Kapat
Google Stadia Oyunları Artmaya Devam Edecek
Haberler 0

Google Stadia Oyunları Artmaya Devam Edecek

Google Stadia oyunları artmaya devam edecek. Firma, bu sene içerisinde 100’den fazla yapımın geleceğine söz verdi.

Google’ın Stadia projesi beklenen etkiyi yaratamadı. Firmanın büyük umutlarla gerçekleştirdiği bu proje atılan yanlış adımlar ve agresif fiyatlandırma politikası nedeniyle ciddi sekteye uğradı. Herkes Google Stadia’nın daha çok GeForce NOW benzeri bir platform olacağını düşünürken, Stadia bulut oyunculuk tabanlı bir konsol olmayı seçti. Hem fiyatlandırma bazında hem de ürün satışı politikasında konsol oyunculuğunu hedefleyen Google haliyle de başarısız oldu.

Bulut oyunculuk kavramını en iyi işleyen firma şüphesiz ki GeForce NOW olarak öne çıkmakta. Bildiğiniz üzere Google Stadia oyunları Google mağazasında paralı olarak satılıyor. Ayrıca Stadia’yı kullanabilmeniz için de yüksek miktarda bir ödeme yapmanız gerekiyor. Firma bu noktada resmen bir konsol mantığını güdüyor. Servisimi al, sonrasındaysa servisime çıkmış olan oyunları al şeklinde ilerletilen bu yöntem elbette ki tutmadı. İnsanlar Stadia’ya ve oyunlara para vermek yerine Xbox ya da PlayStation almayı daha mantıklı bulunuyor. Üstelik büyük bir kesim de sadece Steam ya da Epic hesabını bağlayarak GeForce NOW üzerinden bulut oyunculuğu kullanmakta. GeForce NOW, sunduğu düşük fiyatlar dışında bulut oyunculuk için ek bir yapım ücreti de talep etmiyor.

Google Stadia Oyunları Artacak

Platformun GeForce NOW ile olan rekabeti bir yana, kendi içerisinde de ciddi sıkıntılarla boğuştuğu bilinmekte. Örnek vermek gerekirse bu sene başında Google’ın bütün oyun yapma stüdyolarını kapattığını duymuştuk. Sony ve Microsoft gibi kendi oyunlarını da yaptırtmak isteyen Google, bu sevdadan vazgeçerek sadece oyun yayıncısı olma doğrultusuna yönelmiş gibi duruyor.

Google’ın yaptığı birçok girişimi iptal ettiği teknoloji dünyası tarafından bilinen bir durum. Her 10 girişimden 9 tanesini iptal eden firmanın Stadia konusunda oyunculara güven vermemesi de son derece normal. Google Stadia oyunları hakkında açıklama yapan yetkililer, ilgili hizmetin kapanmayacağı ve hizmete gelecek günlerde 100 adet yeni oyun sağlanacağı konusunda vaatlerde bulundu. Bize göre Google Stadia oyunları, her ne kadar artacak olsa da, agresif fiyat politikası devam ettiği sürece satmayacaktır.

Ceren {Ceren}

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir