Kapat
Desteklenmesi Halinde Dünyayı Kurtarabilecek 12 İnovasyon
Genel 0

Desteklenmesi Halinde Dünyayı Kurtarabilecek 12 İnovasyon

Kaynakların sınırlı olduğu ve günden güne tükenmeye devam ettiği günümüzde, dünyayı kurtarabilecek ve insanlığa hizmet edecek yeniliklerin tamamına inovasyon adı verilmektedir. Sözlük anlamı yenilik olan bu kelime, sundukları ile kelime anlamının çok ötesinde insanlığa önemli katkılarda bulunmaktadır. Dünyayı kurtarmak ve insanoğluna hizmet etmek isteyen bazı kişiler ise kendi inovatif fikirleri ile yeni projeler geliştirmekte ve bunları duyurmaktadır. Bu yazımızda desteklenmesi halinde dünyayı kurtarabilecek 12 inovasyon nelerdir yakından inceliyoruz.

Dünyayı Kurtarabilecek 12 İnovasyon

 1. Liter of Light: Pet Şişelerini Lambaya Dönüştürün
 2. Yenilebilir Su Topları: Plastik Şişe Kullanımını Azaltın
 3. Mr. Trash Wheel: Nehirleri Temizleyin
 4. The Seabin: Denizlerin Çöp Kutusu
 5. SaltWater Brewery: Yenilebilir İçecek Tutucusu
 6. Hidrokinetik Türbin: Bir Eve Yetecek Kadar Elektrik Üretin
 7. Bottle Cutter: Pet Şişeleri Uzun Şeritlere Çevirin
 8. Waterlily Turbine: Hava ve Sudan Enerji Üretin
 9. Polyglu: Kirli Suyu Arındırın
 10. Suda Çözünen Poşetler
 11. HomeBiogas: Atıkları Doğalgaz Haline Getirin
 12. Alfa-SPK: Otomobil Lastiklerini Geri Dönüştürün

Liter of Light: Pet Şişelerini Lambaya Dönüştürün

Işığa ulaşmakta güçlük çeken kişiler göz önünde bulundurularak geliştirilen Liter of Light projesi, fazlasıyla ucuz olmasına karşın bir o kadar da etkili olmasıyla öne çıkıyor. İnsanların ışık ihtiyacına yalnızca bir pet şişe yardımıyla çözüm bulmak isteyen fikir sahipleri, dünyayı kurtarmak isteyenlerden sadece birisi olarak karşımıza çıkıyor. Gücünü güneş enerjisinden olan Liter of Light projesinde, pet şişelerin içerisin su doldurularak özel olarak geliştirilen ürün şişenin içerisine yerleştiriliyor. Güneş ışınlarını depolayarak enerjiye dönüştüren alet, karanlık çöktüğünde çalışmaya başlayarak 40 ila 60 watt gücünde bir ampulle eşdeğer seviyede ışık yayabiliyor. Ürünün doğru konumlandırılması halinde 5 yıla kadar kullanılması mümkün oluyor.

Dünyayı Kurtarabilecek 12 İnovasyon: Yenilebilir Su Topları

Doğa için son derece zararlı olan plastik şişeler, su dolu pet şişeler aracılığıyla her gün daha fazla kişi tarafından satın alınıyor ve doğaya atılıyor. Toprakta kaybolma süresinin çok ama çok uzun olduğu plastikler, dünyaya büyük zararlar vermeye devam ediyor. Bu soruna bir çözüm üretmek isteyen kişilerin geliştirmiş olduğu yenilebilir su topları, bilim kurgu filmlerinden fırlamış, oldukça ilginç bir fikre benziyor. Çevre kirliliğini önemli ölçüde azaltması beklenen bu inovasyonun yapısı ise son derece basit. Yenilebilir baloncuklar içerisine enjekte edilen sular sayesinde artık Yenilebilir Su Topları ile plastik şişelere ihtiyacınız kalmıyor.

Mr. Trash Wheel: Nehirleri Temizleyin

Doğaya verilen en büyük zararlardan bir tanesi de sularda ortaya çıkıyor. Deniz ve nehirlere çöp atan insanlar, çevre kirliğinden bir haber olsa da neyse ki bu sorunu çözüme kavuşturacak bir inovasyon bulunuyor. Nehirlere atılan çöpleri temizlemek üzerine geliştirilen Mr. Trash Wheel’in işini son derece iyi yaptığından ve Baltimore nehrinden 999 tondan fazla çöp çıkardığından bahsediliyor. Elbette doğa dostu geliştirilen bir üründe sizin de tahmin edebileceğiniz üzere güneş enerjisinden faydalanılıyor.

Dünyayı Kurtarabilecek 12 İnovasyon: The Seabin

Bir önceki inovasyonda da belirttiğimiz üzere doğaya en büyük zarar yine insanlar tarafından deniz ve nehirlerde veriliyor. Denizlere atılan çöpleri toplamak amacıyla geliştirilen The Seabin, deniz suyunda akıntı oluşturarak çöpleri kendi içerisine çekiyor ve bu sayede bir nebze de olsa denizdeki atıkları doğru yere ulaştırmayı hedefliyor. Çöpleri içerisine toplayan The Seabin’in pompası durdurularak içerisindeki çöpler boşaltılıyor ve aynı işlem defalarca tekrar ediliyor. Henüz geliştirme aşamasında olan bu ürünün ilerleyen süreçte daha büyük sürümlerinin de yapılması planlanıyor.

SaltWater Brewery: Yenilebilir İçecek Tutucusu

Sıradaki inovasyon çevreyi kirletmeyin uyarılarını dikkate almayan kişiler için özel olarak geliştirildi. Deniz canlılarının yiyebileceği bir yapıya sahip olan içecek tutucusu SaltWater Brewery, canlıların zarar görmesini engelleyerek onlara daha iyi bir yaşam kalitesi sunmayı hedefliyor. Arpa ve buğdaydan yapılan altılı içecek paketleri hem işlevsel olarak kullanılabiliyor hem de tüm uyarılara rağmen denize çöp atan kişilerin hatalarını bir nebze de olsa telafi ediyor.

Dünyayı Kurtarabilecek 12 İnovasyon: Hidrokinetik Türbin

Idenergie’nin üretmiş olduğu bir eve yetecek kadar elektrik üretebilen hidrokinetik türbin, 24 saat boyunca aralıksız enerji üretebiliyor. Akıntının olduğu bir suya yerleştirilen bu alet sayesinde akıntının hızına bağlı olarak saatte 12 kilowatt enerji üretilebiliyor. Ortalama bir evin elektrik ihtiyacını karşılayabilecek seviyedeki bu değer, tamamen zararsız bir şekilde doğa dostu olarak elde edilebiliyor. Taşınabilir yapısı sayesinde gerekli durumlarda farklı yerlere aktarabileceğiniz hidrokinetik türbinin oldukça faydalı bir inovasyon olduğu düşünülüyor.

Bottle Cutter: Pet Şişeleri Uzun Şeritlere Çevirin

Pet şişelerin geri dönüşüme gönderilmeden kullanışlı hale getirilmesini sağlayan Bottle Cutter, plastik şişeleri uzun ve ince şeritlere haline dönüştürüyor. Oldukça küçük ve kullanışlı yapısı sayesinde taşınması da oldukça kolay olan bu alet kullanım alanları olarak da geniş bir yelpazeye sahip. En basit örnek ile Bottle Cutter kullanarak kullanışlı hale getirdiğiniz bir plastik şişe ile iki aracı birbirine bağlayabilir, hatta çekebilirsiniz.

Dünyayı Kurtarabilecek 12 İnovasyon: Waterlily Turbine

Küçük ama bir o kadar da etkili olan Waterlily Turbine, hava ya da suyu kullanarak enerji üretmenize olanak sağlıyor. İstediğiniz zaman rüzgâra karşı istediğiniz zamansa akıntıya karşı yerleştirebileceğiniz Waterlily Turbine ile USB ile şarj edilebilen neredeyse her şeyi şarj etmeniz mümkün hale geliyor. Özellikle kamp yapmayı seven kişiler için son derece faydalı olan bu ürün, kesinlikle desteklenmesi halinde dünyayı kurtarabilecek 12 inovasyon arasında yer almalı.

Polyglu: Kirli Suyu Arındırın

Belki de listemizdeki en önemli inovasyonlardan bir tanesi olan Polyglu, özellikle temiz suya erişmekte güçlük çeken ülkeler için büyük önem arz ediyor. Kirli suyu arındırmaya ve temiz bir su haline getirmeye yarayan bu fikir, aslında tozdan oluşuyor. Suyun içerisine karıştırıldığında su içerisinde yer alan kirleri tortu haline getirerek dibe çökertmeye yarayan bu toz, suyun arındırılmasında da önemli rol oynuyor.

Dünyayı Kurtarabilecek 12 İnovasyon: Suda Çözünen Poşetler

Doğaya en çok zarar veren şeylerden bir tanesi de son derece zararlı olan naylon poşetler oluyor. Çoğunlukla geri dönüştürülebilir özelliğe sahip olmayan naylon poşetler, doğaya atıldığında çevreye önemli ölçüde zarar veriyor. Bu sorunu çözmek için geliştirilen suda çözünen poşetler, nişastadan üretiliyor ve suda çözünebildiği gibi aynı zamanda içilebiliyor. Herhangi bir zararının olmadığı iddia edilen bu inovasyonun naylon poşetlerin sonuna getirmede önemli bir rol oynadığı aşikar.

HomeBiogas: Atıkları Doğalgaz Haline Getirin

Evlerin arka bahçesine yerleştirilen ve bir boru aracılığıyla evlere ulaştırılan HomeBiogas, içerisine atılan her organik atığı gaza dönüştürebiliyor. Masrafsız ve doğal olarak evin gaz ihtiyacını karşılayabileceğiniz bu alet sayesinde bir litrelik organik atık ile 200 litrelik gaz üretmeniz mümkün oluyor. Kapasitesi itibariyle oldukça etkileyici olan bu ürün, çıkış fikri itibariyle de oldukça ilgi çekici görünüyor.

Dünyayı Kurtarabilecek 12 İnovasyon: Alfa-SPK

Listemizin son sırasında yer alan Alfa-SPK, otomobil lastiklerinin geri dönüştürülmesini sağlayarak doğaya verilen zararların önüne geçmeyi hedefliyor. Kauçuk maddeyi fiber ve çelik teller başta olmak üzere lastiğin içerisindeki diğer maddelerden ayıran bu makine ile elde edilen materyaller geri dönüştürülmüş ürünlerin hayata geçmesine yardımcı oluyor.

Desteklenmesi haline dünyayı kurtarabilecek 12 inovasyon yazımızın burada sonuna geliyoruz, peki sizin bu gibi fikirleriniz var mı?

Ceren {Ceren}

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir