Kapat
Masaüstü PC Temizliği Nasıl Yapılır? Dikkat Etmeniz Gerekenler
Donanım 0

Masaüstü PC Temizliği Nasıl Yapılır? Dikkat Etmeniz Gerekenler

Daha fazla performans ve daha az ısınma için düzenli aralıklarla gerçekleştirmeniz gereken masaüstü PC temizliği nasıl yapılır? Dünya genelinde en çok tercih edilen bilgisayar türlerinden bir tanesi olan masaüstü bilgisayarlar özellikle de oyuncuların favorisi haline gelmiş durumda. Yüksek performans gerektiren işlemleri rakibi dizüstü bilgisayarlara göre daha iyi şekilde yerine getiren masaüstü bilgisayarların ileriye dönük özelleştirilebilir yapıları da onları bir adım öne çıkaran unsurlardan. Peki daha iyi bir kullanıcı deneyimi için masaüstü PC temizliği nasıl yapılır?

Aylarca ve kimi zaman yıllarca yerinden hiç kıpırdamadan duran kasaların içlerini açtığınızda sizi hüzünle kaplayacak bir manzarayla karşılaşmanız son derece muhtemel. Diğer her şeyde olduğu gibi düzgün bir bakımla desteklenmeyen bilgisayarınız da zaman içerisinde dış etkenlerden etkilenecek ve ister istemez tozlanacaktır. Bu durum anormal ısınmaları, performans düşüşlerini ve donanım hasarlarını da beraberinde getirebileceğinden son derece dikkat edilmesi gerekmektedir.

Daha iyi bir performans, uzun ömürlü donanımlar ve doğru kullanım için masaüstü bilgisayarlar da dizüstü bilgisayarlar ile benzer şekilde düzenli aralıklarla temizlenmelidir. Bu temizlik işleminin yanı sıra düzenli aralıklarla yapılan bakımlar da son derece faydalı olacaktır. Uzun süre termal macunu değiştirilmeyen bilgisayarların soğutma sistemlerinin eskisi kadar performanslı çalışmayacağı herkes tarafından kabul edilen bir gerçektir. Peki temizlik işleminde dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Masaüstü PC Temizliği Nasıl Yapılır?

  • İlk olarak işlemlere başlamadan önce temiz bir alan oluşturun.
  • Temizlik esnasında kullanacağınız araç ve gereçleri hazır bulundurun.
  • Bilgisayarınızı kapatın, elektrik bağlantısını kesin ve çevre birimlerinizi ayırın.
  • Temizlik işlemine başlamak için kasayı yan yatırın.
  • Kasanın yan tarafında yer alan paneli ayırın.
  • Elektrikli süpürge yardımıyla kasayı içerisinde yer alan büyük tozlardan arındırın.
  • Basınçlı hava ile dikkatli şekilde küçük parçaları dağıtın.
  • Soğutma sistemindeki fanları dikkatli bir şekilde temizleyin.
  • Kasanın içerisinde yer alan bileşenleri ayırın.
  • Son olarak ızgaraların tozunu alarak temizleme işlemini tamamlayın.

Temizlik İşlemine Giriş

Temiz Bir Alan Oluşturun

Uzun süredir temizlenmeyen masaüstü bilgisayarların içerisinden çok sayıda kir ve tozun dışarı çıkması muhtemeldir. Bu nedenle temizlik işlemlerine başlamadan önce kendinize uygun bir ortam hazırlamanız işlerinizi büyük oranda kolaylaştıracaktır. Bu işlem ortamın temizliğine fayda sağlayacağı gibi parçalar için de olumlu bir hamle olacaktır.

Temizlik Esnasında Kullanacağınız Araç ve Gereçleri Hazırlayın

Masaüstü bilgisayar temizliğinde kullanmanız gereken birkaç farklı malzeme bulunmaktadır. Bunlardan başlıca olanları bir tornavida, elektrikli süpürge, kompresör, ince ve yumuşak kıllı diş fırçasına ve izopropil alkoldür. İhtiyacınıza uygun olarak bu malzemeleri temizlik işleminden önce hazır bulundurmanız son derece önemlidir.

Bilgisayarınızı Kapatın, Elektrik Bağlantısını Kesin ve Çevre Birimlerinizi Ayırın

Temizlik işlemine başlamadan önce dikkat etmeniz gerekenlerden bir tanesi de bilgisayarınızı kapatmak ve herhangi bir güç kaynağına bağlı olmadığından emin olmaktır. Bunlardan sonra yapmanız gereken ise kasanıza bağlı olan tüm çevre birimlerini ayırmak ve temizlik işlemine bu şekilde başlamaktır.

Temizlik İşlemine Başlamak İçin Kasayı Yan Yatırın

Bilgisayarınızı kapattıktan ve elektrik ile olan bağlantısını kestikten sonra yapmanız gereken işlem kasanızı ilk adımda temizlik için hazırlamış olduğunuz uygun ortamda yan yatırmak olacaktır. Bu işlem esnasında dikkat etmeniz gereken nokta diğer adımda gerçekleştireceğiniz panel sökme işlemi için kasadan ayıracağınız panelin üst tarafa gelecek şekilde kasanın konumlandırılmasıdır.

Kasanın Yan Tarafında Yer Alan Paneli Ayırın

Kasanızı yan yatırdıktan sonra eğer doğru konumlandırmışsanız panelin yukarı tarafta yer aldığını ve belirli vidaların bu paneli tuttuğunu görebilirsiniz. İkinci adımda hazırladığınız tornavida ile paneli sökebilir ve kasanın içerisinde yer alan donanımlara ulaşabilirsiniz. Panelden söktüğünüz vidaları kaybetmemeye dikkat edin.

Temizlik İşleminin Yapılışı

Elektrikli Süpürge Yardımıyla Kasayı İçerisinde Yer Alan Büyük Tozlardan Arındırın

Uzun süre temizlenmeyen bilgisayarlarda büyük toz ve kalıntıların yer alması sık karşılaşılan durumlardandır. Bu nedenle detay temizliğe geçilmeden önce kaba temizliğin yapılması gerekmektedir. Elektrikli süpürge yardımıyla kasanın içerisindeki hiçbir bileşene temas ettirmeden ve aşırı derecede yakınlaştırmadan toz ve kirlerin temizlenmesi yeterli olacaktır.

Basınçlı Hava ile Dikkatli Şekilde Küçük Parçaları Dağıtın

Küçük ve ince detaylar için hava kompresörünün ucuna yerleştirdiğiniz ince başlık ile tozları dikkatli bir şekilde dağıtın. Bu işlem esnasında kompresörü donanım parçalarına temas ettirmemeye ve doğrudan fanlara tutmamaya özen gösterin.

Fanları Dikkatli Bir Şekilde Temizleyin

Fanların üzerinde yer alan toz ve kirleri temizlemek için izopropil alkolden ve yeni bir diş fırçasından yardım alabilirsiniz. Bu esnada fanların dönmemesine ve temas ettirdiğiniz şeyin fanlara zarar vermemesine dikkat edin. Fanın kasa ile olan bağlantısını söktüyseniz doğru şekilde yerleştirdiğinizden emin olun.

Kasanın İçerisinde Yer Alan Bileşenleri Ayırın

Kasanın içerisinde yer alan ekran kartı, sabit sürücü, optik sürücü gibi donanımları kasadan ayırın ve temizlik işlemine bu parçaların altında kalan ve ulaşılamayan yerlerde de devam edin. Bu işlem esnasında parçalara zarar vermemeye özen gösterin.

Izgaraların Tozunu Alın

Temizliğin son aşamasında ise kasanızın hava almasını sağlayan ızgaraların üzerinde tozları temizleyin. Unutmayın ızgaraların üzerinde biriken tozlar hava akışı ile birlikte kasanızın içerisine birikecektir. Bu da kasanızın daha hızlı kirlenmesine neden olabilir.

Masaüstü PC nasıl temizlenir rehberimizin buradan sonuna geldik, bu işlemlerin sizin sorumluluğunuzda olduğunu ve yaşanan aksiliklerden bizim sorumlu olmadığımızı unutmayın.

Ceren {Ceren}

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir