Kapat
Ekran Kartı Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?
Donanım 0

Ekran Kartı Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Ekran kartı alırken dikkat edilmesi gerekenler birçok yeni sistem toplayan kullanıcının merak konusu olmuş durumda. Nvidia ya da AMD arasında seçim yapmak isteyen kullanıcılar neye göre ekran kartı seçeceklerini merak ediyorlar.

Ekran kartı piyasası son zamanlarda iyice kızıştı. Bundan birkaç sene öncesine kadar tamamen Nvidia’nın tekelinde bir sektör görürken artık pazara AMD’nin girmesiyle her şey farklılaştı. İki firmadan da birçok modelde yeni ekran kartı, her kullanıcı segmentine hitap eden alternatifler görmeye başladık.

Bir zamanlar Nvidia hemen hemen her fiyat segmentindeki en kuvvetli ekran kartlarını üretiyordu ve bunları oldukça yüksek fiyatlardan satmaya çalışıyordu, bu durumun en büyük sebeplerinden bir tanesi de şüphesiz ki AMD’nin o zamanlar pasif kalarak hiçbir şekilde Nvidia’ya cevap verememesiydi. Ancak günümüzde gerek düşük segment, gerek orta segment, gerekse üst segmentte AMD rakibi Nvidia’nın karşısına kuvvetli alternatifler koymaya başladı; bu da sektörde rekabeti ve haliyle düşük fiyatta satılan ürünleri beraberinde getirdi.

Ekran Kartı Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Ekran kartı almanın birçok yazılı olmayan kuralı vardır. Bunlar toplayacağınız sistemin bütçesine, kalibresine ve kalitesine göre değişen kurallardır. Piyasada bulunan yüzlerce ekran kartı modelinden ve bu modellerin de içerisinde ayrılan farklı firma ürünlerinden kendi ihtiyacınızı seçmeniz için bu kurallara uymanız gerekiyor.

Eğer bu kurallara uyarak düzgün ve iyi bir ekran kartı seçimi gerçekleştirirseniz hem bütçenizi en optimum seviyede harcamış hem de uzun yıllar boyunca kullanabileceğiniz bir görüntü bileşeni satın almış olursunuz. O halde gelin ekran kartı alırken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir inceleyelim.

Bütçe

Ekran kartı alırken dikkat edilmesi gerekenler listemizdeki ilk husus kendi bütçenizdir. Birçok kullanıcının ihtiyacı olmadığı halde yüksek bütçeler harcayarak görüntü bileşeni satın aldığını ya da ihtiyacı olmasına rağmen düşük bütçeler harcayarak performansı düşük ekran kartları tercih ettiğini görüyoruz.

Bu sorunu aşmak için öncelikle bütçenizi belirlemelisiniz. Bütçe belirlemenin en kolay yolu da alacağınız bileşeni hangi amaç için kullanacağınızı belirlemektir. Eğer canlı yayın, rendering, tasarım ve üst seviye oyunlar için bir sistem topluyorsanız tavsiyemiz üst seviye kartlara, LoL ve Fortnite gibi online oyunlar oynayacaksanız orta seviye kartlara, ofis işleri için ise düşük seviye kartlara yönelmenizdir.

Bileşen Uyumluluğu

Ekran kartı alırken dikkat edilmesi gerekenler listemizin bir diğer tavsiyesi de bileşen uyumluğu. Unutmayın ki bütün bütçenizi ekran kartına yatırarak kuvvetsiz bir işlemci alırsanız alacağınız ekran kartını hiçbir şekilde tam verimiyle kullanamayacaksınızdır. Çünkü kuvvetli ekran kartlarını besleyemeyen işlemciler darboğaza, yani ekran kartının tam verimiyle kullanılmamasına neden olur.

Dolayısıyla büyük meblağlarda paralar harcayarak iyi bir ekran kartı almışken, o ekran kartını beslemekte yetersiz bir işlemci aldığınız için bileşeninizi tam performansıyla kullanamaz ve dolayısıyla da paranızı boşa harcamış olursunuz. Eğer üst seviye bir ekran kartı alıyorsanız üst seviye bir işlemci, orta seviye için orta seviye bir işlemci, alt seviye için alt seviye bir işlemci almalısınız. Ayrıca sisteminizde PSU, bellekler, anakart ve benzeri bileşenlerin de alacağınız ekran kartı ile işlemcinin kalitesine göre olması gerektiğini unutmayın.

Model Performansı

Seçeceğin modelin performansı da ekran kartı alırken dikkat edilmesi gerekenler listesinde başka bir kriter. Örnek vermek gerekirse; eğer video kurgu ya da yayıncılık için bir bileşen alıyorsanız, bu içeriğin yazıldığı tarih itibariyle, RTX ekran kartlarını tercih etmeniz daha sağlıklı olacaktır, çünkü RTX kartlar yayıncılar ve kurgucular için birçok işlevsellik sunmakta. Aynı şekilde orta seviye bir kart alacaksanız da AMD bileşenlere yönelebilirsiniz, çünkü AMD’nin orta seviye performansı Nvidia’ya nazaran çok daha yüksek.

Bu gibi önemli detayları forumlardan ve üreticilerin web sayfalarından öğrenebilirsiniz. Herhangi bir markaya bağlı kalmadan, tamamen ihtiyacınız olan işlevselliklere göre model tercihi yapmanızı öneriyoruz. Oyun için alacağınız ürünlerde FPS testlerine bakarak, diğer işler için alacağınız ürünlerdeyse hız ve işlevsellik testlerine bakarak bunları tercih edebilirsiniz.

Ürün Performansı

Eğer kafanızda bir bütçe ve model belirlediyseniz ekran kartı alırken dikkat edilmesi gerekenler listesinin bir diğer önemli maddesi de ürün performansı. Unutmayın ki her bir modelin farklı firmalar tarafından çıkartılmış birçok ürünü bulunmakta. Örnek vermek gerekirse AMD 5600XT ekran kartını ele alalım; bu ekran kartının MSI, Asus, Gigabyte, XFX ve Sapphire tarafında satışta olan birçok alternatifi mevcut.

Bu alternatifler arasında karar verirken dikkat etmeniz gereken nokta ekran kartının performansı ve sizin bütçenizdir, yani fiyat ve performans oranı yüksek olan kartlara yönelmelisiniz. Bu noktada, ucuzdan pahalıya sıralayarak, bütün ürünlerin soğutma performanslarını ve forumlardaki yorumlarını inceleyebilirsiniz. Ürünlerin fabrika çıkışlı kronik sorunlu olup olmadığını ya da uzun kullanımda herhangi bir problem yaratıp yaratmadıklarını sadece forumlardaki kullanıcı yorumlarıyla anlayabilirsiniz. Bütün topladığınız bu argümanların sonucunda da size en uygun gelen modeli satın alın.

Ekran kartı alırken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir sorusunu sizler için cevapladık, daha fazlası için bizi takipte kalmayı unutmayın.

Ceren {Ceren}

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir