Kapat
2021 En Popüler Android Uygulamaları Senenin En Çok Sevilenleri
Android 0

2021 En Popüler Android Uygulamaları Senenin En Çok Sevilenleri

2021 en popüler Android uygulamaları ile bu sene içerisinde en çok indirilen ve kullanılan aplikasyonları sizlere tanıtacağız.

Yazılım dünyası gün geçtikçe gelişmeye ve büyümeye devam ediyor. Özellikle pandemi süreci ile beraber evlerine kapanan insanlar mobil uygulamalarla daha çok buluşmayı ciddi bir alışkanlık haline getirdiler. İşin özünde pandeminin mobil dünyaya yaptığı katkılar oldukça büyük diyebiliriz. Dolayısıyla bu sene içerisinde mobil cihazlardaki uygulama indirme oranlarında iki katı oranlara varan artışlar yaşandı.

Mobil yazılım dünyası iOS ve Android olarak ikiye ayrılmakta. Bu iki rekabetçi işletim sisteminin arasına Windows Phone gibi alternatifler girmeye çalışsa da uzun vadede ne yazık ki başarılı olamadı. Bu başarısızlığın en büyük sebebiyse işletim sistemi bazında sunulan uygulamaların yetersizliği olarak gösterilebilir. Şüphesiz ki iOS ve Android işletim sistemlerini yıllardan beridir ayakta tutabilen yegane etken yazılımlar oluyor. Bu yazımızdaysa 2021 en popüler Android uygulamaları listemizle Android’in bazı mihenk taşlarını inceleyeceğiz.

2021 En Popüler Android Uygulamaları

Listemizde verdiğimiz yazılımların 2021 yılı itibariyle popülerliğini arttıran uygulamalar olduğunu belirtelim. Yani 2021’den önce çıkış yapmış uygulamalar da listemizde bulunuyor. Kimi aplikasyonlar 2021’den önce çıkış yapmasına rağmen bu sene içerisinde popülaritesini kazanırken, kimileriyse geçtiğimiz senelerden gelen popülaritelerini koruyabilmeyi başaran yazılımlar olacak. Sadece Android platformunu baz alacağımız yazımızda yoğunlukla sosyal medya, görüşme ve mesajlaşma uygulamalarına yer vereceğiz. Çünkü insanların genel indirme yönelimi de bu şekilde ilerlemiş. O halde gelin 2021 en popüler Android uygulamaları nelermiş göz atalım.

Signal

WhatsApp gizlilik sözleşmesi ile beraber mesajlaşma yazılımları kökten değişiklik gösterdi diyebiliriz. Facebook şirketinin WhatsApp kullanıcılarına açık bir şekilde bilgilerini topladıklarını beyan etmesi sonrasında alternatif uygulamalarda ciddi bir sirkülasyon yaşandı. Bu alternatif uygulamalardan bir tanesiyse Signal olarak öne çıkıyor.

Signal’in asıl popülerliğini kazanması aslında Elon Musk sayesinde oldu. Tamamen gönüllü bir destek kuruluşu tarafından kâr amacı gütmeyecek bir şekilde çıkartılan Signal, Musk’ın gerçekleştirdiği reklam kampanyaları ile birlikte büyük kitlelere ulaştı. Uygulamanın çok kısa bir süre içerisinde kullanıcı sayısını ikiye katladığı herkes tarafından biliniyor. Bu bağlamda 2021 en popüler Android uygulamaları arasında Signal, gerçekten özel bir yere sahip.

Telegram

WhatsApp’ın yayınladığı gizlilik sözleşmesi ile beraber indirme oranlarını arttıran bir diğer uygulama da Telegram oldu. Ancak Signal’den farklı olarak Telegram, yıllardan beridir piyasada olan ve WhatsApp’a ciddi bir alternatif olarak ortaya çıkan bir yazılımdı. Mesajlaşma sektöründeki birinci dev olan WhatsApp’ın güç kaybetmesiyle beraber de gözler haliyle ikinci dev Telegram’a kaydı.

Telegram’ın en büyük özelliği açık kaynak kodlu olarak sunulmasıdır. Açık kaynak kodlu olması sayesinde özgür yazılıma ciddi bir katkıda bulunan uygulama, WhatsApp gibi kullanıcıların bilgilerini toplamakla da ilgilenmiyor. İnsanlar bilgilerinin ele geçirilmesini istemiyor olacak ki Telegram’ı indirme oranlarında çok kısa bir sürede market birincisi yaptılar.

Zoom

2021 en popüler Android uygulamaları listemizin bir diğer üyesi de Zoom. Zoom’un bu kadar çok tercih edilmesinin en büyük sebebi iş ve eğitim hayatları denilebilir. Pandemi süreciyle beraber evden çalışan ya da evden eğitim gören binlerce insan iletişimlerini Zoom uygulaması aracılığıyla gerçekleştiriyor. Çeşitli iş kurumlarının toplantılarını ve çalışmalarını Zoom buluşmaları ile yaptığını biliyoruz. Aynı şekilde birçok öğretmen de derslerini Zoom ile yapmakta.

Türkiye’de MEB tarafından aktif olarak kullanılan uygulamalardan bir tanesi de Zoom. Zoom’un ülkemizde çokça indirilmesinin bir diğer sebebini de bu şekilde açıklayabiliriz. Halihazırda EBA uygulaması tamamen Zoom’un altyapısını kullanmakta. Bunun yanı sıra öğretmenler de EBA ile uğraşmadan Zoom aracılığıyla öğrencilerine ulaşabiliyor. Birçok üniversite ve özel okulda da Zoom aktif olarak kullanılmakta.

TikTok

TikTok’tan hoşlanmayan ciddi bir kesim bulunduğu bilinen bir gerçek. Bu insanlar gerek TikTok konseptinden, gerekse TikTok uygulamasının kendisinden son derece nefret ediyorlar. Ancak popüler sosyal medya devlerinin de TikTok modelini kopyalamaya çalıştığı aşikar. Çünkü TikTok her geçen kullanıcı kitlesini ve içeriklerini büyütmeye devam ediyor.

Bu sene de Google Play mağazasında en çok indirilen uygulamaların başında TikTok gelmekte. Anlaşılan o ki TikTok furyası uzun süreler boyunca ilgi çekmeye devam edecek. Son yayımlanan bir istatistiğe göre Amerika ve Orta Doğu’da her 10 akıllı telefonun 7’sinde TikTok uygulaması bulunuyor. TikTok yapımcıları bu istatistiği Avrupa’da da yaymanın yollarını arıyor. Bakalım gelecekte Avrupa’da da 2021 en popüler Android uygulamaları arasında TikTok kendisine yer edinebilecek mi, bunu zamanla göreceğiz.

Ceren {Ceren}

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir