Kapat
iOS 14 Tanıtıldı: Yeni Sürüm ile Birlikte Gelen Özellikler
Haberler 0

iOS 14 Tanıtıldı: Yeni Sürüm ile Birlikte Gelen Özellikler

ABD’li teknoloji devi Apple, WWDC 2020’de gerçekleştirdiği tanıtım etkinliği ile birlikte yeni işletim sistemi iOS 14’ü duyurdu. iPhone kullanıcılarının bir süredir merakla beklediği işletim sisteminin detayları kesinleşti ve iddialar büyük oranda doğrulanmış oldu. Apple WWDC 2020 İncelemesi yazımızda bahsettiğimiz pek çok özelliği gördüğümüz tanıtım etkinliğinin tüm detayları ise şu anda da içerisinde bulunduğunuz iOS 14 Tanıtıldı yazımızda saklı.

iOS 14 Tanıtıldı: İşte Yeni Sürüm ile Birlikte Gelen Özellikler

Geçtiğimiz günlerde gerçekleştirilen etkinlikte duyurulan iOS 14 sürümü ile birlikte uzun süredir beklenen pek çok özelliğin iPhone’lara geleceği kesinlik kazandı. Yeni iOS sürümünün getirdiği yeniliklerin ilki ise uygulamaları gruplandırmaya yarayan App Library özelliği oldu. Öneriler ve indirilenler klasörünün de bulunduğu App Library ekranında uygulamalar gruplanmış halde yerini aldı. Yeni işletim sistemi ile sunulan diğer özellikler ise Android’de uzun süredir görmeye alışkın olduğumuz araçlar ve resim içinde resim özelliği oldu.

iOS 14’ün sunduğu köklü değişikliklere baktığımızda ise Siri’nin tasarımında güncellemeye gidilirken artık akıllı asistan sesli mesajlar da iletebileceğiniz daha akıllı hale getirildi. Tüm bu güncellemelerin yanı sıra 11 farklı dili destekleyen anlık çeviri uygulaması da dahil edildi. Bu sayede yabancı birisiyle konuşurken yalnızca bir iPhone cihazınızın olması yeterli hale geldi. Mesajlaşma, Haritalar ve CarPlay uygulamaları da güncellenirken varsayılan uygulamaları dilediğiniz şekilde değiştirme seçeneği de yine bu sürümde kullanıcılara sunuldu.

iPhone cihazlara gelecek bir diğer özellik ise otomobil sahiplerini yakından ilgilendiren bir gelişme oldu. Akıllı telefonunuzu araba anahtarı gibi kullanmanıza olanak sağlayan yeni özellik NFC teknolojisi ile çalışırken henüz sadece BMW marka otomobiller ile çalışacak şekilde kullanıma sunuldu. Henüz çok yeni olması nedeniyle marka tarafında yetersiz kalan uygulamanın sadece BMW’nin belirli bir modeli ile çalıştığını da ekleyelim. Öte yandan bu özelliğin iOS 13 için de sunulacağını ve ilerleyen yıllarda çok daha fazla gelişeceğinin de altını çizelim. Son olarak iOS 14 ile birlikte tanıtılan yeni özelliklerden bir tanesinin de uygulamaları telefonunuza yüklemeden kullanabilmenize olanak sağlayan App Clips özelliği olduğunu belirtelim.

iOS 14 Güncellemesini Alacak Cihazların Tam Listesi

Akıllı telefon dünyasının en tartışmalı konularından bir tanesi olan güncelleme noktasında en güçlü markalardan bir tanesinin Apple olduğu su götürmez bir gerçek. Bu unvanı iOS 14 ile birlikte de korumak isteyen markanın güncelleme listesi ise epey uzun. Hangi cihazlar güncelleme alacak sorusuna verilebilecek en kısa yanıtı ise iOS 13 kullanan tüm iPhone’lar.

iOS 14 Güncellemesini Alacak Cihazların Tam Listesi
iOS 14 Güncellemesini Alacak Cihazların Tam Listesi

Güncelleme listesine bakıldığında 5 yıl önce duyurulan iPhone modellerinin dahi hala güncelleme aldığını görmek mümkün, bu durum son kullanıcılar için son derece iyi bir haber. Yeni işletim sistemi iOS 14’ün ne zaman dağıtılacağı ise henüz belirsizliğini koruyan bir detay ancak son birkaç yılda olduğu üzere bu yıl da yeni işletim sisteminin sonbaharda tanıtılması kuvvetle muhtemel. Eğer bir geliştiriciyseniz yeni işletim sistemin beta sürümünü edinmeniz ise mümkün, son kullanıcılar için bu sürecin başlangıç tarihi ise bir ay sonra.

Ceren {Ceren}

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir