Kapat
iPhone 12 Mini Özellikleri, Tasarımı, Fiyatı ve Çıkış Tarihi!
Haberler 0

iPhone 12 Mini Özellikleri, Tasarımı, Fiyatı ve Çıkış Tarihi!

Apple, kullanıcılar tarafından merakla beklenen iPhone 12 ailesinin 13 Ekim’de tanıtılacağı resmi olarak açıkladı. Her yıl olduğu gibi bu yıl da büyük ilgi görecek etkinliğin detayları netleşmeye başlamışken tanıtılacak modellere ait bilgiler de gelmeye başladı. Bu seferki ailenin bir de küçük üyesi iPhone 12 Mini var. İşte iPhone 12 Mini özellikleri, tasarımı, fiyatı ve çıkış tarihi!

Akıllı telefon dünyasının önemli isimlerinden bir tanesi olan ve uzun yıllardır başarısını korumayı başaran Apple, her yıl olduğu gibi bu yıl da yılın son çeyreğinde yeni iPhone modellerini tanıtmaya hazırlanıyor. Her yeni modelde fiyatları biraz daha yükselen ve haliyle ulaşılması daha zor olan iPhone modelleri, Apple’ın yeni fiyatlandırma politikası ile zaman zaman ucuzluyor ve daha erişilebilir hale geliyor. Bu hamleyi devam ettirmek ve satışlarını eski seviyelere çıkarmak isteyen marka yeni iPhone 12 ailesinde bir de uygun fiyatlı model görmek istiyor.

iPhone 12 ailesinin en küçük ve en uygun fiyatlı üyesi olması beklenen iPhone 12 Mini’nin iPhone SE’den bile küçük olması bekleniyor. Apple’ın hala ciddi bir kullanıcı kitlesi küçük boyutlu akıllı telefon istemeye devam ediyor, yeni bir model çıkartacak kadar. Hal böyle olunca Apple da satışları eski seyrine getirebilmek için kullanıcıların isteklerine daha fazla kulak vermek ve yerine getirmek zorunda kalıyor. Markanın iPhone 8 kasasına güncellenmiş donanımları yerleştirmesi ile ortaya çıkan iPhone SE 2020’de daha net bir şekilde anlaşılabilen bu durum iPhone 12 ailesinde de iPhone 12 Mini ile devam edecek gibi görünüyor.

iPhone 12 Mini Özellikleri, Tasarımı, Fiyatı ve Çıkış Tarihi!

Apple, son birkaç yılın aksine yeni iPhone 12 ailesinde üç değil dört farklı model ile kullanıcıların karşısına çıkmaya hazırlanıyor. iPhone 12 Mini isimli küçük üyenin katıldığı yeni seride küçük boyutlu akıllı telefon isteyenlerin çağrılarına kulak verilecek gibi görünüyor. iPhone SE 2020’nin devamı niteliğince olacak iPhone 12 Mini’nin günümüz tasarım çizgilerine sahip olması bekleniyor.

Kutu İçeriği

iPhone 12 serisi ile birlikte teknoloji basınında yankılanan iddialardan bir tanesi de kutu içeriğinden şarj aletinin ve kulaklığın çıkmayacağı oluyor. Markanın üretim maliyetlerini düşürmek adına böyle bir hamleye imza atılacağı konuşulsa da henüz bu bilgiyi doğrulayan resmi bir açıklama bulunmuyor. Hal böyle olunca sonucu herkes ile birlikte 13 Ekim’de gerçekleştirilecek etkinlikte göreceğiz gibi duruyor. Apple’ın şarj aletini ve kulaklığı kutu içeriğinden kaldırması halinde akıllı telefon dünyasında radikal bir değişim yaşanacağını söylemek mümkün. Zira yüksek ihtimalle bu senaryonun gerçekleşmesi halinde birkaç yıl içerisinde herkesin akıllı telefon ile birlikte şarj aleti de satın alması gerekeceğini söyleyebiliriz.

Ekran ve Tasarım

5.4 inç büyüklüğünde Super Retina OLED teknolojisine sahip çentikli ekran ile birlikte gelmesi beklenen iPhone 12 Mini’nin en çok merak edilen detaylarından bir tanesi de tasarımı oluyor. Apple’ın akıllı telefon modellerinde son birkaç yıldır kullandığı tasarım bu modelde de devam ederken iPhone 12 Mini’nin hangi renk seçenekleri ile sunulacağı ise bilinmiyor. Tasarım anlamında pek çok detayı henüz netleşmemiş olan iPhone 12 Mini’nin tüm detayları 13 Ekim’de gün yüzüne çıkacak gibi görünüyor.

Performans

iPhone modellerinin tercih edilmesindeki en önemli faktörlerden bir tanesi olan performans noktasında ise iPhone 12 Mini, Apple’ın akıllı telefon dünyasındaki en yeni A14 Bionic işlemcisini taşıyacak gibi görünüyor. 4 GB LPDDR5 çift kanala sahip RAM ile desteklenen performans tüm iPhone modellerinde olduğu gibi bu modelde de öne çıkacağa benziyor. Performans özellikleri itibariyle iPhone 12 Mini’nin, adının aksine amiral gemisi sınıfında yer alacak bir model olduğunu söylememiz mümkün.

iPhone 12 Mini’nin batarya noktasına baktığımızda ise bizleri 2227 mAh kapasiteye sahip bir batarya karşılıyor. Kağıt üzerine bakıldığında bu değer oldukça düşük görünse de nasıl bir kullanıcı deneyimi sunacağını zaman göstereceğe benziyor. Bu cihazda hızlı ve kablosuz şarj özelliklerinin bulunduğunu belirtelim.

iPhone 12 Mini Özellikleri, Tasarımı, Fiyatı ve Çıkış Tarihi!

Uygun fiyatlı modeller sunmaya çalışan Apple’ın bu cihazda da mevcut hamlesini devam ettirmesi tahmin ediliyor. Yurt dışında 5024 TL’lik fiyat etiketiyle sunulması beklenen cihazın Türkiye fiyatının ise vergilerle 9878 TL olacağı tahmin ediliyor. iPhone 12 Mini satışa sunulana kadarki zamanda yaşanan kur değişikliklerinin fiyata etki edebileceğini de hatırlatalım.

Ceren {Ceren}

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir