Kapat
A'dan Z'ye Tüm Detaylarıyla Android 11 Beta Nasıl Yüklenir?
Android 0

A’dan Z’ye Tüm Detaylarıyla Android 11 Beta Nasıl Yüklenir?

Dünyanın en önemli teknoloji şirketlerinden Google, akıllı telefon dünyasının en çok kullanılan işletim sistemlerinden Android’in yeni sürümüne ilişkin beta dağıtımı başladı. Pek çok yeni özelliği barındıran yeni işletim sisteminin beta dağıtımının başlaması ile birlikte Android 11 Beta nasıl yüklenir sorusu da akıllara geldi. Biz de bu yazımızda uyumlu akıllı telefonlara sahip kişilerin Android 11 Beta sürümünü nasıl yükleyebileceklerini A’dan Z’ye tüm detaylarıyla anlattık.

Google düzenli olarak geliştirdiği yeni işletim sistemlerine Android 11 ile bir yenisini daha ekledi. Henüz kararlı sürümünün yayınlanmadığı Android 11’de betaya gelinirken uyumlu akıllı telefonların bu sürümü deneyimlemesine ise imkân tanındı. İlerleyen aylarda kararlı sürümünü göreceğimiz yeni işletim sisteminin henüz beta sürümünü yüklemek bu sürümü erken deneyimlemenizi sağlasa da pek çok hata ile karşılaşabileceğinizi belirtelim.

Android 11 Ne Zaman Yayınlanacak?

Dünyanın en çok kullanılan işletim sistemlerinden bir tanesi olan Android, Google’ın çalışmaları ile birlikte yeni sürümünü kullanıcılara sunmaya hazırlanıyor. Android 11 ismiyle gelecek olan yeni sürümün pek çok yeniliği beraberinde sunması bekleniyor. Çıkış tarihinin oldukça merak edildiği yeni işletim sisteminde beta sürümü uyumlu telefonlar için sunulmuşken kararlı sürümün ise ne zaman geleceği kesin olarak bilinmiyor.

Tüm dünyayı etkisi altına alan COVID-19 hastalığının etkilediği ürün ve hizmetlerden bir tanesi de Android 11’in geliştirilmesi oluyor. Pek çok şirketin evden çalışma modeline geçmesi ve planlarının aksaması nedeniyle Android 11’in kararlı sürümünün kullanıcılar ile ne zaman buluşacağı kesin olarak bilinmiyor. Tahminler içerisinde bulunduğumuz 2020 yılının son aylarını işaret ederken güncellemenin tüm telefonlara ulaştırılmasının önümüzdeki yılın ilk aylarını bulabileceği düşünülüyor.

Android 11 Beta Sürümünü Deneyimleyebileceğiniz Akıllı Telefonlar

Google, pek çok ürün ve hizmetin geliştirilmesinde olduğu gibi Android 11’in hazırlanmasında da kararlı sürümden önce çeşitli hata gidermeleri için beta sürümüne yer veriyor. Üç ayrı aşamadan oluşan yazılım geliştirme sürecinde ikinci aşamaya gelinirken bu adımda Android 11 uyumlu telefonlarda deneyimlenebiliyor. Beta sürecinde olması nedeniyle kullanıcıların pek çok hata ile karşılaşması ise kaçınılmaz oluyor. Android 11 Beta’nın yüklenebildiği akıllı telefonlara bakıldığında ise başta Google olmak üzere çeşitli Çinli üreticileri görmek mümkün oluyor.

Google, Xiaomi, OnePlus ve Xiaomi’nin alt markası Poco’nun ürünlerini gördüğümüz uyumlu akıllı telefonlar listesinde Samsung ve Huawei gibi büyül akıllı telefon üreticilerini görmememiz ise şaşırtıcı oluyor. Bu listede yer alan modellerden bir tanesine sahip olan kişilerin Android 11 Beta sürümünü yüklemesi mümkünken diğer kullanıcıların ise biraz daha beklemesi gerekiyor. Beta sürümünün yüklenmesi esnasında tüm veriler silindiği için yedeklemeye önem verilmesi önem arz ediyor.

A’dan Z’ye Android 11 Beta Nasıl Yüklenir?

1. Adım: İlk olarak Android Beta Programı sayfasına gidin ve Google hesabınız ile giriş yapın.

2. Adım: Açılan sayfada Uygun cihazları görün butonuna tıklayarak Google hesabınız ile ilişkilendirilmiş cihazlardan bir tanesini seçerek OTA üzerinden nasıl güncelleme yapabileceğinize dair yönergeyi takip edin. Size sunulan adımları takip ederek Android 11 Beta güncellemesini telefonunuza yükleyin.

3. Adım: Güncelleme işlemini tamamladıktan sonra yüklemenin doğru olarak tamamlanıp tamamlanmadığından emin olmak için telefonunuzu yeniden başlatın ve karşınıza Android 11 Beta ile ilgili bir mesajın gelip gelmediğini kontrol edin. Eğer hala emin olamadıysanız Ayarlar ve Telefon Hakkında yolunu takip ederek yapı numaranızın RPP ile başlayıp başlamadığına bakın.

Eğer çeşitli hatalar ve sorunlar nedeniyle beta programından çıkış yapmak isterseniz cihaz seçimi yaptığınız ekrandan yine telefonunuzu seçerek devre dışı bırak seçeneğine tıklayın. Ardından 24 saat içerisinde gönderilecek olan güncellemeyi telefonunuza yükleyin ve kararlı sürüme geçiş yapın. Bu adımda da yine tüm verilerinizin kaybolacağını ve yedekleme yapmanız gerektiğini unutmayın. Aksi takdirde geri dönüşü olmayan veri kayıpları ile karşılaşmanızın muhtemel olduğunu hatırlatalım. İşte Android 11 Beta nasıl yüklenir sorusunun cevabı bu kadar basit.

Ceren {Ceren}

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir