Kapat
USB 4 Nedir? USB 3.0 ve USB 4 Arasındaki Farklar Neler?
Donanım 0

USB 4 Nedir? USB 3.0 ve USB 4 Arasındaki Farklar Neler?

Geçen yıllar içerisinde her ne kadar teknoloji oldukça büyük bir gelişim göstermiş olsa da hala tam anlamıyla kablolardan kurtulabilmiş değiliz. Akıllı telefonumuzu şarj ederken, harici depolama biriminden veri aktarırken ya da herhangi iki cihaz arasında bağlantı sağlarken çoğu zaman kablolu bağlantıya ihtiyaç duyuyoruz. Kablolara olan bağımlığımızı azaltmada en büyük rol oynayan kablosuz şarj cihazlarında dahi hala bir şarj kablosuna ihtiyacımız var. Peki hepimizin yakından tanıdığı USB teknolojisinin en yeni sürümü olan USB 4 nedir?

Kablosuz bir geleceğin bizi beklediği teknoloji dünyasında yüksek boyutlardaki veri transferlerini daha hızlı gerçekleştirebilmek, cihazlarımızı şarj edebilmek ve görüntü aktarımı yapabilmek için hala kablolu bağlantılara ihtiyaç duyuyoruz. Hal böyle olunca pek çok noktada pratiklik kazandıran bu teknolojinin gelişimini de yakından ilgiyle takip ediyoruz. USB teknolojisinde özellikle geçtiğimiz yılda önemli gelişmeler yaşanırken her gün bilgisayarlarımızın üzerinde gördüğümüz bu girişlerin anlamını merak edebiliyoruz. İşte USB 3.0 ve USB 4 hakkında bilmeniz gerekenler!

USB 4 Nedir? USB 3.0, 3.1 ve 3.2 Hakkında Bilmeniz Gerekenler!

En yeni teknolojiler ile donatılan ve yüksek veri aktarım kapasitesi ile dikkatleri üzerine çeken USB 4, 40 Gbps veri aktarım hızı ile 2019 yılında karşımıza çıkıyor. Geçtiğimiz yılın önemli teknolojik gelişmeleri arasında yer alan bu teknolojinin yüksek veri aktarım kapasitesinin yanı sıra pek çok özelliği de bulunuyor. Intel tarafından geliştirilen ve Apple tarafından yoğun bir şekilde kullanılan Thunderbolt 3 teknolojisinin kullanıldığı USB 4’de iki adet 4K ekran ve 100W güç desteği bulunuyor. USB 4 sayesinde onlarca hatta yüzlerce GB büyüklüğündeki dosyaları çok kısa sürede aktarmak mümkün hale geliyor.

USB 4’den önce kullanılan USB 3.1 ve 3.2 gibi teknolojiler olsa da bunlardan en popüleri uzun seneler kullanılan USB 2.0 teknolojisinden sonra 2007 yılında hayatımıza giren USB 3.0 teknolojisi oluyor. 5 Gbps veri aktarım hızına sahip olan bu girişi ayrıt etmenin oldukça kolay bir yolu bulunuyor. Mavi renkteki portları sayesinde bilgisayar ve elektronik cihazlar üzerindeki USB 3.0 girişleri kolayca fark edilebiliyor. Günümüzde 40 Gbps gibi devasa hızlardan bahsetsek de dönemin en hızlı veri aktarım teknolojilerinden bir tanesinin 5 Gbps aktarım hızı ile USB 3.0 olduğunu unutmamak gerekiyor.

USB 3.0 teknolojisinin hayatımıza girmesinden sonraki 5 yıllık sürenin sonunda karşımıza çıkan yeni sürüm ise USB 3.1 oluyor. USB 3.0’a kıyasla iki kat daha yüksek aktarım hızı sunan bu teknolojinin kapasitesi ise 10 Gbps oluyor. Teknolojinin gelişimi beraberinde yüksek boyutlu verileri getirince yeni bir teknolojiye ihtiyaç duyuluyor ve yine 5 yılın ardından USB 3.2 adındaki yeni sürüm duyuruluyor. Bu seferki sürüm 20 Gbps aktarım kapasitesi sunarken 10 Gbps’lik iki kanal üzerinden veri aktarımı yapabiliyor. Bu uzun yolculuğun son üyesi ise geçtiğimiz yıl tanıtılan 40 Gbps aktarım hızına sahip USB 4 oluyor.

USB 3.0 ve USB 4 Arasındaki Farklar Neler?

  • Yaygın kullanım
  • Bağlantı noktaları
  • Güç aktarım hızı
  • Thunderbolt 3 uyumluluğu
  • Akıllı aktarım
  • Veri aktarım hızı
  • Versiyon uyumluluğu

USB 3.0 ve USB 4 arasında yedi maddeden oluşan farklılıklar bulunuyor. Teknolojinin gelişmesi çeşitli farklılıkları da beraberinde getirirken bu konu da yine kullanıcılar tarafından oldukça merak ediliyor.

Ceren {Ceren}

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir