Kapat
İnternet Hızlandırma Yolları: 8 Basit ve Programsız Yöntem
Teknoloji 0

İnternet Hızlandırma Yolları: 8 Basit ve Programsız Yöntem

Bir dönem Türkiye’deki pek çok kullanıcının sorunları arasında yer alan internet hız problemleri eskisi kadar olmasa da hala yaşanmaya devam ediyor. Fiber altyapısına sahip olmayan bölgelerde oturan kullanıcılar ADSL ve VDSL internet paketlerini kullanarak en fazla 35MBPS’ye kadar hız alabiliyor ve bu hız kimi paketlerde 6MBPS’ye kadar düşebiliyor. Hangi internet hizmetini kullanırsanız kullanın evinizde yaşanan bağlantı problemleri pek çok zaman can sıkıcı olabiliyor. Biz de internet hızlandırma yolları ile 5 basit ve programsız yöntem ile internet bağlantınızı nasıl iyileştirebileceğinizi açıklıyoruz.

İnternet hızlandırma yöntemleri ile 5 basit ve programsız adımda ev ve iş yeri internetinizi iyileştirebilir daha önce yaşadığınız bağlantı problemlerine çözüm bulabilirsiniz. İnternet hızlandırma programlarına ihtiyaç duymadan yapabileceğiniz bu 5 adımın sonunda internet bağlantınızda yaşanan değişimi bizimle yorum kısmından paylaşabilirsiniz. Eğer sorununuz hala çözülmediyse daha detaylı bir çözüm sürecine gitmeniz gerekebilir. Hazırsanız ilk yöntemimiz ile başlayalım!

İnternet Hızlandırma Yolları: 5 Basit ve Programsız Yöntem

Modeminizin Donanım Kullanımını Kontrol Edin

İnternet bağlantısının can damarlarından bir tanesi olan ve internet paylaşımında büyük bir görev üstlenen modemler de bir bilgisayar gibi işlemci, RAM gibi donanım parçalarına sahiptir. Yeterince gelişmiş özelliklere sahip olmayan modemlerde fazla kullanıcının bağlandığı durumlarda çevresel etkenlere de bağlı olarak ısınma gibi durumlar söz konusu olabilir. Bu gibi durumlar akıllı telefonlar, tabletler ve dizüstü bilgisayarlar gibi pek çok elektronik üründe olduğu gibi modemlerde de performans kaybına yol açabilir.

Bunun için ilk olarak modeminizin ısı değerlerini elinizle kontrol edebilir, modeminizin yük durumuna ilişkin bir ön değerlendirmede bulunabilirsiniz. Ardından bu bilgi size yeterli gelmediyse eğer modeminizin donanım kullanımını kontrol edebileceğiniz bir ekran varsa buna yönetici panelinden erişebilirsiniz. Eğer bu özelliklere sahip bir modeme sahip değilseniz ve cihazınızın ısındığından şüphe ediyorsanız sıcaklığın normal seviyeye gelmesi için modeminize biraz mühlet verebilirsiniz. Eğer beklemenizin ardından hala bir sonuç alamadıysanız diğer yöntemleri uygulamaya geçebilirsiniz.

İnternet Hızlandırma Yolları: Modeminizin Konumunu Kontrol Edin

Pek çok internet bağlantı probleminin temelinde yatan asıl sebep modemin yanlış olarak konumlandırılması ve bu hususa dikkat edilmemesidir. İnternetinizi kablosuz olarak paylaşıyorsanız dikkat etmeniz gereken en önemli konu modeminizi nereye yerleştirdiğinizdir. Modeminiz daha sağlıklı bir internet kullanımı için mümkün olduğunca evinizin ortasında, duvar ve dolap gibi sinyallerin geçmekte güçlük yaşayacağı kalın engellerin yakınında bulunmamalıdır.

Modeminizin konumuyla ilgili değişiklikleri yaptıktan sonra yine cihazınız üzerinde yapabileceğiniz önemli değişikliklerden bir tanesi de frekans değerleridir. Modemler interneti belirli frekans aralığında etrafa yaydıkları sinyaller ile dağıtmaktadır, orta-üst seviye modemlerde bu frekans değerlerinin değiştirilmesine ve daha pek çok ayara izin verilmiştir. Eğer siz de bu özellikleri destekleyen bir modeme sahipseniz 2.4 GHz ya da 5 GHz kanalarından yayın yapabilir, frekans değerlerinizi değiştirerek en doğru sonuçlara ulaşabilirsiniz.

Kullanacağınız kanal ve frekans değerlerinin belirlenmesinden önce evinizdeki elektronik ürünlerin sayısı ve çevrenizdeki kullanıcıların hangi frekans değerlerini kullandıkları önemli bir etkendir. Bu nedenle bu ayarlamaları yapmadan önce analiz gerçekleştirilmeli ve size uygun frekans değerlerine karar verilerek daha sonra ayarların düzenlenmesi gerekmektedir. Eğer bu konular hakkında yeterince bilgi sahibi değilseniz video ve makaleler ile araştırmalar yapabilir ya da uzman bir kişiden destek isteyebilirsiniz.

Modeminizle İletişimde Kablolu Bağlantıyı Tercih Edin

Günümüzde satın alabileceğiniz pek çok orta-üst seviye dizüstü bilgisayarda kablolu internet bağlantısına destek verilmese de geçmişten günümüzü daha yüksek hızda internete bağlanmak isteyenlerin yegâne tercihi kablolu bağlantı olmuştur. Çevredeki sinyallerden ve faktörlerden etkilenmeyen kablolu bağlantı ile internet hızını daha iyi seviyelere taşımanız mümkün olduğu gibi sinyallerden kaynaklanan bağlantı kopmalarının önüne geçmeniz de olası. Eğer bilgisayarınız kablolu bağlantıyı destekliyorsa internete bir de böyle bağlanmanızı tavsiye edebiliriz.

İnternet Hızlandırma Yolları: Modeminize Bağlı Cihaz Sayısını En Aza İndirin

İlk maddede de anlattığımız modemde meydana gelen ısınma problemleri evdeki diğer tüm kullanıcılar gibi sizin de internet bağlantınıza büyük oranda etki edebilmektedir. Bu durumun başlıca sebeplerinden bir tanesi de modeme bağlı cihaz sayısının çok fazla olmasıdır. Modeme bağlanan cihaz sayısının ne kadar fazla olduğu internet bağlantı kalitenizi önemli ölçüde etkileyen faktörlerden bir tanesidir. Bunun için modeminizin yönetici paneline giderek bağlı cihazları kontrol edebilir, aktif olarak interneti kullanmayan cihazları silebilir ve ağınıza yabancı cihazlar bağlıysa bunları tespit edebilirsiniz. Eğer tanımadığınız bir cihaza rastlarsanız bu durum modem şifrenizin başka kişiler tarafından ele geçirildiğinin göstergesidir. Bu durumda yapmanız gerekenler ile ilgili detaylı bilgiyi internette bulabilirsiniz.

Sorununuz Hala Çözülmediyse Modeminizi Değiştirin

Bu ve başka rehberlerde okuduğunuz pek çok işleme rağmen internet bağlantı hızınız hala değişmediyse sorunun modeminizden kaynaklandığını söylesek yanılmış olmayız sanırım. Eğer çok eski ya da ihtiyaçlarınıza cevap veremeyen bir modeme sahipseniz en kısa sürede bağlantı türünüze ve ihtiyaçlarınıza uygun yeni bir modem almanızı tavsiye ederiz. Modemler giriş, orta ve üst seviye olmak üzere üç sınıfa ayrılırken her seviye için farklı fiyat grubunda ürünler bulmak mümkün olabiliyor. Bu durumda satın almanız gereken modem bütçeniz ve ihtiyaçlarınız ile doğru orantılı olduğundan bu konudaki en iyi kararı sizin vermeniz gerekiyor.

İnternet hızlandırma yolları rehberimizin burada sonuna geldik, uyguladığınız işlemler sonucunda bağlantı hızınızda yaşanan değişimleri bizlerle hemen aşağıda yer alan yorumlar kısmından paylaşmayı unutmayın.

Ceren {Ceren}

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir