Kapat
Yazılımcı Nasıl Olunur? İyi Bir Yazılımcı Olmanın Sırları
Genel 0

Yazılımcı Nasıl Olunur? İyi Bir Yazılımcı Olmanın Sırları

Teknolojinin gelişmesi ile birlikte hayatımıza giren mesleklerden bir tanesi de aslında uzun yıllardır var olan yazılımcılar oldu. Bir ürün ya da hizmetin geliştirilmesinde görev alan ve masaüstü, mobil gibi birçok farklı ortamda projeler geliştiren bu kişiler akıllı telefonlarımızdaki uygulamalardan bilgisayarımızdaki oyuna kadar günlük hayatta kullandığımız uygulamaların yapımında görev aldılar. Biz de son yılların popüler mesleklerinden yazılımcı nasıl olunur sorusuna cevap aradık.

Yazılımcı olmak bugünün en çok merak edilen ve hayali kurulan mesleklerinden bir tanesi olarak karşımıza çıkmaktadır. Bir oyun oynarken bunun nasıl yapıldığını merak eden, kendisi de bunu yapmak için çabalayan kişiler yazılımcı olmaya en çok yaklaşan beyinlerdendir. Çünkü yazılımcı olmak bilgisayara, teknolojiye ya da herhangi bir nesneye ilgi duymanın ötesinde merak etmektir. Merak etmeyen kişiler yeni teknolojileri araştırmaz ve yeni şeyler öğrenmenin keyfine varamazlar.

Yazılımcı Nasıl Olunur? Alaylı Yazılımcılar ve Mektepli Yazılımcılar

Bilişim dünyasında yazılımcılar arasında tartışılan konuların başında alaylı ve mektepli yazılımcı ifadesi gelmektedir. Alaylı yazılımcılar kendilerini çaba ve gayreti ile geliştiren kişilerken mektepli yazılımcılar ise bir üniversiteden mezun ve ilgili bölüme ait diplomaya sahip kişilerdir. Yazılımcı olmak isteyen kişiler herhangi bir üniversiteye gitmeden de bu işi yapabilecekleri için bu durum bugüne kadar sürekli olarak gündeme gelmektedir. Bu konu tartışılırken üniversite mezunu yazılımcıların da çeşitli avantajlara sahip oldukları göz ardı edilmemeli, pek çok iş ilanında üniversitelerin ilgili bölümlerinden mezun şartı arandığı unutulmamalıdır. Ancak bu alaylı yazılımcıların başarısız oldukları anlamına gelmeyeceği gibi sektörde pek çok başarılı alaylı yazılımcı görmek mümkündür. Yazılım dünyasında alaylı ve mektepli kıyaslamasa bitecek gibi görünmemekte, kişilerin fikirleri ise hiç değişeceğe benzememektedir.

Yazılım sektörü oldukça geniş bir pazar olmakla birlikte içerisinde pek çok alt dala ayrılmakta ve birbirinden farklı unvanlara ev sahipliği yapmaktadır. Yazılımcı olmak isteyen bir kişi ilk olarak internet, masaüstü ya da mobil gibi çalışmak istediği ortama karar vermelidir. Bu seçimin ardından ise kendisine uygun bulduğu ortamın altında sahip olmak istediği unvanda karar kılmalıdır. Bilişim sektöründe çalışmak isteyen kişilerin yalnızca yazılımcı değil siber güvenlik uzmanı, grafik tasarımcı gibi pek çok benzer işte de çalışabileceği unutulmamalıdır. Daha önce de bahsettiğimiz gibi yazılımcı olmak isteyen kişiler çok araştırmalı ve asla pes etmemelidir. Sektörün yeniliklerini ve gelişmelerini takip etmeli, en önemlisi ise asla yeni şeyler öğrenmekten vazgeçmemelidir.

İyi Bir Yazılımcı Olmanın Sırları

İyi bir yazılımcı olmak için çeşitli ipuçlarını öğrenmeli ve bu ipuçlarını iş hayatınızın her noktasında uygulamanız gerektiğini bilmelisiniz.

  1. İşini severek yapmalı.
  2. Sabırlı ve hemen pes etmeyen kişiliğe sahip olmalı.
  3. Yeni şeyler öğrenmek ve sorunları çözmek için araştırmalı.
  4. Seçtiği pozisyona göre matematiksel zekâsı kuvvetli, algoritma kurmada başarılı.
  5. Zamanını boşa harcamayan, kendisini yönetebilen yapıda olmalı.
  6. Sektörün yeniliklerinden ve gelişmelerinden herkesten önce haberdar olmak için yeterli seviyede İngilizce bilmeli.
  7. Örnek aldığı bir idolü olmalı, bu kişinin başarı ve hatalarını okuyarak ders çıkarmalı.
  8. Belirli bir bilgi birikimine sahip olduktan sonra sektöre yeni giriş yapacak kişilere yol göstermeli.

İyi bir yazılımcı olmak için kişinin kendisine güvenmesi ve kendisini her zaman geliştirmesi en önemli etkendir, unutulmamalıdır ki yazılım sektörünün sonu asla yoktur. Bu nedenle hiç kimse her şeyi öğrenmiş sayılmaz.

Ceren {Ceren}

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir