Kapat
USB Bellek Biçimlendirme Nasıl Yapılır?
Genel 0

USB Bellek Biçimlendirme Nasıl Yapılır?

Geçmişten günümüze veri depolamada en çok tercih edilen çözümlerden bir tanesi de çoğu zaman USB bellekler olmuştur. Küçük ve taşınabilir yapıları sayesinde son derece kullanışlı olan bu veri depolama aygıtları, teknolojinin gelişmesi ile birlikte devasa boyutlarda veri depolamaya da uygun hale gelmiştir. Oldukça yaygın olan bu veri depolama aygıtını kullanan kişilerin yaşadığı problemlerden bir tanesi ise USB bellek biçimlendirmedir. Peki USB bellek biçimlendirme nasıl yapılır?

Virüs şüphesi ya da bir hata nedeniyle USB belleğinizi temizlemek istiyorsanız bunu en doğru şekilde gerçekleştirmenin yolu aygıtınızı biçimlendirmektir. Bir bilgisayar yardımıyla son derece kolay bir şekilde gerçekleştirilebilen bu işlem, her ne kadar oldukça basit olsa da bazı dikkat edilmesi gereken huşulara sahiptir.

USB Bellek Biçimlendirme Nasıl Yapılır?

  1. İlk olarak Dosya Yöneticisini açın ve sol tarafta yer alan menüden Bu Bilgisayar seçeneğine tıklayın.
  2. Cihazlar ve Sürücüler bölümü altından biçimlendirmek istediğiniz aygıtınızın üzerine gelerek Biçimlendir seçeneğine tıklayın.
  3. Açılan ekranda NTFS, exFAT ve FAT32 seçenekleri arasından ihtiyacınıza uygun seçeneği işaretleyin.
  4. Ayırma birim boyutunu 4096 bayt olarak işaretleyin.
  5. Birim Etiketi kısmında USB belleğinize vermek istediğiniz ismi yazın.
  6. Biçimlendirme seçenekleri kısmında Hızlı Biçimlendir seçeneğini seçin.
  7. Her şeyin hazır olduğundan emin olduktan sonra Başlat butonuna tıklayın ve karşınıza gelen uyarıya Tamam diyerek işlemin tamamlanması bekleyin.

USB bellek biçimlendirme işleminin sonucunda veri depolama aygıtınızda yer alan tüm verilerin silineceği ve geri getirilemeyebileceğini unutmayın. Eğer USB belleğinizin içerisinde silinmesini istemediğiniz dosyalarınız varsa bunları bilgisayarınıza depolayabilir, yedekleme işleminin ardından biçimlendirme işlemine geçebilirsiniz.

Ceren {Ceren}

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir