Kapat
Google Play Geri Ödeme Nasıl Alınır? Uygulama İade Etme
Android 0

Google Play Geri Ödeme Nasıl Alınır? Uygulama İade Etme

Mobil dünyanın en çok tercih edilen işletim sistemi Android’in yapımcısı Google, arama motorunun yanı sıra daha pek çok alanda da aktif rol oynuyor. Oldukça büyük bir kitle tarafından kullanılan bu servislerden bir tanesi de uygulama marketi Play Store oluyor. Neredeyse her Android akıllı telefonda yer alan ve pek çok kişi tarafından kullanılan uygulama marketinde kimi zaman satın alınan uygulamalar iade edilmek istenebiliyor. Bu durumda pek çok kullanıcının aklına Google Play geri ödeme nasıl alınır sorusu geliyor, işte aradığınız sorunun cevabı!

Play Store üzerinden yeni bir uygulama satın alan birçok kişinin aklındaki sorulardan bir tanesi de memnun kalmadığı takdirde parasına ne olacağıdır. Google, geri ödeme politikası ile kullanıcıların harcamalarını güven altına almıştır. Bu sayede satın aldığınız üründen memnun kalmadığınızda ya da başka bir sorun yaşadığınızı ödemenizi geri alabilme özgürlüğüne sahipsiniz. Peki bunu nasıl mı yapacaksınız?

Google Play Geri Ödeme Nasıl Alınır?

Google, kullanıcılardan gelen geri ödeme taleplerinin büyük bir çoğunluğunu manuel olarak kontrol ediyor. Bu durum inceleme sürecini yavaşlatırken taleplerin olumlu ya da olumsuz yönde sonuçlanacağına dair teminat da sağlanmıyor. Satın aldığınız ürünü iade etmek için talebinizi ilk 48 saat içerisinde göndermeniz gerektiğini de hatırlatalım.

Telefonunuzdan Google Play Geri Ödeme Alma

  1. Telefonunuzdan Play Store uygulamasına gidin ve satın aldığınız uygulamayı açın.
  2. Karşınıza çıkan ekran düğmesinin hemen yanında bulunan Geri Ödeme butonuna tıklayın.
  3. Açılan pencerede Evet seçeneğine tıklayın.
  4. Telefonunuzdan Google Play geri ödeme alma işlemi bu kadar kolay!

Bilgisayarınızdan Google Play Geri Ödeme Alma

  1. Bilgisayarınızdan şu internet sitesine gidin: play.google.com/store/account
  2. Sipariş Geçmişi sekmesine tıklayın.
  3. İade etmek istediğiniz uygulamanın hemen yan tarafında yer alan Sorun Bildir seçeneğine tıklayın.
  4. Açılan pencerede iade etme sebebinizi seçin ve Gönder butonuna tıklayın.
  5. Bilgisayarınızdan Google Play geri ödeme alma işlemi bu kadar kolay!

2 Günü Aşan Satın Alımlarda Google Play Geri Ödeme Nasıl Alınır?

Google, kullanıcı ve geliştiricileri güvence altına almak ve haklarını korumak için 2 günlük nezaket süresi belirlemiş ve kullanıcılara satın alımın sonrasındaki 2 gün içerisinde iade hakkı tanımıştır. 2 günü geçen satın alımlarda geri ödeme almak isteyen kullanıcıların uygulama geliştiricisi ile bağlantı kurması ve durumu açıklayarak ödeme talep etmesi gerekmektedir. Ancak unutulmaması gereken detay geliştiricilerin bu durumda iade yapmak zorunda olmayışlarıdır. Bu nedenle geliştiricilerden zorla iade yapmasını beklemek yanlış bir hareket olacaktır.

Google, Play Store üzerinden satın alınan ürünleri daha önce şirketin iade politikaları gereğince 15 dakika gibi kısa bir süre içerisinde iade etmek zorundaydı. Geçtiğimiz yıl bu süreyle ilgili bir karar alan şirket iade süresini 15 dakikadan 4 güne uzattı. Bu durum kullanıcı nezdinde olumsuz etki oluştururken Google politikalarında da önemli bir değişikliğe yol açtı.

Ceren {Ceren}

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir