Kapat
Emülatör ile Bilgisayardan Mobil Oyun Nasıl Oynanır?
Oyun 0

Emülatör ile Bilgisayardan Mobil Oyun Nasıl Oynanır?

Bilgisayardan mobil oyun nasıl oynanır sorusu birçok kullanıcının merak konusu olmuş durumda. Android ve iOS üzerinden çıkışını gerçekleştiren yapımlara büyük ilgi gösteren, bilgisayar üzerinden nasıl oyun oynayabileceğini merak eden mobil oyun sevdalıları bu sorunun yanıtını arıyor.

Oyun dünyası her geçen gün büyümeye ve katlanarak gelişmeye devam etmekte. Eskiden sadece konsollardan oynanabildiği sanılan oyunlar önce masaüstü bilgisayar pazarında sonrasındaysa mobil pazarda gelişti. Öyle ki Android ve iOS uygulamaları olarak ortaya çıkan mobil yapımlar, şu anda masaüstü ve konsol dünyasını alt üst etmiş durumda.

Activision, Zynga, Blizzard, Riot Games gibi birçok masaüstü ve konsol oyunları yapımcılarının mobil pazara ciddi yatırımlar yaptığını görüyoruz. Bilgisayarda harcanan efora nazaran daha az emek vererek yapılan mobil oyunlar, artık çok daha fazla para getirisi sağlıyor.

Mobil oyun pazarının bu kadar büyümesi elbette ki ciddi rekabete de yol açtı. Öyle ki PUBG Mobile, TFT ve Wild Rift gibi oyunları mobilden oynayan kullanıcılar, telefonlarının artık onları kısıtladığını düşünerek Windows, Linux ya da Mac cihazlarından mobil emülatörü aracılığıyla mobil oyunları oynamak istiyor.

Bilgisayardan Mobil Oyun Nasıl Oynanır?

Bilgisayardan mobil oyun oynamak gerçekten de rekabetçi oyunlarda ciddi bir avantaj sağlıyor. Bir oyunun kontrollerini mobilden, kısıtlı ekran alanıyla gerçekleştirmektense klavye ve mouse kullanarak gerçekleştirmek arasında dağlar kadar fark var. Telefonu üzerinden oyun oynayamayan ya da rekabetçi oyunlarda daha çok öne çıkmak isteyen kullanıcılar bilgisayardan mobil oyun oynamanın yollarını deneyebilir.

Bu tipteki yapımları bilgisayar üzerinden oynamak için emülatör programlara ihtiyacınız var. Android sistemini Windows, Linux ya da Mac üzerinden çalıştıran bu emülatörler aracılığıyla Google Play Store’dan istediğiniz mobile yapımı ücretsiz bir şekilde indirebiliyorsunuz. Gelin piyasanın en popüler, tamamen oyuncular için tasarlanmış olan bazı emülatörlerine yakından bakalım.

BlueStacks

Masaüstü platformlar üzerinden Android ya da iOS uygulaması çalıştırma denince akla ilk gelen program her zaman BlueStacks olur. Yıllardır piyasada olan BlueStacks emülatörü birçok popüler oyun ve farklı yazılım için de ciddi özelleştirmelere sahip. BlueStacks’i sadece oyun oynama aracı olarak düşünmemenizi öneriyoruz, tam bir Android emülatörü olan bu program sayesinde Google Play Store üzerindeki hemen hemen her uygulamayı rahatlıkla çalıştırabilirsiniz.

NoxPlayer

BlueStacks’in aksine daha taze kan olan NoxPlayer, tamamen masaüstü platformlar üzerinde Android ve iOS oyunlarını çalıştırmak için tasarlanmış bir yazılım, yani BlueStacks gibi yazılımın farklı uygulamalara da desteği bulunmamakta. Bu durum PUBG Mobile, Wild Rift, TFT, Hearthstone gibi yapımlarda da oyuncuya daha çok özelleştirme yapabilme imkânı sunuyor. NoxPlayer üzerinden hemen hemen bütün tuşları farklı kombinasyonlarla ve şekillerle özelleştirebiliyorsunuz.

Ayrıca BlueStacks’in aksine tamamen oyun odaklı olduğu için NoxPlayer’ın daha performanslı çalışma gibi bir iddiası da bulunuyor. Bilgisayarınızın işlemci, bellek ve ekran kartı kapasitesini çok daha performanslı kullandığını iddia eden NoxPlayer, sadece oyun odaklı olmaları sayesinde iyi optimizasyon yaptıklarını iddia ediyor. Ancak elbette ki iyi optimize olduğunu iddia eden, tamamen oyun odaklı tek emülatör NoxPlayer değil.

Bilgisayardan Mobil Oyun Oynama: MEmu

Tıpkı NoxPlayer gibi MEmu da sadece Windows, Linux ve Mac platformları üzerinden Android ve iOS oyunları oynama odaklı geliştirilmiş bir bilgisayardan mobil oyun oynama programı. Bu program da ekran kartı, işlemci ve bellek üçlüsünü son derece optimize kullanarak piyasadaki en iyi performans oranlarını sunduğunu iddia ediyor. Kendi web sitelerinde verdikleri testler ve istatistiklerle de bu iddiaları kanıtlar nitelikte. Eğer, Android ya da iOS oyunu olsa da, 1 FPS’nin bile sizin için önemi çok büyükse MEmu’yu kullanabilirsiniz.

MEmu da kendi içerisinde hemen hemen her oyun için klavye ve fare özelleştirmesi desteğini sunuyor. NoxPlayer’a göre daha fazla özelleştirme barındıran programın piyasadaki en iyi alternatiflerden bir tanesi olduğu gerçek. Siz de Android ya da iOS yapımlarını Windows, Mac ya da Linux platformları üzerinden deneyimlemek istiyorsanız MEmu’yu rahatlıkla tercih edebilirsiniz. Bilgisayardan mobil oyun oynamak için MEmu en güzel programlardan bir tanesi.

MSI App Player

Bilgisayardan mobil oyun nasıl oynanır yazımızın son tavsiyesi MSI App Player oluyor. Tamamen BlueStacks altyapısı üzerine kurulu olan MSI App Player’da farklı alternatiflerden bir tanesi. MSI ekibinin özelleştirmesi ve resmi MSI ürünleriyle uyumluluğu da bünyesinde barındıran programı rahatlıkla kullanabilirsiniz. BlueStacks yapısını daha çok oyunlara özelleştiren MSI App Player’da da gerçekten takdir edilecek bir işçilik ortaya konmuş. Son zamanlarda hem Android hem de iOS platformlarındaki bütün uygulamalara destek getiren MSI App Player’ı sadece Windows platformunda kullanabileceğinizi hatırlatalım.

Bu yazımızla birlikte sizlere hem Android hem de iOS oyunlarını oynamak için kullanabileceğiniz bazı emülatörleri tanıttık. Bilgisayardan mobil oyun oynamak isteyen kimseler için biçilmiş kaftan olan bu emülatörleri gönül rahatlığıyla tercih edebilir, telefonunuzun açmadığı ya da rekabetçi alanda öne çıkmak istediğiniz oyunları bu emülatörler üzerinden deneyimleyebilirsiniz. Mobil oyunlarla ilgili olarak yeni haberleri takip etmek için sitemize göz atmayı unutmayın, hoşça kalın.

Ceren {Ceren}

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir