Kapat
Bir An Önce Tüm Android Telefonlara Gelmesi Gereken Özellikler
Android 0

Bir An Önce Tüm Android Telefonlara Gelmesi Gereken Özellikler

Android, bugün akıllı telefon dünyasında en çok tercih edilen işletim sistemi olarak karşımıza çıkıyor. Google tarafından piyasaya sürülen Android’in uzun yıllardır geliştirilmeye devam etmesi bunun önemli sebepleri arasında yer alıyor. Android’in en büyük rakibi ise en popüler ikinci işletim sistemi olan Apple’ın geliştirdiği iOS oluyor. Her iki işletim sisteminin de birbirine karşı avantajları ve dezavantajları bulunsa da bir an önce tüm Android telefonlara gelmesi gereken özellikler bulunuyor.

Akıllı telefon dünyasında işletim sistemi denildiğinde akla gelen ilk iki işletim sistemi Google’ın geliştirdiği Android ve Apple’ın geliştirdiği iOS oluyor. Her iki marka ve işletim sistemi arasındaki rekabet uzun yıllara dayanıyor. Böyle kıyasıya bir rekabet ortamında markalar ise daha fazla kullanıcıyı kendi tarafına çekmek için çeşitli güncellemeler ile işletim sistemlerini geliştirmeye devam ediyorlar.

Her iki işletim sistemi de uzun yıllardır geliştirilmesi nedeniyle kullanıcılara başarılı bir deneyim sunabiliyor olsa da her iki markanın da sunması gereken bazı özellikler bulunuyor. Android’in iOS’dan geri kaldığı noktalarda ise fiyat fark etmeksizin tüm Android telefonlara gelmesi gereken özellikler bulunuyor. İşte o özellikler!

Bir An Önce Tüm Android Telefonlara Gelmesi Gereken Özellikler

Arayüz

Kullanışlılık kişiden kişiye değişkenlik gösterebilse de Android’in herkes tarafından daha kolay kullanılabilecek bir arayüze ihtiyacı bulunuyor. iOS kullanıcılarına neden bir Android telefona geçmedikleri sorulduğunda alınan en popüler cevaplardan bir tanesi alışamayacak olmaları düşüncesi oluyor. Samsung, Xiaomi ve Huawei gibi markalar kendi arayüzlerini geliştirmeleri sebebiyle daha iyi bir kullanıcı deneyimi sunarken Google’ın saf Android tarafında iyileştirmeler yapması gerekiyor.

Güvenlik

Android’in en güçlü rakibi iOS, sunduğu güvenlik avantajı ile Android’in bir adım ilerisine geçmeyi başarıyor. Android’deki en büyük problemlerden bir tanesi olan güvenlik zafiyetleri sürekli olarak yayınlanan güncellemeler ile en aza indirilmeye çalışılsa da tamamen giderilebilmiş değil. Bunun en büyük sebeplerinden bir tanesi ise Android’in açık kaynak kodlu bir yazılım olması.

Güncelleme

Android’in iOS’un gerisinde kaldığı durumlardan bir tanesi de güncellemeler. iOS yalnızca iPhone cihazlarda kullanılabildiği için yeni çıkan güncellemeler kısa süre içerisinde desteklenen tüm telefonlara gönderiliyor. Android tarafında ise binlerce cihaz ve onlarca üretici bulunduğu için bu durum pek de öyle olmuyor. En yeni Android güncellemelerini ilk sırada alan cihazlar ise Pixel serisi ve Android One projesi kapsamındaki modeller oluyor.

Görüntülü Görüşme

Android işletim sisteminde iPhone’larda gördüğümüz FaceTime gibi bir görüntülü görüşme uygulamasının olmaması büyük bir dezavantaj olarak karşımıza çıkıyor. Android’de görüntülü görüşme için çeşitli uygulamalar bulunsa da telefon ile birlikte gelen varsayılan bir uygulamanın olmaması büyük bir eksi. iPhone ise bu durumu oldukça popüler olan uygulaması FaceTime ile çözmüş durumda.

Widget

Widget özelliği aslında Android işletim sisteminde çok uzun zamandır mevcut ve kullanılmaya devam ediyor. Uzun süre sonra bu özelliği akıllı telefonlarında sunmaya başlayan Apple ise şık tasarımları ile bir adım öne geçmeyi başarıyor. Android dünyasında yapılması gereken yeniliklerden bir tanesi de daha şık tasarlanması gereken widget’lar oluyor.

Peki siz Android’e hangi özelliklerin gelmesi gerektiğini düşünüyorsunuz?

Ceren {Ceren}

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir