Kapat
Google’a Yaklaşık 200 Milyon TL’lik Ceza Kesildi!
Haberler 0

Google’a Yaklaşık 200 Milyon TL’lik Ceza Kesildi!

Google’a yaklaşık 200 milyon TL’lik ceza kesildi! Türkiye’nin önemli kurumları arasında yer alan Rekabet Kurumu, arama motoru devi Google’a Rekabetin Korunması Hakkında Kanununu ihlal ettiği gerekçesiyle tam 196.708.54 TL ceza kesti. Yaklaşık 200 milyon TL değerindeki bu ceza teknoloji basınında geniş yankı buldu. Arama motoru devinin bu süreçte ne yapacağı ise en çok merak edilen konular arasında yerini aldı.

İşletmelerin ticari faaliyetlerini koruma altına alan ve haksız rekabetin önüne geçmeyi hedefleyen Rekabet Kurumu yine büyük çaplı bir cezaya imza attı. Bu yılın başında Google’a işletmelerin faaliyetlerini zorlaştırmak ve piyasadaki rekabeti bozmak gerekçesiyle yaklaşık 100 milyon TL değerinde idari para cezası uygulayan kurum bu sefer de farklı bir kural ihlali tespit etti ve yaklaşık 200 milyon TL değerinde cezanın kesilmesine hükmetti.

Rekabet Kurumu’nun 200 milyon TL değerindeki son idari para cezasına ilişkin detaylara bakıldığında cezanın sebebi Google’ın reklam verenleri organik arama sonuçlarının önüne geçirmesi olarak açıklandı. 4054 sayılı Rekabetin Korunması Hakkında Kanununu ihlal eden Google’a yapılan incelemeler neticesinde 196 milyon 708 bin 54 TL idari para cezası kesilmesine karar verildi.

Google’a Yaklaşık 200 Milyon TL’lik Ceza Kesildi!

Yaklaşık 200 milyon TL değerinde idari para cezası uygulanmasına karar veren Rekabet Kurumu aynı zamanda Google’dan bazı taleplerde de bulundu.

  1. Google’ın kararın tebliğinden sonraki 6 aylık süreçte reklamları organik sonuçları dışlamayacak şekilde konumlandırması.
  2. Google’ın geliştirdiği yeni sponsorlu reklam modelini kendisine tanınan sürenin 1 ay öncesinde Rekabet Kurumu’na bildirmesi.
  3. Google’ın 5 yıl süresince her yıl bir defaya mahsus olmak üzere Rekabet Kurumu’na rapor sunması.

Soruşturma kapsamında Rekabet Kurumu’na 4 Kasım tarihinde Google adına sözlü ifade verilen 3,5 saatlik çevrim içi toplantıda Google’ın arama sorgularının sadece %16’sında metin reklamlarına yer verildiği ve bu oranın gittikçe azaldığı ifade edildi.

Ceren {Ceren}

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir