitesine sahip monitörler oyuncular için çok daha iyi performans sunarlar.

Bu bağlamda oyuncu monitörü alırken dikkat edilmesi gerekenler arasında muhakkak bu hususları değerlendirmelisiniz. 4K, 2K, Full HD ve benzeri kalitede görüntü sunan oyuncu monitörleri genellikle en sağlıklı performansları vermektedirler. Üstelik günümüzde Full HD ve 2K monitörlerin fazla pahalı olmadığını da görmekteyiz.

Büyüklüğü Nasıl Olmalıdır?

Birçok oyuncu monitörü satın almak isteyen kişi olması karşın bu kişilerin pek çoğu ideal oyuncu monitör büyüklüğünün ne olduğu konusunda kararsız. Piyasada bu konu üzerine yoğunlaşmış birçok alternatif bulunmakta. Üstelik sadece aralarında birkaç inç değişiklik olan ürünlerin ciddi performans farklarına sahip oldukları da biliniyor.

Monitör büyüklüğü genellikle çözünürlük oranları ile değişebilen bir detaydır. 4K ve 2K çözünürlüğe sahip monitörlerin büyük olmaları daha sağlıklı olurken, Full HD monitörler orta boyutlarda olabilirler. Bu noktada yapacağınız seçimi bütçenize ve istediğiniz performansa göre gerçekleştirmelisiniz. Eğer düşük özelliklere sahip bir ekran kartınız varsa Full HD monitörler sizler için yeterli olacaktır. Ancak güçlü bir ekran kartına sahipseniz en az 2K monitör kullanmanızı öneriyoruz.

Kavisli Monitörlerin Avantajları Nelerdir?

Oyuncu monitörü büyüklüğünden bahsedilmişken atlanmaması gereken bir konu da kavisli monitörler. Curved olarak da adlandırılan bu ürünler günümüzde oldukça popülerleşmiş durumda. Öyle ki curved olmayan herhangi bir oyuncu monitörü bulmak artık çok zor. Nitekim kavisli monitörlerin de oyunculara birçok avantaj sunduğu bilinen bir gerçek.

Kavisli monitörler oyuncular için daha iyi bir görüş açısı sunmaktalar. Yapılan araştırmalar gösteriyor ki kavisli monitöre bakan bir oyuncu düz monitöre kıyasla daha geniş bir alanı görüyor. Bu durum da kavisli oyuncu monitörü kullanan oyuncunun daha keyifli ve daha başarılı bir oyun deneyimi elde etmesini sağlıyor. Ancak kavisli cihazların sadece tek kişilik kullanımlara uygun olduklarını da belirtelim. Bu sebeptendir ki oyunculara yönelik olmayan ürünlerde curved ekranlar görememekteyiz. Oyuncu monitörü alırken dikkat edilmesi gerekenler listemizin bir diğer tavsiyesi de kavisli monitör kullanmanız yönünde olacak.

Ceren {Ceren}

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir