Kapat
Windows Yüklü Her Bilgisayarda Olması Gereken Programlar
Windows 0

Windows Yüklü Her Bilgisayarda Olması Gereken Programlar

2020 yılında uzaktan eğitim, iş gibi çalışma modellerin daha da yaygınlaşması ile bilgisayarlara olan rağbet de hayli arttı. Pek çok kişi çalışmak, eğitimine devam etmek ya da evde kaldığı günlerde zamanını daha eğlenceli kılmak için bilgisayarlara yöneldi. Biz de bilgisayar kullanma deneyiminizi daha üst seviyeye taşıyacak olan programlar hangileridir sizler için derledik. İşte Windows yüklü her bilgisayarda olması gereken programlar!

Bilgisayar dünyasında en çok kullanılan işletim sistemlerinden bir tanesi Microsoft tarafından geliştirilen Windows’tur. Bu işletim sisteminin en yeni sürümü olan Windows 10, bugün pek çok kişi tarafından aktif olarak kullanılmakta ve bilgisayarlarda karşımıza çıkmaktadır. Windows işletim sistemi ile birlikte bazı uygulama ve programlar gelse de bu yazılımlar iyi bir kullanıcı deneyimi için yeterli olmayabilir. Bu durumda diğer kullanıcılar gibi yeni programlar yüklemeniz ve bunları kullanmaya başlamanız gerekmektedir.

Windows Yüklü Her Bilgisayarda Olması Gereken Programlar

Ninite

Ninite, yeni bir bilgisayar satın alan ya da halihazırda mevcut olan bilgisayarına format atan kişilerin programları kolayca indirmesini sağlayan bir internet sitesidir. Programları zaman kaybetmeden güvenilir bir kaynaktan indirmek isteyen kişilerin tercih edebileceği internet sitesinde işinize yarayabilecek pek çok yazılım bulunmaktadır.

Google Chrome

Chrome, pek çok kişinin de bildiği üzere hem mobil hem de masaüstü platformda en çok tercih edilen tarayıcıların başında gelmektedir. Google tarafından geliştirilen tarayıcının geniş eklenti desteği sayesinde daha başarılı bir internet deneyimi elde etmek mümkündür. Chrome’un en büyük avantajı ise uzun yıllardır süregelen fazla bellek tüketim sorunudur. Eğer düşük RAM kapasitesine sahip bir bilgisayara sahipseniz Chrome tam olarak size hitap etmiyor olabilir.

7-Zip ya da WinRAR

7-Zip ya da WinRAR, sıkıştırılmış dosyaları açmak için tercih edebileceğiniz programlar arasındaki en popülerleridir. 7-Zip tamamen ücretsiz bir şekilde kullanılabilirken WinRAR ise pek çok kişinin de bildiği üzere ücretli olmasına rağmen ömür boyu ücretsiz kullanılabilmektedir.

Google Drive

Son yıllarda daha yaygın hale gelen bulut depolama çözümlerinin öncülerinden bir tanesi de Google Drive’dır. Özellikle depolama alanından tasarruf etmek, fotoğraf ya da videolarını saklamak isteyen kişilerin tercih ettiği Drive, ücretsiz olarak 15 GB depolama alanı da sunmaktadır. Eğer bu alan bana yetmez diyorsanız platformun uygun fiyatlı depolama seçeneklerine de göz atabilirsiniz.

VLC

Dizi ve film izlemeyi seven kişilerin mutlaka adını bir defa duydukları VLC, pek çok farklı video uzantısını ve altyazı dosyalarını çalıştırabilmesi ile ünlüdür. Daha gelişmiş bir medya deneyimi isteyen kişilerin tercih edebileceği program tamamen ücretsiz bir şekilde indirilebilmekte.

Revo Uninstaller

Revo Uninstaller, bilgisayarınıza yüklediğiniz uygulama ve programları kalıntı bırakmadan kaldırmanızı sağlayan bir yazılımdır. Sildiğiniz programların geride kalan kalıntıları temizleyerek daha başarılı bir kullanıcı deneyimi sunan programın ücretsiz sürümü de mevcut.

Peki siz bilgisayarınızda hangi programları kullanıyorsunuz? Her Windows kullanıcısının bilgisayarında mutlaka bulunması gereken programları bizimle yorumlar kısmında paylaşabilirsiniz.

Ceren {Ceren}

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir