Kapat
Bilgisayar Oyunu Nasıl Yapılır?
Oyun 0

Bilgisayar Oyunu Nasıl Yapılır?

Tüm dünyayı etkisi altına alan hastalık ile birlikte insanlar virüsten korunmak için uzun bir süre evlere kapandı. Dönem dönem başlayan sokağa çıkma yasakları ile birlikte hiç olmadığı kadar fazla evde kapalı kalmak zorunda olan kişiler sıkıcı geçen zamanlarını biraz daha iyi hale getirebilmek için çeşitli aktivitelere yöneldi, bunlardan bir tanesi bilgisayar oyunlarıydı. Boş vakitlerini değerlendirmek isteyen pek çok kişi ya yeni şeyler öğrendi ya da çeşitli aktivitelere yöneldi. Bu süreci verimli geçirmek ve yeni bir şeyler öğrenmek isteyenlerin en çok merak ettiği konulardan bir tanesi ise bilgisayar oyunu nasıl yapılır sorusu oldu.

İlk olarak 1980 yılında ortaya çıkan ve 40 yıllık süreçte hayatımızın bir parçası haline gelmeyi başaran bilgisayar oyunları teknolojinin gelişmesi ile de birlikte hiç olmadığı kadar hayatımıza dahil oldu. Akıllı telefonların yaygınlaşması ile birlikte popülaritesi hızlı bir şekilde yükselen oyunlar zaman içerisinde bilgisayarlardan çıkarak akıllı telefonlarımıza girdi. Özellikle kalabalık şehirlerde toplu taşıma araçlarını kullanan kişiler ulaşımda geçirdikleri uzun saatleri mobil oyunlar ile değerlendirmeye başladı. Mobil oyunlar her ne kadar gelişmeye ve popülerleşmeye başlasa da oyuncular nezdinde bilgisayar oyunlarının her zaman ayrı bir yeri vardı.

Gelişmiş grafikleri, başarılı oyun deneyimi ile bilgisayar oyunları her zaman en popülerlerden bir tanesi olmayı başardı. Klavye ve fare seçeneğinin yanı sıra bir konsol gibi kontrolcü yardımıyla da bilgisayar oyunlarını oynayabiliyor olmanız bu alışkanlığın var olmasını sağlayan sebeplerden bir tanesiydi. Peki onlarca kişilik ekipler tarafından hazırlanan bu başarılı yapımlar bir fikirden bilgisayarımıza girene kadarki sürede hangi süreçlerden geçiyordu? İşte merak ettiğiniz o sorunun cevabı!

Bilgisayar Oyunu Nasıl Yapılır?

Bilgisayar oyunları oldukça geniş bir kapsamı içerisinde barındırdığı için tüm süreci tek bir yazıda anlatmak elbette pek mümkün değil. Ancak giriş ya da orta seviye bir oyunun yapım sürecinden bahsetmek gerekirse bunu beş adımda anlatsak sanırım yanlış söylemiş olmayız.

  1. Araştırma yapmaya başlayın.
  2. Oyununuzun taslağını oluşturun.
  3. Nelere ihtiyacınız olduğunu tespit edin.
  4. Oyununuzu geliştirmeye başlayın.
  5. Oyununuzu test edin ve insanlara tanıtın.

Araştırma Yapmaya Başlayın

Bilgisayar oyunu yapımı da aslında diğer pek çok ürün ve hizmetin yapım süreciyle benzerlikler gösteriyor. Aklınıza gelebilecek her ürünün geliştirme sürecinde olduğu gibi bilgisayar oyunu yapımı sürecinde de yapmanız gereken ilk şey araştırma yapmaya başlamak oluyor. Her ürün grubunda olduğu gibi bilgisayar oyunlarında da ilk adım fikir üretmekten geçiyor. İyi düşünülmüş bir fikir on binlerce rakibinizden sıyrılmanızda ve oyuncuların dikkatini çekmenizde büyük rol oynuyor.

Oyununuzun Taslağını Oluşturun

Yoğun bir araştırma sürecinin sonunda elde ettiğiniz fikirleri gerçekleştirmek için şimdiki yapmanız gereken ise kolları sıvamak oyununuzun taslağını oluşturmak oluyor. Bunun için ilk olarak hangi programlama dilini kullanacağınızı belirlemekte fayda olabilir. Eğer bir yazılım diline hakimseniz projenizde onu kullanmak size büyük kolaylık sağlayacaktır. Herhangi bir yazılım dili hakkında bilginiz yoksa ilk olarak bir dil öğrenmek size proje sürecinde oldukça yardımcı olacaktır. Hazırlayacağınız taslağın proje süresince sizinle birlikte olacağını ve projenizi şekillendireceğini unutmayın.

Nelere İhtiyacınız Olduğunu Tespit Edin

Yazının başında da belirttiğimiz gibi bilgisayar oyunları oldukça geniş bir dünya ve çeşit çeşit yapıma rastlamak mümkün. Bu nedenle hayalini kurduğunuz yapıma göre ihtiyacınız olan yazılım ve donanımlar da oldukça çeşitli. Siz de herkes gibi son derece gelişmiş grafiklere sahip başarılı bir oyunun hayalini kuruyor olabilirsiniz ancak bunu gerçekleştirmek tahmin ettiğiniz kadar kolay olmayabilir. Gelişmiş oyunlar genellikle onlarca kişilik ekipler tarafından hazırlanır ve kullanıcıya sunulur. Bir kişinin hem kod yazması hem modelleme yapması pek kolay olmayacağı için kendinize kafa dengi bir ekip bulmak son derece faydanıza olabilir.

Kolları Sıvayın ve Sonucu Görmek İçin Çalışmalara Başlayın

Oyununuzu Geliştirmeye Başlayın

Uzun bir araştırma sürecinin sonunda artık nihayet somut bir şeyler görmeye başlıyoruz gibi görünüyor. Araştırmalarınız tamam, fikriniz sağlam ve ekibiniz beklemede ise artık oyununuzu geliştirmeye hazırsınız demektir. Artık geriye sadece ekibinizi koordine etmek ve başarıya giden bu zor yolu gitmek kaldı. Motivasyonunuzu toplayın ve bu uzun yolculuktaki yerinizi alın.

Oyununuzu Test Edin ve İnsanlara Tanıtın

Tebrikler! Her şey yolunda gittiyse ve oyununuz hazırsa artık geriye sadece bu yapımı test etmek ve insanlara tanıtmak kalmış demektir. Oyunun test aşaması da en az geliştirilmesi kadar önemlidir. Sanırım pek çok oyuncu gibi siz de hatalarla dolu bir oyunla karşılaşmak istemezsiniz. Bunun için oyun canavarı arkadaşlarınızdan yardım alabilir, onların desteğine başvurabilirsiniz. Oyununuzu daha geniş kitlelere duyurmak için sosyal medya reklamlarından ve sponsorluk anlaşmalarından yararlanabilirsiniz.

Ceren {Ceren}

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir