Kapat
Bilmediğiniz Birbirinden Farklı Google Arama Yöntemi
İnternet 0

Bilmediğiniz Birbirinden Farklı Google Arama Yöntemi

Dünyanın en büyük arama motorlarından bir tanesi olan ve her gün milyonlarca sorguyu kullanıcılara ulaştıran Google’ın aslında bugüne kadar bilmediğiniz birbirinden farklı arama metotları bulunuyor. Yalnızca küçük kod parçacıkları ile Google’ı bir arama motorundan fazlası yapabileceğiniz eminiz birçok kişinin aklına gelmiyordur. Ancak birbirinden farklı Google arama yöntemi ile bunu yapmak mümkün!

Bilgisayarla ne kadar ilgili olursanız olun tüm internet kullanıcılarının bildiği ortak sitelerden bir tanesi şüphesiz dünyanın en büyük arama motorlarından bir tanesi olan Google’dır. Bir internet sitesine ulaşmak ya da haber veya blog yazısı okumak isterken kullandığımız arama motorlarının marifetleri yalnızca bunlarla da sınırlı değildir. Bu devasa internet sitesinin bir yerlerinde bulunan kodlar arama yaparken istediğiniz sonuçları filtreleyebilmenize ve internet dünyasını dilediğiniz gibi tarayabilmenize olanak sağlar.

İşte Pek Bilinmeyen Birbirinden Farklı Google Arama Yöntemi

Google üzerinde bir arama yapmak istediğinizde sorguları filtreleyebileceğiniz pek çok kod parçacığı bulunmaktadır. Bu arama yöntemlerini kullanarak istediğiniz bir dosya türüne ulaşmak, bir kısmını unuttuğunuz cümleyi hatırlamak, matematiksel işlemlerde yardım almak mümkündür. Üstelik bunları hiçbir geliştirici ekranına ihtiyaç duymadan son kullanıcı olarak da yapabilirsiniz.

Bir dosya türüne mi ihtiyacınız var?

Bir araştırma yaparken daha önceden hazırlanmış ve internet ortamında sunulmuş belgelere ihtiyaç duyabilmeniz pekâlâ mümkündür. Peki bu işlemi hızlıca yapmak ve sadece belgeleri görüntülemek için kullanabileceğiniz arama yönteminden haberiniz var mı? İşte pek bilinmeyen 10 farklı Google arama yöntemi yazımızın ilk maddesi! Akıllı telefonların zararları adlı bir araştırma yaparken dokümanlardan faydalanmak istiyorsanız yapmanız gereken tek şey aramanızın sonuna “filetype: doc” ibaresini eklemek ve istediğiniz dosya türünü belirtmek.

Unuttuğunuz bir güzel söz mü var?

Sosyal medyada gezinirken gördüğünüz ya da kulaktan kulağa yayılan bazı sözler çok hoşumuza gitse de aradan zaman geçtikten sonra bu sözü hatırlamak en azından tam manasıyla biraz zor olabilir. Bu gibi durumlarda aklınıza takılan bir sözü bulmak küçük bir kod parçacığından ibarettir. Cümlenin unuttuğunuz kısmına “* *” eklemek ihtiyacınıza çözüm olabilir. Mesela; “Güzel hayat isteyen * * biriktirsin”

Sayısalcılar toplanın, işte ihtiyacınız olan şey!

Google, yalnızca bir arama motoru olarak kalmak istememiş olacak ki insanlara ve en önemlisi de öğrencilere el uzatmayı seviyor olsa gerek ki karmaşık formüllerin ve matematiksel ifadelerin arasında kaybolan öğrencilere yardım eli uzatmış gibi görünüyor. Yalnızca toplama, çıkarma gibi dört işlemden ibaret olmayan bu özellik bir grafiğin formülünü dahi 3D olarak karşınıza çıkarabiliyor. Bunu kullanmak içinse formülü arama çubuğuna yazmak yeterli oluyor.

Dolar kaç TL, 100 metre kaç santimetre?

Diğer pek çok işlemde olduğu gibi birim çevirilerinde de Google oldukça başarılı görünüyor. Para birimleri, sıcaklık birimleri ve mesafe birimleri gibi aklınıza gelebilecek herşeyi çevirebilen arama motorunun bu işlemi yapabilmesi için de yine tek yapmanız gereken sorunuzu arama çubuğuna yazmak oluyor.

Anlamını unuttuğunuz yabancı kelimeler mi?

Anlamını unuttuğunuz yabancı kelimeler mi? Artık yok. Merak ettiğiniz ya da anlamını bilmediğiniz kelimelerin yanına “define:” sorgusunu ekleyin, bu küçük kod parçacığı size ihtiyacınız olanı verecektir. Hem de sözlük ya da çeviri siteleriyle uğraşmak zorunda kalmadan.

Google arama yöntemi ile romantik bir akşam yemeğine ne dersiniz?

Gün batımında romantik bir akşam yemeğine çıkmaya ne dersiniz? Bunun için Google bulunduğunuz ilin gün batımını öğrenmek istiyor ama reklamlarla dolu haber sitelerine gitmek istemiyor musunuz? Yapmanız gereken tek şey “gün doğumu şehir” sorgusunu yaparak hızlı bir şekilde aradığınız saati öğrenmek ve bir restorandan rezervasyon yaptırmak.

Uçağınızın durumunu öğrenme

Google arama yöntemleri arasında uçuşunuzun ne halde olduğunu öğrenmenize olanak sağlayan bir seçenek de bulunmaktadır. Planlanan kalkış ve varış saati, terminal ve kapı gibi detayları öğrenebileceğiniz bu sorguyu yapmak içinse arama çubuğuna uçuş numaranızı yazmak. Bu sorguların mevcut durum nedeniyle uzun süredir uçuş yapmayan havayolu şirketlerindeki uçuş sürelerinin değişebilecek olması nedeniyle tam olmadığını da hatırlatalım.

İlginç Google arama yöntemi zar atma

Google’ın sunduğu ilginç arama yöntemlerinden bir tanesi de 4,8, 10, 12 ve 20’lik zar atma seçeneklerinin bulunduğu farklı bir oyun.

Ceren {Ceren}

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir