Kapat
Daha Hızlı Bir Bilgisayar için Yapılması Gerekenler
Windows 0

Daha Hızlı Bir Bilgisayar için Yapılması Gerekenler

Hayatımızın önemli teknolojik aletlerinden bir tanesi olan bilgisayarlar son dönemde ortaya çıkan salgın hastalık ile birlikte hiç olmadığı kadar hayatımızın merkezine yerleşmeyi başardı. İşte, eğitimde ve eğlencede aklınıza gelebilecek pek çok alanda aktif olarak kullanılan bilgisayarların performansları da kullanıcılar için büyük önem teşkil etmeye başladı. Özellikle aktif olarak bilgisayar kullanan kişilerin şikâyet ettiği performans sorunlarına çözüm arıyoruz, işte daha hızlı bir bilgisayar için yapılması gerekenler!

Günümüz itibariyle oldukça gelişen ve günden güne değişen bilgisayar teknolojisinde aslında oldukça ileri bir noktaya gelindi. İşletim sistemi itibariyle macOS ve Windows olmak üzere ağırlıklı olarak iki farklı işletim sisteminden oluşan bilgisayar sektöründe elbette Linux dağıtımları da yerini aldı. İstatistiklere göre bilgisayar dünyasının en popüler işletim sistemi ise tahmin edebileceğiniz üzere Microsoft’un geliştirdiği Windows oldu. Biz de bu rehberimizde ağırlıklı olarak Windows kullanıcıları üzerinden ipuçları paylaştık.

Daha Hızlı Bir Bilgisayar İçin Yapılması Gerekenler

Doğru Temizlik Programlarını Tercih Edin

Daha hızlı bir bilgisayar için yapılması gereken ilk işlemlerden bir tanesi doğru bir temizlik programı ile bilgisayarınızı rahatlatmak olacaktır. Kullanıma bağlı olarak uzun süre temizlenmeyen bilgisayarlarda yavaşlamaların ve kasmaların görülmesi muhtemeldir. Temizlik işlemi kadar bu işlemde kullanılacak program da son derece önemlidir. Doğru bir temizlik programı ile hem depolama alanınızı boşaltmak hem de cihazınızın performansını artırmak mümkündür.

Animasyonlardan Vazgeçin

Daha hızlı bir bilgisayar için yapılması gerekenlerden bir tanesi de gereksiz animasyonlardan vazgeçerek daha sade bir ara yüz kullanımına adapte olmaktır. Animasyonlar her ne kadar kullanıcının gözüne hoş görünse de performanslı bir kullanım isteyen kişiler genellikle animasyonları kapatmakta ve daha sade bir bilişim hayatı sürdürmektedirler.

Donanımsal Geliştirmeler Yapın

İşletim sisteminizde gerçekleştirebileceğiniz işlemlerin ardından hala bilgisayarınız yeterince hızlanmadıysa artık donanımsal geliştirmeler yapmanın vakti gelmiş demektir. Özellikle dizüstü bilgisayar gibi komplike yapılarda en kolay geliştirmeler RAM ve SSD tarafında gerçekleştirilmektedir. Eğer daha hızlı bir bilgisayar istiyorsanız siz de diğer pek çok bilgisayar kullanıcısı gibi donanım yükseltmeyi değerlendirebilirsiniz.

Başlangıç Programlarını Kapatın

Özellikle bilgisayarların açılış sürelerini uzatan en önemli faktörlerden bir tanesi başlangıç programlarıdır. Görev yöneticisi üzerinden ulaşabileceğiniz başlangıç programlarını kapatmak bilgisayarınızın çok daha hızlı açılmasına ve açıldıktan sonra da hızlı bir şekilde çalışmasını sağlayacaktır. Bu nedenle daha performanslı bir kullanım için başlangıç programlarını olabilecek en az seviyede tutmak son derece önemlidir.

Bilgisayarınızı Düzenli Aralıklarla Kirlerden Arındırın

Bilgisayar kullanıcılarının atladığı ancak oldukça önemli konulardan bir tanesi olan bilgisayar temizliğinin her yıl düzenli olarak yapılması son derece önemlidir. Bilgisayarınızın kasasında biriken toz ve kirin zaman içerisinde bilgisayarınızın performansına zarar verdiği herkes tarafından bilinen bir gerçektir. Bu nedenle bilgisayarınızı düzenli aralıklarla temizlemek daha performanslı bir kullanım için size yardımcı olabilir.

Ceren {Ceren}

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir