Kapat
Akıllı Telefon Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?
Mobil 0

Akıllı Telefon Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Telefon alırken dikkat edilmesi gerekenler artık birçok farklı alana ve konuya ayrılmış durumda. Her geçen gün piyasaya çok daha farklı ve çok daha yeni model cihazların çıktığını, bu modellerinse kendi içlerinde değişik odak noktalarına ayrıldığını görüyoruz.

Yeni bir cihaz alacak kullanıcılar telefon alırken dikkat edilmesi gerekenler sorusunu sorarak piyasada bulunan birçok farklı model ve ürünü neye göre seçmeleri gerektiğini belirlemeye çalışıyor. Özellikle akıllı telefon piyasasının Çinli üreticilerle beraber tavan yapmasıyla oluşan bu durum, son üç dört sene içerisinde iyice ayyuka çıkmış durumda.

Oppo, Xiaomi, Huawei, Samsung, LG, Lenovo, Apple ve daha birçok firmanın pazara girmesiyle beraber artık hemen hemen her kullanıcıya ve her fiyat segmentine hitap eden ürünler bulunabiliyor. Saydığımız bu firmaların kendi markaları adı altında hem üst seviye, hem orta seviye, hem de alt seviye segmentlere birden fazla ürün çıkardıkları bilinmekte. Aynı sene içerisinde çıkan bu kadar ürün de haliyle kullanıcılarda kafa karışıklığına yol açıyor.

Bundan birkaç sene öncesine kadar ise durum aslında hiç böyle değildi. Sadece Apple, Samsung ve LG gibi firmaların arasında geçen bu rekabette bir sene içerisinde tek bir tepe model, tek bir orta model ve tek bir alt model cihaz görürdük. Böylece cep telefonu alırken dikkat edilmesi gerekenler sorusunu kullanıcılar daha çok bütçelerine göre yorumlayarak sağlıklı kararlar alabiliyorlardı.

Telefon Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ancak bahsettiğimiz o günler geride kaldı ve artık firmalar her fiyat segmenti için değişik noktalara yoğunlaşan birden fazla telefon çıkartarak daha çok insana hitap etmek istiyorlar. O halde gelin bütçenize göre en iyi seçimi yapabilmeniz adına bir telefon alırken nelere dikkat etmeniz gerektiğine yakından bakalım.

İşletim Sistemi

Windows Phone’lu cihazların bir bir piyasadan silindiğini varsayarsak, akıllı telefonlar için geliştirilen önümüzde Android ve iOS adlı iki işletim sistemi seçeneği bulunuyor. iOS sistemini sadece Apple çatısı altında bulunan cihazlarda bulabilirken, Android sistemini ise Apple dışında akıllı telefon üreten hemen hemen her firma kullanmakta. Telefon alırken dikkat edilmesi gerekenler listemizinse ilk maddesi işletim sistemi olacak.

Günümüzde bir akıllı telefon seçerken öncelikle cihazı Android mi yoksa iOS mu istediğinize karar vermeniz gerekiyor, bu iki işletim sisteminin de kendisine göre avantajları ve dezavantajları bulunmakta. Android’de geniş uygulama özgürlüğü, uygun fiyata ürünler, üçüncü parti programlarla ekosistem desteği gibi işlevselliklere erişebiliyorsunuz. iOS’da ise güvenlik, birinci parti ekosistem desteği ve yazılım desteği gibi konular öne çıkmakta.

Bize göre, yapacağınız araştırmalarla beraber, hangi işletim sisteminin size daha çok hitap ettiğini belirlemeniz ve buna göre seçim yapmanız her zaman en sağlıklı yöntem olacaktır.

Fiyat

Akıllı telefon alırken dikkat edilmesi gerekenler yazımızda işletim sistemi konusunu kapattıysak sıra bütçeye geliyor. Eğer iOS bir telefon alacaksanız Apple dışında hiçbir seçeneğiniz yok demektir, her ne kadar Apple da son zamanlarda birden fazla fiyat segmentine yönelik akıllı telefonlar çıkarmaya çalışsa da bu konuda Android gibi geniş bir özgürlüğe sahip değiller.

Android’de ise durum tam tersi denilebilir, istemediğiniz kadar çok cihaz alternatifiniz bulunmakta. Bu bağlamda kendi bütçenizi belirledikten sonra, belirlediğiniz bütçe aralığında alabileceğiniz en iyi cihazı seçmeye koyulabilirsiniz.

Telefon Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler: Ekran, Kamera ve Batarya Özellikleri

Birçok Android cihaz farklı özelliklerle kendisini öne çıkarıyor. Kimi cihazlar büyük ve kaliteli ekran severler için bünyelerinde dev ekranlara yer verirken, kimileri kaliteli fotoğraflar çekmek isteyenler için de kamera performansına önem veriyor. Sosyal medya kullanımı için farklı işlevsellikleri bulunan cihazlardan tutun da depolama alanı ve batarya konusuna yoğunlaşarak kullanıcılara farklı alternatifler sunan cihazlara kadar Android ekosisteminde her türlü telefonu bulabiliyorsunuz.

Bir akıllı telefon satın alırken bahsettiğimiz bu ve benzeri işlevselliklere dikkat etmenizi, en çok hangi işlevselliğe ihtiyaç duyuyorsanız o özelliğe yoğunlaşan cihazı tercih etmenizi öneriyoruz. Kısacası sanılanın aksine, sadece Samsung Galaxy Note gibi tepe model bir akıllı telefon almak zorunda değilsiniz.

Satış Sonrası Destek

Akıllı telefon alırken dikkat edilmesi gerekenler konusunun bir diğer önemli hususu da satış sonrası destek oluyor. Özellikle satış sonrası destek konusunda Türkiye’deki çoğu firmanın ne yazık ki yetersiz kaldığını, Avrupa ve Amerika’da gösterdikleri özeni Türkiye’de göstermediklerini görüyoruz.

Sizlere tavsiyemiz beğendiğiniz herhangi bir modelin markasını internet üzerinden araştırarak satış sonrası destek yorumlarına göz atmanız olacaktır. Bu araştırma esnasında son iki ya da üç senenin yorumlarını dikkate almalı, bu yorumlara göre kararınızı gerçekleştirmelisiniz.

Ayrıca seçtiğiniz modelin batarya şişmesi, ekranda görüntü gitmesi, kamera performansında düşüş gibi kronik sorunları olup olmadığını da araştırmalısınız. Son derece güvenilir, büyük markaların bile bazen piyasaya fabrika çıkışlı problemleri olan telefonlar sunduklarına şahit olabiliyoruz.

Satış sonrası destek konusuyla beraber akıllı telefon alırken dikkat edilmesi gerekenler yazımızın sonuna geldik. Umarız kendi bütçeniz ve arzularınıza uygun en iyi telefonu bulabilir, sorunsuz bir şekilde kullanabilirsiniz. Daha fazlası için bizi takipte kalmayı unutmayın, esen kalın.

Ceren {Ceren}

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir