Kapat
Sözleşmeyi Reddedenler İçin WhatsApp Alternatifi Uygulamalar
Mobil 0

Sözleşmeyi Reddedenler İçin WhatsApp Alternatifi Uygulamalar

Yeni yayınlanan WhatsApp kullanıcı sözleşmesiyle beraber popüler mesajlaşma programının da akıbeti tartışılmaya başlandı. Birçok ülkede yaşanan bu tartışma, programın kullanıcı gizliliğini ihlal ettiği iddiaları ile bambaşka bir boyut kazandı ve WhatsApp alternatifi uygulamalar 2021 içerisinde en çok merak edilen sorulardan birisi oldu.

Facebook’a bağlı olan mesajlaşma programının çok uzun zamandır bilgilerimizi kullandığı bilinen bir gerçek. Gerek reklam yönetiminde gerekse arama motoru optimizasyonunda WhatsApp üzerinden yazdığımız her şey zaten argüman olarak kullanılıyor. Bunun yanı sıra firmanın Instagram üzerinden de veri madenciliği yaptığı zaten kanıtlanmıştı.

Aslında Facebook’un popüler mesajlaşma programı ile beraber sınırsız bir bilgi kaynağı olduğunu söyleyebiliriz. Artık insanlar mesajlaşma uygulamaları üzerinden her şeyi konuşuyorlar. Bu tip yazılımlar mesajlarınızdan yapacakları çıkarımlarla yakın arkadaşlarınızı, fotoğraflarınızı, en sevdiğiniz yemeği, konum bilginizi ve hatta oy verdiğiniz partiyi dahi bilebiliyor.

WhatsApp Alternatifi Uygulamalar 2021

WhatsApp tarafından veri madenciliğinin artık da kabul edilmesi ve kullanıcılara açıkça sizin bilgilerinizi topluyoruz denmesinden sonra insanlar WhatsApp alternatifi uygulamalar arayışına başladı.

WhatsApp alternatifi uygulamalar yazımızla beraber sizlere hem yerli hem de yabancı mesajlaşma yazılımlarını tanıtacağız. Eğer siz de farklı bir mesajlaşma aracı arıyor ve artık WhatsApp kullanmak istemiyorsanız bu yazılımlara göz atabilirsiniz.

Telegram

Rus programcı Pavel Durov tarafından geliştirilen Telegram son zamanların en çok yükselen mesajlaşma aracı denilebilir. Birçok kişi Telegram’ı, bir Rus programcı geliştirdiği için, genellikle Rusya devletine ait olarak görüyor ki aslında tamamen yanlıştır.

Açık kaynak kodlu olarak geliştirilen Telegram, hemen hemen her açık kaynak kodlu program gibi, hiçbir devlete bağlı değildir. Açık kaynak kodlu terimi basitçe yazılım kodlarının bütün dünyaya açık olarak paylaşılması anlamına gelir, bunun sonucunda hem programlar daha güvenli hale hem de bağımsız hale gelirler.

Signal

Elon Musk’ın teşvikiyle beraber gündeme gelen Signal, Bayraktar Savunma Teknik Müdürü Selçuk Bayraktar tarafından da önerilen bir mesajlaşma aracı. Gelişmiş kalibrasyon sistemi, ileri düzey mesajlaşma ağı ve açık kaynak kodlu olmasıyla da Signal en güvenilir programlardan bir tanesi.

Herhangi bir kişiye ya da ülkeye ait olmayan Signal, ABD merkezli bir kurum tarafından yönetilmekte. Program hiçbir şekilde kâr amacı gütmemekte ve bütün yönelimi insanlara güvenli bir mesajlaşma aracı sunmak şeklinde. Daha çok “insanlığa hizmet” mottosuyla kurulan Signal’i sizler de rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Popüler Mesajlaşma Uygulamalarına Alternatifler

BİP

WhatsApp alternatifi uygulamalar listemizin bir diğer mesajlaşma aracı da BİP oluyor. Telegram’ın aksine açık kaynak kodlu olmayan BİP, Turkcell tarafından geliştirilen ve “Türkiye’nin mesajlaşma aracı.” mottosuyla yola çıkan bir program. Tamamen yerli olan ve yerli imkanlarla geliştirilen BİP sadece bir mesajlaşma programının da çok ötesine çıkıyor.

İçeriğinde sosyal panel gibi daha pek çok özelliği barındıran BİP ufak çaplı bir sosyal medya platformu görevi görüyor. Yurt dışına da açılan ve oldukça talep alan BİP, ilerleyen süreçlerde Türkiye dışına daha fazla yatırım yaparak bütün dünyanın tanıdığı bir marka olmak istiyor. Hem yerli sosyal medya hem de yerli mesajlaşma aracı arayanlar için BİP tam bir biçilmiş kaftan.

Dedi

WhatsApp alternatifi uygulamalar listemizdeki bir diğer yerli ve milli isim de Dedi. BİP’e nazaran daha taze olan Dedi, Bilgi Teknolojileri ve İnternet Güvenliği Derneği tarafından üretilmiş yüzde yüz yerli ve milli bir yazılımdır. Kullanıcı yorumlarına göre BİP’e kıyasla biraz daha az özellik sunan Dedi, geliştirilmeye ve iyi noktalara gelmeye oldukça müsait bir program olarak görülmekte.

BİP’i beğenmeyen ve daha farklı bir yerli yazılım arayan kişiler için Dedi en iyi alternatiflerden bir tanesi. Sesli ve görüntülü arama desteği de sunan Dedi’yi Google Play Store ve Apple Store üzerinden rahatlıkla edinebilirsiniz.

Line

WhatsApp alternatifi uygulamalar listemizdeki son mesajlaşma aracı olan Line aslında en az WhatsApp kadar popüler bir program. Avrupa ve Amerika’da fazla kullanılmasa da Asya kıtasında neredeyse bütün pazarı ele geçirmiş olan Line, sunduğu hizmetler ve çeşitlilikle bazı noktalarda rakiplerini bile solluyor.

Sadece bir mesajlaşma aracı olarak değil, bir sosyal medya aracı olarak da çok iyi işlev gören Line, Japonya’nın en popüler sosyal medya mecralarından birisi konumunda. Asya pazarında en iyi 5 seviyesindeki liderliğini kazanan Line’ın ilerleyen süreçlerde Amerika ve Avrupa pazarını da domine etmemesi için hiçbir sebep gözükmüyor. WhatsApp alternatifi uygulamalar arasından olan Line’ı siz de indirip deneyebilirsiniz.

WhatsApp Alternatifi Uygulamalar Arasından Hangisi?

WhatsApp alternatifi uygulamalar listemizin sonuna geldik. Listemizde birçok yazılım tanıtmaya çalıştık ve sizlere en iyi alternatifleri sunduk. Açık kaynak kodlu araçlardan, yerli ve milli araçlara kadar her türlü yazılımı tanıttığım listemizden siz de en beğendiğiniz programı indirebilir, aktif olarak kullanmaya başlayabilirsiniz. Ayrıca indirdiğiniz uygulamaları ailenize ve arkadaşlarınıza da tanıtmayı, onları daha özgür platformlara geçirmeyi unutmayın. Eğer siz de WhatsApp alternatifi uygulamalar yazımızı beğendiyseniz daha fazlası için bizi takipte kalabilirsiniz, görüşmek üzere!

Ceren {Ceren}

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir